حوزه/ حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: مردم عمل می خواهند نه قول بی عمل، باید با عمل جامعه را هدایت کرد و در این مسیر بگیر و ببند آخرین گزینه باشد.

حضرت آیت الله جوادی آملی امشب در همایش ملی «المیزان و علوم انسانی اسلامی» که در دارالقران علامه طباطبایی(ره) در قم برگزار شد، با اشاره به دیدگاه علامه طباطبایی بیان داشتند: اصرار مرحوم علامه طباطبایی در صدر و ساقه کتاب قیّم المیزان این است که قرآن، کتابی است که هم‌اکنون گوینده آن با ما حرف می‌زند، از سنخ ماضی نیست که قال الله باشد و گذشته باشد، هم‌اکنون قال الله و یقول الله است.

ایشان ادامه دادند: سرّش آن است که قرآن تجلّی خداست، به تعبیر حضرت امیر(ع) در نهج‌البلاغه «فَتَجَلَّی‏ لَهُمْ سُبْحَانَهُ فِی کِتَابِهِ مِنْ غَیرِ أَنْ یکُونُوا رَأَوْهُ»؛ تجلّی خدا فوق زمان و زمین است، نه ماضی و مستقبل و حال دارد، نه شرقی است و نه غربی، اگر جلوه اوست برتر از زمان است چون متزمّن نیست و اگر جلوه اوست والاتر از مکان است چون متمکّن نیست، هم‌اکنون اگر کسی ﴿یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا﴾ را شنید مستحب است بگوید «لبیک» در نتیجه معلوم می‌شود خداوند هم‌اکنون دارد با ما حرف می‌زند.

معظم له در ادامه به اثرگذاری خون شهید و قلم عالِم در جامعه اسلامی و نسبت این دو با هم، اشاره کردند و اظهار داشتند: همان‌طور که خون شهید جامعه را طیب و طاهر می‌کند، مرکّب قلم یک عالم نیز می تواند جامعه را طیب و طاهر ‌کند، توضیح اینکه مگر منطق و مکتب ما این نیست که در بارگاه بلند شهدا عرض می‌کنیم: «طِبْتُمْ وَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِی فِیهَا دُفِنْتُمْ» یعنی این خون شهید است که جامعه را از آلودگی هایی همچون اختلاس، حقوق نجومی، اختلاف، بیراهه رفتن و نفوذی شدن پاک می‌کند! خون شهید این قدرت را دارد و همین خون ها ایران را طیب و پاک کردند. لذا اهل بیت(ع) به ما گفتند به بارگاه رفیع شهدا که بار یافتید بگویید «طِبْتُمْ وَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِی فِیهَا دُفِنْتُمْ» از طرف دیگر، قرآن هم می‌گوید اگر کشوری با خون شهید پاک شد ما سعی می‌کنیم میوه پاک به او بدهیم؛ میوه پاک، حوزه پاک، دانشگاه پاک، دولت پاک، بانک پاک، مردان و زنان پاک است، فرمود این وعده الهی با فعلش همراه است؛ ﴿لاَ یخْلِفُ اللَّهُ﴾.

حضرت آیت الله جوادی آملی تصریح کردند: همین دینی که فرمود خون شهید خیلی مقدس است فرمود مِداد علما مقدس تر است، این بیان نورانی از وجود مبارک رسول گرامی(ص) هست که فرمود ترازوی قیامت ﴿وَالْوَزْنُ یوْمَئِذٍ الْحَقُّ﴾ است نه «والوزن حقّ»، یعنی ما حقیقت را در یک کفّه می‌گذاریم، نماز و روزه و اعمال شما را در کفّه دیگر می‌گذاریم و آنها را با حق می‌سنجیم نه با چیز دیگر. فرمود در آن روز مرکّب عالم را با خون شهید می‌سنجند، این مرکّب، سنگین‌تر، قوی‌تر و غنی‌تر از آن خون است.

معظم له با تاکید بر اینکه مردم عمل می خواهند نه قول بی عمل، گفتند: باید با عمل جامعه را هدایت کرد و در این مسیر بگیر و ببند آخرین گزینه باشد.

ایشان ادامه دادند: حضرت فرمود خون شهید قداست دارد و می تواند یک کشور را پاک کند و هر کس بیراهه رفته است را طاهر می کند در واقع این غساله‌ها را این خون می‌شوید، اگر تطیهر و پاک شدیم که می‌مانیم وگرنه طرد می‌شویم، لکن با وجود این فضیلت دماء شهدا، «مداد العلماء أفضل من دماء الشهدا»؛ این مرکّب عالم است که شهیدپرور و شهادت‌ساز است در نتیجه یقیناً این قلم از خون شهید بالاتر است.

این مرجع تقلید بیان داشتند:اگر خون شهید، می تواند کشور را پاک کند و مختلسین را جزء غساله قرار بدهد و آلودگی ها را دور بریزد، مرکّب عالم هم می‌تواند بالاتر از شهید این کار را انجام بدهد، در نتیجه قم می تواند الگوی نظام اسلامی باشد و جامعه را طیب و طاهر کند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قم را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday
آخرین خبر قم در سروش :
http://sapp.ir/qomakhbar
آخرین خبر قم در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155648000C6825f69b99