ایرنا/ ابوطالب قزلسفلو روز یکشنبه در گفت و گویی اظهار داشت: طبق مصوبه مجلس هم اینک قرارداد بهره برداری از جنگل های استان در قالب 31 طرح باطل و حفاظت از این عرصه ها برعهده منابع طبیعی گذاشته شد.
طرح تنفس در راستای ممانعت از برداشت بی رویه، حفاظت، توسعه زراعت چوب، جلوگیری از قاچاق چوب و صیانت از جنگل ها در مجلس تصویب و از یک سال قبل اجرایی شده است.
وی، حفاظت از این عرصه ها را شامل مقابله با حریق، قاچاق چوب، کنترل آفات و بیماری ها، جلوگیری از تصرف و ساخت و ساز غیرمجاز در جنگل برشمرد و گفت: پیش از این حفاظت عرصه های منابع طبیعی توسط بهره برداران انجام می شد.
قزلسفلو، عرصه های جنگلی استان را 452 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: حفاظت از این عرصه ها توسط ادارات منابع طبیعی 13 شهرستان، 32 سرجنگلبانی، سه پست ایست و بازرسی محموله های چوبی واقع در پلیس راه نوکنده، ایست و بازرسی تنگراه گالیکش و تیل آباد آزادشهر، چهار پایگاه اطفای حریق با بهره گیری از 94 دستگاه خودرو و حدود 500 نیروی رسمی و قراردادی اجرا می شود.
وی با یادآوری این که تامین تجهیزات و امکانات برای حفاظت وعملیات اجرایی طرح های حفاظتی و جنگل کاری در 850 هزار هکتار عرصه مرتعی و 22 هزار و 500 هکتار ساحل استان نیز ضروری است، اظهار داشت: سال قبل 10دستگاه تراکتور مجهز به تانکر و پمپ، 44 دستگاه موتورسیکلت، 40 دستگاه دمنده ویژه اطفای حریق، 250 عدد فلاکس بک ( کوله پشتی مخصوص حمل آب) به تجهیزات حفاظتی این اداره کل افزوده شد.
به گفته وی، امسال نیز 27 دستگاه خودروی شاسی بلند کمک دار نوع 'فوتون' با اعتبار 33 میلیارد و 477 میلیون ریال از محل منابع استانی تامین و امروز یکشنبه در مراسمی با حضور استاندار گلستان به شهرستان های تابعه و اداره کل واگذار شد.
وی اضافه کرد: 16دستگاه خودروی این اداره کل از مجموع 94 دستگاه به دلیل عمر بالا از رده خارج بوده و باید خودروی جدید جایگزین تهیه شود.
استان گلستان با افزون بر 20 هزار کیلومترمربع وسعت در شمال کشور قرار دارد که هفت اقلیم از 13 اقلیم دنیا را در خود جای داده است.
در این استان شمالی و مرزی طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 95، یک میلیون و 869 هزار نفر جمعیت در 14 شهرستان شامل یکهزار و 75روستا و 33 نقطه شهری سکونت دارند که اقتصاد آنها بیشتر بر پایه کشاورزی و دامپروی است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar