خبرگزاری کتاب ایران / نشست داستان‌خوانی با گویش گرگانی به مناسب هفته کتاب با حضور معاون فرهنگی و رییس اداره فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و جمعی از دوستداران گویش اصیل گرگانی در عصر شنبه ۲۶ آبان ماه در پارک شهر گرگان برگزار شد.
در این نشست صمیمی «امیر کاوش» از پیشکسوتان هنرنمایش و نویسنده گرگانی؛ داستانش را با عنوان «خاطرات دوچنار» را با گویش گرگانی خوانش کرد.
«قصه دوچنار» راوی دغدغه‌های روزمره موی سپیدان و کنار گذرنشینان محل شازده قاسم شهر گرگان است که با بیان شیوای «امیر کاوش» خالق آثاری گرگانی چون «محمد خرتو» و «جن حموم دروازه نو» مورد توجه حاضران قرار گرفت.
پس از پایان یافتن داستان، امیر کاوش به ویژگی‌های زبانی، کنایات و ضرب‌المثل‌ها، باورهای مردم در سرزمین گرگان پرداخت و گفت: هرگونه تلاشی درباره مردم و منطقه گرگان، تلاشی برای محفوظ ماندن شناسنامه تاریخی و ادبی منطقه و انتقال آن به نسل‌های بعدی است.
وی ادامه داد: گویش زیبا و شیرین گرگانی در سرزمین مادری خود مظلوم مانده است، آن قدر مظلوم که معمولا پرسیدن کلمات به زبان گرگانی معمولا یکی از سوالات سخت در مراسم‌ها و جشن‌های مناسبتی در گرگان است؛ چیزی که معمولا در هیچ جای دنیا اتفاق نمی‌افتد.
پیش از آغاز این برنامه ویژه برنامه عروسکی ویژه کودکان و نوجوانان با محوریت کتاب و کتابخوانی در این محل برگزار شد.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar