فارس/معین منطقه 6 اداره کل ثبت‌احوال استان کرمان گفت: تا کنون 72 درصد جمعیت استان کرمان کارت ملی هوشمند دریافت کرده‌اند.
مریم پژوهش در جلسه ثبت وقایع حیاتی در فرمانداری این شهر اظهار داشت: طرح صدور کارت ملی هوشمند از سال 91 آغاز شده که تا کنون 72 درصد جمعیت استان کرمان کارت ملی هوشمند دریافت کرده‌اند.
وی با اشاره به برخی از مزایای این کارت اعم از خدمات بانکی، دریافت یارانه، خدمات دانشگاهی، امضای دیجیتال، خدمات سلامت، انتخابات الکترونیک، شناسایی و ... تصریح کرد: کارگروه پایش هویتی در استان کرمان زیر نظر ثبت‌احوال با هدف ارائه خدمات هویتی و صدور کارت هوشمند ملی و شناسنامه مکانیزه به مردم راه‌اندازی شده که امسال باید 700 هزار کارت ملی هوشمند و 500 هزار جلد شناسنامه مکانیزه در استان صادر شود.
معین منطقه 6 ثبت‌احوال استان کرمان با بیان اینکه میز خدمت خانه به خانه جهت ارائه خدمات هویتی در روستاها و بخش‌های استان راه‌اندازی شده و از دهیاری‌ها و اعضای شورای اسلامی روستاها نیز در این راستا کمک می‌خواهیم، افزود: تمام سعی و تلاش ما بر این است که همه مردم این خدمات را دریافت و از مزایای آن بهره‌مند شوند و در روستاها کسی نباشد که فاقد کارت ملی هوشمند یا شناسنامه مکانیزه باشد.
پژوهش در زمینه صدور شناسنامه مکانیزه در استان کرمان یادآور شد: تا کنون مجموع شناسنامه‌های صادر شده در این استان یک میلیون و 425 هزار و 566 مورد در قالب 42 درصد از جمعیت استان کرمان است و 58 درصد از مردم هنوز این شناسنامه مکانیزه را دریافت نکردند.
وی عنوان کرد: در شهرستان رفسنجان 130 هزار شناسنامه مکانیزه باید صادر شود.
مهلت قانونی 10 روزه برای ثبت تولد و 15 روزه ثبت برای فوت
مسؤول طرح پایش وقایع حیاتی اداره کل ثبت‌احوال استان کرمان هم با اشاره به اینکه اگر بعد از مهلت یادشده مراجعه شود مشکلات عدیده‌ای به وجود می‌آید، گفت: از جمله اینکه اگر والدین بعد از گذشت 15 روز از مهلت قانونی برای ثبت تولد فرزند خود به ثبت‌احوال مراجعه کنند برای فرزندشان شناسنامه صادر نمی‌شود و تا یک سال دیگر فرزندشان بدون شناسنامه است.
فرشته زمانی ادامه داد: در روستاها اطلاع‌رسانی در مورد مهلت قانونی ثبت تولد و وفات انجام نشده است بنابراین بخشداری‌ها و دهیاری‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی در این خصوص همکاری کنند.
وی عنوان کرد: در استان کرمان تا سال 85 تنها سه درصد ولادت‌ها ثبت می‌شد که در حال حاضر ثبت ولادت‌ها به رقم 99.7 درصد افزایش یافته که امیدواریم این عدد به 100 درصد برسد، همچنین ثبت وفات در استان کرمان هم 99.5 درصد صورت گرفته است.
مسؤول طرح پایش وقایع حیاتی اداره کل ثبت‌احوال استان کرمان بهترین وضعیت صدور کارت ملی هوشمند در استان کرمان را در شهرستان‌های جنوب استان به ویژه شهرستان منوجان عنوان کرد و افزود: در این شهرستان 92 درصد مردم کارت ملی هوشمند دریافت کرده‌اند.
47 درصد مردم رفسنجان کار ملی گرفتند
اکبر حاج‌محمدی رئیس اداره ثبت احوال شهرستان رفسنجان نیز اظهار داشت: شهرستان رفسنجان بالغ بر 311 هزار نفر جمعیت دارد که از ابتدای اجرای طرح صدور کارت ملی هوشمند در این شهرستان 69 درصد از مردم این کارت را دریافت کرده و برای 31 درصد دیگر نیز در قالب 67 هزار و 280 نفر باید صادر شود.
وی بیان داشت: برای 47 درصد از مردم این شهرستان نیز شناسنامه مکانیزه صادر شده و 53 درصد از اجرای طرح باقیمانده است.
رئیس اداره ثبت‌احوال شهرستان رفسنجان ادامه داد: با توجه به اینکه از سال 98 به بعد تمام خدمات از طریق کارت ملی هوشمند به افراد ارائه می‌شود بنابراین لازم است همه افراد این کارت را داشته باشند تا از خدمات آن بهره‌مند شوند.
وی توضیح داد: در شهرستان رفسنجان 2 دفتر پیشخوان خدمات کارت ملی هوشمند و شناسنامه مکانیزه داریم و در کشکوئیه و سرچشمه نیز دفاتر پیشخوان ارائه خدمات هویتی راه‌اندازی شده است.
حاج‌محمدی ابراز داشت: افرادی که هنوز کارت ملی هوشمند دریافت نکرده‌اند می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان یا در منزل با مراجعه به سایت www.ncr.ir نسبت به تقاضای کارت ملی هوشمند ثبت‌نام کنند.فارس/
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmFSR0n-eZvyCw
آخرین خبر کرمان در سروش :
http://sapp.ir/kerman.online
آخرین خبر کرمان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155910144Cd456bcdf00