ایرنا/رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی خوزستان، خواستار تشکیل ستاد احیای جنگل های زاگرس در استان شد و گفت: جنگل های بلوط در خوزستان به شدت در حال تخریب است و تاکنون بیش از 200 هزار هکتار از آنها آلوده به آفات و بیماری شده است.
حاجی عالی محمدی سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: جنگل های طبیعی زاگرس با 900 هزار هکتار وسعت در شمال و شمال شرق خوزستان قرار دارد که بخشی از آن تحت نظارت اداره کل منابع طبیعی و بخشی نیز به عنوان مناطق حفاظت شده زیر پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست است.
وی با اشاره به اجرای طرح پایش جنگل های بلوط در خوزستان افزود: تاکنون حدود نیمی از جنگل های استان پایش شده که بر همین اساس 200 هزار هکتار از این جنگل ها آلوده به بیماری و آفات تشخیص داده شده و در صورت ادامه پایش ها این آمار افزایش می یابد.
عالی محمدی اضافه کرد: سه مورد از آفات جنگل های بلوط در خوزستان مشاهده شده که شامل بیماری زغالی بلوط (خشکیدگی)، سوسک چوبخوار بلوط و پروانه جوانه خوار بلوط است.
به گفته وی، پروانه جوانه خوار بلوط در سال های اخیر فقط در جنگل های دزفول و اندیمشک بروز کرده اما 2 آفت دیگر تقریبا در سطح همه جنگل ها وجود دارد.
وی هشت شهرستان شمال و شمال شرقی استان را دارای عرصه های جنگلی دانست و گفت: ایذه بیشترین مساحت جنگل ها را به خود اختصاص داده و بیشترین خشکیدگی بلوط نیز در این شهرستان و در منطقه دهدز شناسایی شده است.
این مقام مسئول با اشاره به کمبود شدید اعتبار برای مقابله با آفات درختان بلوط اظهار داشت: در حال حاضر در حدود 20 تا 40 درصد اعتبارات مورد نیاز تامین می شود.
وی جنگل های زاگرس را امانت الهی و سد بیولوژیک در مقابل گسترش ریزگردها به مرکز کشور دانست و خواستار تشکیل ستاد احیای جنگل های زاگرس در شمال و شمال شرق خوزستان شد.
عالی محمدی با بیان اینکه یکی از مهمترین عوامل حفاظت از جنگل ها کمبود اعتبارات است، پیشنهاد کرد: بخشی از اعتبارات ملی مقابله با گرد و غبار برای حفظ و تجدید حیات این جنگل ها اختصاص داده شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today
آخرین خبر خوزستان در سروش :
http://sapp.ir/Khouzestan.Online
آخرین خبر خوزستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157941760C42c3485335