ایسنا/ دو نفر از غارتگران باغستان سنتی که اقدام به قطع درختان بارآور بادام و پسته در محل کَت‌آباد واقع در شرق بیمارستان قدس می‌کردند توسط گزارش‌های مردمی دستگیر و تحویل پاسگاه شدند.
توسط گزارش‌های مردمی و با هوشیاری نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و همکاری عوامل نیروی انتظامی دو نفر از غارتگران باغستان سنتی دستگیر شدند.
بر اساس قانون مجازات اسلامی هرگونه تعرض به باغستان سنتی که شهر قزوین را از سه جهت احاطه کرده و بیش از 1200 سال قدمت دارد و به شماره ۳۱۰۹۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده مستوجب کیفر است.
باغستان سنتی هنوز زنده است و در زندگی اهالی این شهر جریان دارد. باغستان سنتی، مایه ادامه حیات اهالی امروز و آینده این شهر و سرزمین است. بافت باغستان به‌عنوان بخش نرم و بافت کالبدی- تاریخی شهر به‌عنوان بخش سخت، در تعامل باهم و متأثر از یکدیگر هستند. نگاه ماشین محور مدیریت شهری، بخش‌های قابل‌توجهی از باغستان را از بین برده و یا در آستانهٔ نابودی قرار داده است و سبب تضعیف پیوند ارگانیک بین شهر و باغات شده است.
باغستان‌ سنتی قزوین به مجموعه باغ‌هایی گفته می‌شود، که نیمه جنوبی شهر قزوین را دربر گرفته است. این باغات بیش از ۲۵۰۰ هکتار وسعت دارند و درگذشته گرداگرد شهر را فرا گرفته بودند. به‌طوری‌که ناصرخسرو در سفرنامه خود، شهر قزوین را این‌گونه توصیف می‌کند: «باغستان بسیار داشت؛ بی دیوار و خار و هیچ مانعی از دخول در باغات نبود».همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قزوین را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قزوین در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw
آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today
آخرین خبر قزوین در سروش :
http://sapp.ir/Qazvin.online
آخرین خبر قزوین در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156172288C0d51a863e9