ایرنا/ بهار بهرامی روز یکشنبه در مصاحبه ای اظهار داشت: برای ثبت جهانی یک ورزش باید اقدامات و برنامه ریزی هایی را انجام داد که ما نیز در فدراسیون برنامه های مدونی را ترتیب داده ایم تا رشته ایرانی هفت سنگ را به ثبت جهانی برسانیم.
وی افزود: بر این اساس در اولین اقدام با همکاری و مساعدت وزارت ورزش و جوانان ، نخستین دوره بازی های چهارجانبه هفت سنگ را در بخش بانوان با حضور دو تیم از ایران و دو تیم از جمهوری آذربایجان آغاز کرده ایم.
به گفته بهرامی، در این رقابت ها که از امروز (یکشنبه) در رشت آغاز و با مکاتباتی که انجام شده، جمهوری آذربایجان در این دوره از رقابت ها شرکت کرد و خوشبختانه این مسابقات با عنوان جام صلح و دوستی آغاز شده که توانستیم مهمترین اثر را در بازی های بومی - محلی و در رشته هفت سنگ با برگزاری این رویداد انجام دهیم.
وی یادآور شد: فیلم های این بازی را تهیه و با بولتن ترجمه شده برای کشورهای افغانستان، پاکستان و عمان ارسال خواهیم کرد تا این ورزش نیز مانند کبدی در جهان شناخته و مسابقات آسیایی و جهانی این رشته برگزار شود.
بهرامی با اشاره به اقدامات انجام شده با سازمان میراث فرهنگی افزود: مسابقات لیگ و قهرمانی کشور را نیز برگزار کرده و اردوهای تیم ملی را تشکیل داده ایم.
وی به سایر فعالیت های فدراسیون ورزش‌های روستایی و بومی - محلی کشور اشاره و اضافه کرد: همچنین اولین دوره المپیاد ورزش روستایی را از نیمه دی ماه سال جاری در سراسر کشور برگزار خواهیم کرد که این المپیاد در رده سنی 14 تا 18 سال و در رشته های انفرادی برگزار می شود.
به گفته بهرامی، این مسابقات تا دهه فجر ادامه می یابد و پس از آن نیز مسابقات تیمی آغاز می شود که این رقابت ها با توجه به اینکه به صورت روستایی، استانی و سپس قهرمانی کشوری برگزار خواهدشد؛ احتمال دارد تا خردادماه سال آینده نیز ادامه یاید.
اولین دوره مسابقات چهار جانبه هفت سنگ بانوان جام صلح دوستی، با حضور دو تیم از ایران و دو تیم از جمهوری آذربایجان از امروز (یکشنبه) در مجموعه ورزشی شش هزار نفری شهدای رشت آغاز شده که در این مسابقات یک روزه، تیم های حاضر به صورت دوره ای با هم به رقابت می پردازند.
هفت سنگ یک بازی بومی و ایرانی است که با روی هم گذاشتن هفت تکه سنگ صاف و هموار از بزرگ به کوچک بازی شروع می‌شود که هر تیم به طور معمول حداقل چهار بازیکن دارد. در رشته هفت سنگ، یک گروه محافظ آن سنگ‌هاست و گروهی دیگر با توپی کوچک، سعی در فروریختن ستون سنگی گروه مقابل را دارند و اولین نفر از گروه اول از فاصله‌ای حدود چهار تا هفت متری با پرتاب توپ، سعی در ریختن سنگ‌ها دارد و در طرف مقابل وقتی این اتفاق می‌افتد، محافظان توپ را می‌ گیرند و آن را مخفی می‌کنند و به دنبال برنده ‌ها می‌دوند و از طرف دیگر گروه مقابل نیز سعی می‌کند هفت سنگ را دوباره بچیند و برنده بازی شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today
آخرین خبر گیلان در سروش :
http://sapp.ir/Gilan.Online
آخرین خبر گیلان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160694272Cde52459bc0