خبرگزاری موج/پرونده های بسیاری در خصوص کلاهبرداری اینترنتی در پلیس فتا تشکیل می شود و روزانه بسیاری از شیادان از انواع ترفندها برای شکارکردن طعمه های خود استفاده می کنند، یکی از این ترفندها سوء استفاده از جوانانی است که در شرف ازدواج و چشم انتظار کمک دولت و دریافت وام ازدواج هستند.
طی چند دهه اخیر تکنولوژی و اطلاعات با تحول عظیمی رو به رو بوده است به گونه ای که افرادی سود‌جو و فرصت طلب با فرا گرفتن دانش و مهارت لازم در صدد سو استفاده از آن بوده و هستند و امکاناتی را که تکنولوژی برای جامعه بشری به ارمغان آورده است را دست خوش امیال و اغراض خود ساخته اند.
جرایم اینترنتی امروزه یکی از مهم ترین جرایم رو به رشد در سراسر جهان است که در بیشتر کشورها به عنوان یک معضل حاد و بسیار مهم تلقی می گردد که در حال حاضر با اشکال مختلفی صورت می پذیرد که کلاهبرداری اینترنتی یکی از این موارد است.
به عنوان مثال دادخدا سالاری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان چندی پیش از انهدام باند حرفه‌ای کلاهبرداری که در بستر فضای مجازی و از طریق نرم افزار و سایت دیوار در سطح وسیع اقدام به کلاهبردای از شهروندان می‌کرد، خبر داده بود.
وی در تشریح جزئیات این خبر افزود: در این رابطه ۲ متهم مرد و یک زن دستگیر شدند و کلاهبرداران از طریق تبلیغ انتقال امتیاز وام، فروش گوشی تلفن همراه و تلویزیون ال. ای. دی. اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کردند.
این مقام ارشد قضایی در استان کرمان اعلام کرد: با تحقیقات انجام شده مشخص شد وجوه حاصل از جرم به حساب مردی با نام اختصاری (م. ح) متهم ردیف اول منتقل شده است.
سالاری گفت: باشناسایی مخفیگاه متهمان، سه تن از اعضای باند دستگیر و از محل اختفای کلاهبرداران تعداد زیادی گوشی تلفن همراه، کارت بانکی و فیش‌های بانکی که متهمین درصدد تهیه نمونه جعلی اسناد انتقال امتیاز وام بر اساس آن بوده اند، کشف شد.
سالاری افزود: کلاهبرداران پس از تماس تلفنی شهروندان (قربانی) با آن‌ها جهت خرید محصول یا دریافت امتیاز وام به نامبرده اعلام می‌کرد جهت اخذ خدمات ۵۰ درصد قیمت را به کارت بانکی واریز کنند و ۵۰ درصد باقیمانده نیز پس از دریافت محصول یا اخذ امتیاز وام اخذ می‌شود.
کلاهبرداران فضای مجازی از هر فرصت و زمانی برای عملی کردن اعمال و اهداف مجرمانه خود استفاده می‌کنند و به دنبال شگردی هستند تا با استفاده از آن بتوانند نقشه‌های خود را اجرا کنند.
پرونده های بسیاری در خصوص کلاهبرداری اینترنتی در پلیس فتا تشکیل می شود و روزانه بسیاری از شیادان از انواع ترفندها برای شکارکردن طعمه های خود استفاده می کنند، یکی از این ترفندها سوء استفاده از جوانانی است که در شرف ازدواج و چشم انتظار کمک دولت و دریافت وام ازدواج هستند.
چندی پیش پلیس آگاهی یکی از استان ها در اطلاعیه ای اعلام کرده بود: یکی از مواردی که به تازگی در دنیای مجازی و به خصوص شبکه‌ های اجتماعی رواج پیدا کرده است، ارسال پیام‌هایی در خصوص پرداخت‌، اخذ وام ازدواج و بدون نوبت، خرید و فروش وام بانکی و ... است و در این راه با سوء استفاده از ضعف آگاهی افراد موجب ضرر و زیان مادی و معنوی برای این افراد می‌شوند.
از این رو، از کاربران خواسته می‌شود تا هنگام مواجهه با پیامک‌ها در خصوص دریافت وام ازدواج و... هوشیاری لازم را داشته باشند و به این پیام‌ها پاسخی ندهند. به سایت‌های غیر معتبر و ناشناس که آگهی‌هایی از قبیل پرداخت وام در آنها درج شده اعتماد نکنند.
از این رو با هشدار به شهروندان توصیه می شود به سایت‌ های غیر معتبر و ناشناس که آگهی‌ هایی از قبیل پرداخت وام در آنها درج شده اعتماد نکنند و جهت دریافت هر گونه وام، فقط از طریق مجاری رسمی بانک ها اقدام کنند.
همچنین سرهنگ علی کریمی رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه نیز در این خصوص گفت: بسیاری از آگهی‌ های فروش امتیاز وام می‌تواند نوعی کلاه‌برداری باشد، چون زمانی که فرد خریدار امتیاز، مبلغی را به‌عنوان خرید به‌حساب طرف مقابل واریز می‌کند، فروشنده کلاه‌بردار از واگذاری تسهیلات امتناع می‌‎ورزد.
گاهی نیز کلاه‌بردار اعلام می‌کند که خریدار باید ضامن وام بانکی شود، اینجاست که باید توجه داشت زمانی که قربانی به‌عنوان ضامن قرارداد را امضا کرد، کلاه‌بردار تعهدات خود را انجام نداده و پس از دریافت وام متواری می‌شود و دراین‌بین فرد ضامن باید مبلغ وامی که دریافت نکرده است را پرداخت کند.
برخی از این کلاه‌برداران نیز با دریافت مدارک موردنیاز مثل اصل و کپی کارت ملی، شناسنامه و ... از مدارک شهروندان سوءاستفاده کرده و برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کنند.
براین اساس به همه افراد توصیه می شود به‌ هیچ‌ عنوان اصل یا کپی مدارک شناسایی خود را چه به‌صورت حضوری و چه از طریق ارسال ایمیل در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند، چراکه تبعات قانونی هرگونه سوءاستفاده از این مدارک به عهده صاحب آن است و ارائه هرگونه خدمات مالی نظیر دریافت و پرداخت تسهیلات صرفاً از طریق سیستم بانکی انجام می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmFSR0n-eZvyCw
آخرین خبر کرمان در سروش :
http://sapp.ir/kerman.online
آخرین خبر کرمان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155910144Cd456bcdf00