ایرنا/برخاستن صدای مهیبی از اعماق زمین در اخرین ساعت سه شنبه شب اهالی شهر سرابله مرکز شهرستان چرداول را هراسان کرد .
این صدا که حدود ساعت 23 سه شنبه شب سرابله را به لرزه دراورد ساکنان این شهر 25 هزار نفری در شمال مرکز استان ایلام را نگران است.
اهالی سرابله که از ماه ها پیش نگران برخاستن صداهای مبهمی از اعماق زمین، بوده اند امشب این صدا را به غرشی که به طور معمول با زلزله شنیده می شود تعبیر کرده و سراسیمه از منازل خارج شدند.
انان اکنون نگران احتمال بروز زمین لرزه شده اند احتمالی که برخلاف سکوت منابع علمی و رسمی تشخیص زلزله ، شبکه های اینترنتی ان را دستمایه خود و نگرانی مردم قرار داده اند.
مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام در گفت وگو با ایرنا با ابراز اطمینان از اینکه این صدا به هیچوجه مربوط به زلزله نبوده مردم را به ارامش و توجه نکردن به شایعه های بی مبنا فراخواند.
سعید رضا کریمیان گفت: مراکزی مانند ژئو فیزیک تهران و همچنین مرکز لرزه نگاری با وجود بررسی موضوع ، بروز زمین لرزه را در سرابله ثبت نکرده اند.
وی خاطر نشان کرد: لرزش و بروز صدا و تکان‌های پی‌درپی اعماق زمین در محدوده سرابله در ماه های گذشته امری عادی و تکراری بوده است.
وی از مردم خواست که به شایعه های تشویش افرین و کذب توجه نکند.

**انتقاد از منابعی که بی زلزله دل می لرزانند
مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام با انتقاد از انتشار خبرهای غیر مسئولانه و کذب در فضای مجازی که موجب تشویش بی مورد اذهان عمومی شده اند مردم و رسانه ها را به دریافت خبر و اطلاعات از مبادی موثق و رسمی فرا خواند.
بعد از زمین لرزه ۲۱ آبان سال گذشته سرپل ذهاب -با حدود 100 کیلومتر فاصله با چرداول - زمین سرابله نیز به صدا درامد و از ان وقت تاکنون اهالی به طور مستمر از شنیدن صداهای مبهمی از اعماق زمین ابراز اهالی نگرانی کرده اند.
در ابتدای پدیدار شدن صدای زمین در سرابله ، شماری از محققان زمین شناسی و تیم‌های پژوهشی از سوی ارگان‌های مرتبط از جمله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور با استقرار در ایلام و چرداول بله کندوکاو علمی و تحقیقی به منظور تبیین این پدیده پرداختند.
نتیجه کلی و اعلام شده تحقیق و بررسی این محققان و نیز گزارش نهادهای مسئول هرنوع ارتباط این صداها با احتمال زمین لرزه در سرابله و چرداول را نفی کرده است.
از جمله انکه علی اژدری مدیر کل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب باختری کشور اعلام کرد: این صداها منشا زمین‌لرزه‌ای ندارند و احتمالاً ناشی از ریزش حفرات انحلالی در زیر زمین است که بر همین اساس در ادامه با مطالعات انجام شده توسط مهندسان مشاور تعدادی از زون‌های کارستی در مناطقی از شهر شناسایی شدند.
سرابله مرکز شهرستان 60 هزارنفری چرداول در 35 کیلومتری شمال ایلام قرار دارد.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a