فارس/ مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان‌غربی با بیان اینکه کشورهای اروپایی مقصد صادرات انواع آبزیان استان است، گفت: حدود 300 تن انواع آبزیان ازجمله ماهیان گرمابی، سردآبی ،آرتمیا و زالو به کشورهای خارجی از جمله کشورهای اروپایی مثل آلمان و بلژیک صادر می‌شود.
معصوم فصیح اظهار کرد: آذربایجان‌غربی در بین استان‌های غیرساحلی کشور رتبه نخست تولید انواع آبزیان را دارد و 14 گونه مختلف ماهی شامل قزل‌آلا، کپور، فیتوفاک، آمور، بیگ‌هد و سوف در منابع آبی استان پرورش می‌یابد.
وی افزود: حدود 300 تن انواع آبزیان ازجمله ماهیان گرمابی، سردآبی، آرتمیا و زالو به کشورهای مختلف از جمله کشورعراق، آذربایجان، ارمنستان و کشورهای اروپایی مثل آلمان و بلژیک صادر می‌شود.
مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان‌غربی دو برند ارزشمند اقتصادی که انحصارا به دریاچه پشت سد ارس در کشور تعلق دارد، را شاه‌میگو و ماهی سوف اعلام کرد و افزود: سالانه حدود 600 تن از این برندها با ارزآوری چهار میلیون دلاری به کشور صید و صادر می‌شود.
وی گفت: در آذربایجان‌غربی 11 منبع آبی و 340 مزرعه پرورش ماهیان سردآبی و گرمابی وجود دارد و سالیانه 14 هزار و 600 تن ماهی پرورش و تولید می‌شود.
فصیح با بیان اینکه سرانه مصرف آبزیان در آذربایجان‌غربی پایین‌تر از میانگین کشوری است، به خبرنگار فارس گفت: آذربایجان‌غربی از لحاظ تولید در منابع آبی مقام اول را بین استان‌های غیر ساحلی دارد و میانگین مصرف آبزیان در استان 6 کیلو و 800 گرم برآورد می‌شود، درحالی که میانگین مصرف ماهی در کشور 10 کیلو و 600 گرم است.
وی با اشاره به اینکه در استان بیش از 80 مزرعه گرمابی و بیش از260 مزرعه سردآبی وجود دارد، یادآور شد: ارومیه با 80 مزرعه پرورش ماهی سردآبی با تولید یک هزار و 978 تن و پلدشت با 20 مزرعه پرورش ماهی گرمابی و تولید چهار هزار و 286 تن پیشرو در تولید ماهی هستند.
مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان‌غربی اذعان کرد: صنعت آبزی پروری استان برای دو هزار و 350 نفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی کرده است.
وی با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای ترویج و ‌افزایش مصرف آبزیان خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره طبخ ماهی، برگزاری دوره‌های آموزشی طبخ آبزیان برای بانوان، ارائه برنامه رادیویی، برگزاری نمایشگاه عرضه آبزیان، چاپ و توزیع بروشور بخشی از برنامه‌های این اداره برای ترویج مصرف آبزیان بین خانواده‌ها هستند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b