ایسنا/ معاون سلامت دامپزشکی البرز گفت: قیمت بالای گوشت حتماً باعث قاچاق دام به خارج از کشور و یا حداقل کشتار دام مولد موجود می‌شود.
حسین طرق در اولین جلسه کارگروه تخصصی قاچاق دام با اشاره به سامانه‌های دامپزشکی از جمله TRACE و سامانه برخط قرنطینه و GIS اظهار کرد: این سامانه‌ها جهت اقدامات روزانه و رصد فعالیت‌های دامپزشکی و مختص دامپزشکی راه اندازی شده ولی با این وجود می‌تواند در پیشگیری از حمل و نقل خارج از ضوابط دام موثر باشد.
وی ادامه داد: برخورد با موارد حمل غیرمجاز به عنوان قاچاق می‌تواند راهکار مناسبی جهت کم شدن این تخلف باشد.
این مسئول در ادامه به خسارت سنگینی که در سال‌های قبل در اثر ورود دام قاچاق به کشور و اپیدمی بیماری تب برفکی به وجود آمد اشاره کرد وگفت: ورود دام قاچاق کلیه برنامه‌ریزی‌های دامپزشکی در امر کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار دام و همچنین بیماری‌های مشترک دام و انسان را تحت الشعاع قرار داده و باعث تلفات سنگین در جمعیت دام و خسارت اقتصادی، در اثر کاهش تولید شیر و گوشت در کل کشور شده است.
طرق به بحث خروج دام و قاچاق معکوس دام به خارج از کشور در مقطع کنونی اشاره و اعلام کرد: علی‌رغم اعتقاد رئیس کمیسیون و همچنین صحبت‌های سخنگوی کمیسیون قاچاق کالا و ارز کشور مبنی بر عدم تأثیر قاچاق دام بر قیمت گوشت، اعتقاد ما این است که قیمت بالای گوشت حتماً باعث قاچاق دام به خارج از کشور و یا حداقل کشتار دام مولد موجود می‌شود.
وی ادامه داد: بدون شک کشتار دام مولد و قاچاق دام به خارج از کشور نتیجه‌ای جز بحران شیر در سال آینده و ادامه بحران گوشت در سال جاری نخواهد داشت.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان البرز را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر البرز در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD7vghQEyylArDddOA
آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday
آخرین خبر البرز در سروش :
http://sapp.ir/Alborz.online
آخرین خبر البرز در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162463744C6827f642af