فارس/ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طرح ریجستری گوشی همراه در کشورهای مختلف مثل ترکیه و پاکستان به درستی اجرا شده و مالیات مشخصی دارد اما وزیر ارتباطات جدای از بحث مالی به دنبال انحصاری کردن چند شرکت مشخص در این موضوع است.
موضوع اهمیت سازمان‌های مردم‌نهاد و حذف کمیسون سمن در مجلس و همچنین اصلاح قانون آن، طرح اصلاح قانون انتخابات و استانی شدن آن، انتقاد به ریجستری کردن گوشی‌ها و انتقاد به انحصاری کردن این موضوع برای چند شرکت معدود و نیز آخرین وضعیت دانش‌آموزان شین‌آبادی و منطقه ویژه اقتصادی پیرانشهر و سردشت از موضوعاتی بود که با عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به گفت‌وگو گذارده شد.
«رسول خضری» نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی پاسخگوی موضوعات مربوط به مجلس و حوزه انتخابیه خود بود که در پی می‌آید.
فارس: با توجه به اینکه در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی حضور دارید، علت تعطیلی فراکسیون سمن‌ها در خانه ملت چیست؟
رسول خضری: هم‌اکنون در مجلس پیگیر فعالیت فراکسیون سمن‌ها هستیم چون سازمان‌های مردم‌نهاد یکی از بازوان اصلی حوزه اجتماعی به شمار رفته و مسائل کشور بدون کمک سمن‌ها قابلیت توسعه و اجرا ندارد.
بنابراین سازمان‌های مردم‌نهاد یک بخش اجتناب‌ناپذیر و جدای‌ناپذیر از بدنه جامعه بوده و جامعه بدون سمن‌ها به کندی توسعه می‌یابند و همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به ویژه در حوزه آسیب‌های اجتماعی می‌تواند بسیار مثمرثمر باشد.
بنابراین اگر بتوان سمن‌ها را تقویت و روند کاری آنها را روان‌سازی، تسریع و تسهیل کرد، می‌توانند به عنوان بازوان اصلی هر جامعه ایفای نقش کنند.
هم‌اینک خیران مدرسه یا دانشگاه‌ساز و یا خیران بیمارستان‌ساز و سلامت و حتی خیران راه‌ساز در سطح کشور وجود دارد اما استان از این فرصت نتوانسته به خوبی استفاده کند.
وجود فراکسیون سمن در مجلس مایه دلگرمی سازمان‌های مردم‌نهاد
بنابراین وجود فراکسیون سمن در مجلس می‌تواند مایه دلگرمی سازمان‌های مردم‌نهاد شده و ضمن تقویت آنها، از آنان حمایت کند اما به تنهایی کافی نیست و باید از ظرفیت‌های قانونی کشور به نفع روان‌سازی و کمک در تسهیل و تسریع در بحث اعطای مجوزها و زمینه ریل‌گذاری برای کمک به فعالیت سمن‌ها استفاده کرد و در این رابطه همکاری هر سه قوه با سازمان‌های مردم‌نهاد در سطح کشور بسیار کمک کننده است.
متاسفانه زمانی وجود 18 هزار سمن در کشور به 14 هزار تقلیل یافت یعنی در عمل چهار هزار سمن حذف شد که روند نامناسبی بود در حالی که سازمان‌های مردم‌نهاد می‌تواند ستون فقرات توسعه جامعه باشد.
فارس: آیا در مورد اصلاح قانون سمن‌ها اقدامی از سوی مجلس انجام می‌شود؟ چون اعضای سمن‌ها نمی‌توانند از بیمه تامین اجتماعی بهره ببرند.
رسول خضری: در برنامه ششم توسعه برای اصحاب رسانه و فرهنگ آمده که باید به آنها تا سه سال بیمه بیکاری تعلق گرفته و بیمه تامین اجتماعی شوند و در این رابطه، نمی‌توان یک اصلاحیه را در برنامه ششم آورد که اصحاب رسانه و سازمان‌های مردم نهاد نیز به فهرست بیمه اضافه شوند اما چون بار مالی برای دولت دارد باید آن را به صورت لایحه آورد.
براساس اصل 75 قانون اساسی، به احتمال بسیار شاید این موضوع از سوی شورای نگهبان رد شود برای همین باید برخی قوانین به صورت لایحه به مجلس آید تا قابلیت اجرایی و تصویب داشته باشد.
فارس: هم‌اکنون طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس مطرح بوده و موافقان و مخالفان خاص خود را داشته است، آیا شما موافق این قانون هستید؟
رسول خضری: بنده موافق این طرح هستم چون در این صورت نماینده می‌تواند یک دوره استراحت کند اما چون این طرح 70 ماده دارد و بیشترین مواد آن به کمیسیون شوراها ارجاع شده و از سویی لایحه دولت آن نیز 70 ماده دارد، اگر مواد بسیار آنها با هم ادغام شوند دو ماه طول می‌کشد.
پس این موضوع تا به شورای نگهبان برسد و بازگردد و برای اینکه قابلیت اجرایی در انتخابات سال 98 را داشته باشد که دوم اسفند است، باید پیش از پایان خرداد اصلاحات و تاییدیه شورای نگهبان را رد کرده و به دولت ابلاغ شده باشد که بعید می‌دانم به انتخابات این دوره برسد.
البته این یک پیش‌بینی است و در کل، کار زمان‌بری است و بعید است تا به انتخابات سال آینده برسد و اگر پس از خرداد نیز تصویب شود در عمل برای سال 98 قابلیت اجرایی نخواهد داشت.
فارس: در مورد استانی شدن انتخابات، مخالفان این طرح معتقد هستند با تصویب این طرح، در استانی مانند آذربایجان‌غربی به اختلافات قومی و مذهبی دامن زده می‌شود، آیا شما موافق استانی شدن انتخابات هستید؟
رسول خضری: بنده مخالف استانی شدن انتخابات هستم، چون بحث انتخابات استانی دو شرط اساسی دارد یعنی باید احزابی قدرتمند و فراگیر وجود داشته در حالی که احزاب کشورمان، بیشتر به صورت خانوادگی بوده و جمعیت آنها به 100 نفر نیز نمی‌رسد.
اگر انتخابات استانی شود شهرهای محروم محروم‌تر و شهرهای کوچک ضعیف‌تر می‌شود و نیز روستاها نادیده گرفته و بیشتر به مراکز استان‌ها توجه می‌شود که به صلاح و عادلانه نیست.
بی‌تردید این طرح بیشتر به نفع متمولان جامعه است چون توانایی ایجاد ستاد در 17 شهرستان استان را به سبب قدرت مالی خود دارند.
فارس: از قرار بیشتر نمایندگان مجلس موافق این طرح هستند؟
رسول خضری: معمولا زمانی که با نمایندگان در مورد آرای آنها در این طرح صحبت می‌شود اعلام مخالفت می‌کنند اما زمان رای‌گیری، رای موافق می‌دهند که جزو عجایب مجلس است.
فارس: موضوع شفاف‌سازی آرای نمایندگان نیز که مورد تصویب قرار نگرفت!
رسول خضری: این شفاف‌سازی‌ها بسیار کمک‌کننده است و معلوم هم نیست که بیشتر افرادی که ادعای مخالفت دارند، طرح‌ها چگونه رای می‌آورد اما چون طرح استانی شدن انتخابات عملا در دوره‌های گذشته نیز مطرح شده و زمینه عملی شدن آن به دلیل نبود احزاب قوی و فراگیر در کشورمان فراهم نشده است، شورای نگهبان نیز آن را رد کرده و احتمالا در این دوره نیز رد خواهد کرد.
فارس: از قرار با توجه به موضوع ریجستری کردن گوشی‌ها به وزیر ارتباطات انتقاد دارید علت آن چیست؟
رسول خضری: این موضوع اصولا برای کسب مالیات برای دولت مناسب و دارای جنبه مثبت است اما اینکه به صورت انحصاری برای چند شرکت مدنظر قرار گرفته و ارز تنها به آنها تعلق گیرد و سایرین را از گردانه خارج کند، در عمل نوعی انحصارطلبی و آقازاده‌پروری است چون این رویکرد سبب شده که مردم از خرید گوشی به علت افزایش قیمت آن عاجز باشند.
بنابراین در شرایطی که کشورمان در تحریم اقتصادی استکباری قرار دارد به نظر می‌رسد خودتحریمی داخلی به ضرر مصرف کننده بوده و دود آن به چشم مردم می‌رود.
طرح ریجستری کردن در کشورهای مختلف مثل ترکیه و پاکستان به درستی اجرا شده و مالیات مشخصی دارد اما وزیر ارتباطات جدای از بحث مالی به دنبال انحصاری کردن چند شرکت مشخص بوده و به آنها مجوز داده است و این مسئله برازنده نظام و ایشان نیست و باید تجدیدنظر کند.
فارس: با توجه به اینکه نماینده پیرانشهر در مجلس هستید، آخرین وضعیت دانش‌آموزان شین‌آبادی را بفرمایید.
رسول خضری: در ماه گذشته همراه با چند تن از اولیای دانش‌آموزان شین‌آباد با معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه جلسه‌ای برگزار شد، دغدغه اصلی آنها در ابتدا بحث درمان بود و علاوه بر آن دیداری نیز با وزیر جدید بهداشت و درمان داشته و امید است که وی پیگیر جدی مشکلات این دانش‌آموزان باشد.
بنابراین اگر نیاز به اعزام به خارج از کشور باشد، با توجه به پروتوکلی که دولت در سال 91 برای آنها صادر و دولت‌ها موظف به رعایت آن هستند، از ظرفیت‌های داخلی و خارجی برای درمان آنها استفاده می‌شود.
اولیای دانش‌آموزان نیز درخواست دارند که از ظرفیت‌های درمانی داخلی و خارجی به نحو احسن استفاده شود چون دغدغه آنها بحث عمل زیبایی و عمل انگشت‌ها بوده و در این رابطه بین 70 تا 100 جراحی بر روی برخی از آنها انجام شده که روند طولانی درمان را نشان می‌دهد.
امید است وزیر جدید با رویکرد جدیدی که دارد نسبت به این موضوع حساسیت بسیاری از خود نشان داده و بتواند در راستای جراحی دانش‌آموزان شین‌آبادی کارهای اساسی انجام داد.
فارس: موضوع منطقه ویژه اقتصادی سردشت و پیرانشهر به کجا رسید؟
رسول خضری: شورای نگهبان برای مناطق آزاد تجاری اشکالاتی وارد کرده و در کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است اما خوشبختانه برای مناطق ویژه اشکالی نگرفته و در پیرانشهر و سردشت نیز با همکاری بخش خصوصی این کار انجام و از سوی دولت کارهای اجرایی آن ابلاغ می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b