آخرین خبر/ هر سال همین موقع ها بود که مبلغی را برای تهیه وسایل سفره هفت سین عید کنار می گذاشتم و برای خرید آجیل و شکلات راه بازار را در پیش می گرفتم. اصلا این کار حال من را خوب می کرد. دیروز که راهی بازار شدم تا مثل همیشه پسته، بادام، فندق و ... را جداگانه خریداری کنم تا بعد خودم ترکیب آجیل مورد علاقه ام را تهیه کنم نه تنها حالم خوب نشد بلکه دست از پا درازتر به خانه برگشتم.
نرخ جان
به گزارش جنوب پرس ، یک کیلو آجیل مخلوط که بر و رویی داشته باشد از حدود 120 هزار تومان شروع شده بود و تا 200 هزار تومان هم با توجه به افزایش مغزهای گران تر می رسید. اما سفره هفت سین فقط به آجیل خلاصه نمی شود. حالا نوبت شکلات، شیرینی یزدی، مسقطی لاری و ... است که آنها هم هر کدام نسبت به سال قبل تقریبا 3 برابر افزایش قیمت داشته اند. حرف شکلات را نمی زنم که یک شکلات کاکائویی معمولی هر کیلو از 40 هزار تومان شروع می شد. راستش با واقعیت باید کنار می آمدم با پولی که در نظر گرفته بودم تهیه همه این موارد امکان نداشت و کمی شکلات معمولی و تخمه کدو خریدم و راه خانه را در پیش گرفتم.
شادی کودکانه
در راه یاد کودکی افتادم که مامان معصومه چطور از چند روز قبل سفره بزرگی پهن می کرد و شیرینی، شکلات و آجیل در آن می چید و این سفره را تا سیزده به در جمع نمی کردم چون باور داشت که شگون و برکت سفره هفت سین به پهن کردن آن تا روز 13 فروردین است.
چاره نوروزی
با چند نفر از دوستانم تصمیم گرفتیم شب عید هر کدام بخشی از مخلفات سفره هفت سین را تهیه کنیم و خانه یک نفر جمع بشویم تا سال تحویل را در یک سفره نسبتا درست و حسابی جشن بگیریم. برآوردی که از هزینه مورد نیاز داشتیم حدود یک میلیون تومان شد که قرار شد بین 5 خانواده تقسیم شود.
به سبک شب عید
قیمت شیرینی هم این روزها به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه گران شده است و با چند نفری که در خیابان صحبت کرده ام، توان خرید شیرینی زیاد و متنوع را ندارند. میوه هم اغلب شب عید گران می شود و این هم دغدغه ای است که خیلی از ما را نگران می کند.
افراط مجازی
متاسفانه این روزها بسیاری از افراد تصاویر سفره غذا، جشن عروسی، سفره هفت سین و ... را در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک می گذارند که شاید برای خودشان کار ساده ا ی باشد اما دل خیلی ها که درآمد چندانی ندارند را به درد می آورد.
دست مهربانی
در این حین و بین با ناهید خانم آشنا می شوم که دست به خیر است و با جمعی از دوستانش که هر کدام مبلغی در حد توان خود کمک کرده اند، برای افراد کم بضاعتی که می شناسد سفره شب عید تهیه می کنند تا چند روز قبل از نوروز به دست آنها برسانند. من هم تصمیم گرفتم مبلغ کمی به ناهید خانم بدهم تا سهم کوچکی داشته باشم و سفره هفت سین خود را کمی ساده تر بچینم تا شادی را با چند نفر دیگر شریک باشم.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913