باشگاه خبرنگاران/مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: گندمکاران هفت شهرستان جنوبی استان کرمان در صورت مشاهده هرگونه لکه، تغییر رنگ، سوختگی و خشکیدگی بر روی خوشه و برگ‌ها با هماهنگی کارشناسان نسبت به پیشگیری و کنترل عامل خسارت اقدام کنند.
فرامرز رستگاری، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: در روز‌های اخیر شاهد بارش باران بودیم و برابر پیش بینی‌های هواشناسی کشور، بارش‌ها در انتهای فصل نیز استمرار دارد و زمینه استقرار و سطح سبز یکنواخت و مطلوب مزارع گندم فراهم گردیده که نوید بخش تولید محصول خوبی در سال جاری است.
وی ادامه داد: با توجه به تجربیات سال‌های قبل و شرایط اقلیمی و امکان بروز بیماری‌های لکه برگی و خوشه گندم (سفیدک، سپتوریوز، لکه خرمایی، لکه نواری باکتریایی و فوزاریوم خوشه) و تحمیل خسارت دور از انتظار نیست.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان اظهار داشت: چنانچه با بیماری‌ها مبارزه نشود ۲۵ تا ۵۰ درصد عملکرد مزارع گندم کاهش می‌یابد.
وی در ادامه افزود: برای مبارزه شیمیایی، کنترل خسارت می‌توان از سموم تیلت، آلتو و ایمپکت به نسبت نیم لیتر یا فولیکور و آلرت به میزان یک لیتر و یا آرتئا به میزان ۰/۳ لیتر در هکتار استفاده کرد.
رستگاری مناسب‌ترین زمان استفاده از سموم را در مرحله رشد طولی ساقه، شکم خوش و پر شدن دانه برشمرد و گفت: البته زمان ظهور و پیشرفت علائم مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان کرد: محلول پاشی مزارع گندم با کود‌های ریز مغذی، آمینو کلات‌ها و سولوپتاس به فاصله یک هفته پس از مبارزه شیمیایی و حتی در صورت قابل اختلاط بودن سموم در زمان مبارزه، راندمان را افزایش می‌دهد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmFSR0n-eZvyCw
آخرین خبر کرمان در سروش :
http://sapp.ir/kerman.online
آخرین خبر کرمان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155910144Cd456bcdf00