فارس/ محمدحسین همتی ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان در سالن غدیر استانداری سمنان اظهار داشت: جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان را به سمت تخصصی شدن پیش برده و با همکاری دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان به بررسی و شناسایی علل این پدیده شوم پرداخته‌ایم.
وی تصریح کرد: بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده، مسائل روحی و روانی، مشکلات مرتبط با عدم غنی‌سازی اوقات فراغت، مشکلات عاطفی و افسردگی از مهم‌ترین علل اصلی گرایش جوانان استان سمنان به مواد مخدر است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان ادامه داد: مباحث مربوط به بخش‌های درمان، صیانت و اشتغال در جلسات گذشته پیگیری شد و مصوبات خوبی به همراه داشت که در دست پیگیری است.
همتی بیان کرد: مباحث مربوط به مقابله با اعتیاد به‌عنوان بلای خانمان‌سوز جوامع در دستور کار این جلسه است.
بازدید از اماکن حساس در شاهرود
محمدکرم محمدی، معاون استاندار سمنان و فرماندار شاهرود نیز در این جلسه گفت: یکی از راه‌هایی که استکبار و استعمار برای تخریب جامعه ما در پیش گرفته، بحث مواد مخدر است.
وی تصریح کرد: جامعه ایرانی، جامعه‌ای پویا محسوب می‌شود که جمعیت فعال آن بیش از جمعیت غیرفعال آن است.
فرماندار شاهرود اضافه کرد: جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در شهرستان شاهرود با حساسیت بالا و به شکل مستمر صورت پذیرفته است.
محمدی بیان کرد: بازدید از اماکن حساس، نظارت دائم، به‌کارگیری سازمان‌های مردم‌نهاد، استفاده از ظرفیت روحانیان و مساجد، احصای نیازهای آموزشی، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آگاهی بخشی و توانمندسازی و... ازجمله اقدامات مسؤولان شهرستان شاهرود در حوزه پیشگیری از مصرف مواد مخدر بوده است.
استفاده از توانمندی دانشگاه‌ها برای مقابله با اعتیاد
علی‌اصغر مجد، فرماندار دامغان نیز گفت: شهرستان دامغان از موقعیت استراتژیک جغرافیایی بهره می‌برد که علاوه بر وجود فرصت‌های فراوان، برخی تهدیدها نظیر عبور مواد مخدر از منطقه را به همراه دارد.
وی تصریح کرد: جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر یکی از جلسات مهم در شهرستان دامغان است که با هماهنگی و مشارکت دستگاه‌ها به شکل مستمر دنبال می‌شود.
فرماندار دامغان افزود: برگزاری جلسات آموزشی، کارگاه‌های توانمندسازی، جشنواره‌ها و... ازجمله برنامه‌های انجام‌شده در این حوزه است.
مجد بیان کرد: با توجه به تأکیدات وزارت کشور مبنی بر مردمی شدن فعالیت‌ها، تلاش بر این بوده است که از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌ها نهایت بهره را ببریم.
فرماندار دامغان افزود: استفاده از توانمندی دانشگاه‌ها در شهرستان مورد تأکید بوده و در سال گذشته نزدیک به 40 مقاله، پایان‌نامه و تحقیق تهیه و تدوین شده است.
70 درصد جرائم سمنان؛ وابسته به مواد مخدر
عبدالله حسنی، جانشین فرمانده انتظامی استان سمنان نیز در این جلسه اظهار داشت: ریشه بیش از 70 درصد جرائمی که در استان سمنان صورت می‌پذیرد، مواد مخدر است؛ تلاش شد تا هم امنیت و هم احساس امنیت در جامعه بالا رود.
وی تصریح کرد: بیشترین حجم و نیروبری در حوزه مقابله با مواد مخدر در شهرستان‌های شاهرود و دامغان و به جهت قرار گرفتن در مسیر ترانزیت این پدیده شوم است.
جانشین فرمانده انتظامی استان سمنان افزود: مأموران نیروی انتظامی هر روز و هر لحظه، جان‌برکف آماده مقابله با قاچاقچیان و سوداگران مرگ هستند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today
آخرین خبر سمنان در سروش :
http://sapp.ir/Semnan.Online
آخرین خبر سمنان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c