فارس/ ابوطالب قزلسفلو صبح امروز در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم گلستان در ایستگاه تولید بذر «چپرقویمه» گنبدکاووس اظهار کرد: اراضی کم‎بازده مناطق شمالی گلستان زیر 200 میلیمتر بارش سالانه دارند و کشت غلات در این اراضی مناسب نیست، این اراضی باید تبدیل به مرتع خصوصی برای پرورش دام شده و یا گیاهان دارویی کشت شود.
وی افزود: 350 هزار هکتار از اراضی شمال گلستان دارای پوشش گیاهی ضعیف بوده و در معرض بیابانی شدن هستند، در سه سال گذشته طرج مقابله با بیابان‎زدایی در 15 هزار هکتار از این اراضی اجرا شده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بیان داشت: زراعت در اراضی کم بازده شمال گلستان آسیب جدی به این اراضی وارد کرده و سبب خطر ریزگرده‎ها در این منطقه شده است.
وی ادامه داد: در سه گذشته پروژه هایی مانند تولید یک میلیون بوته مرتعی، احداث بند خاکی برای جلوگیری از بیابانی شدن و احیای مراتع انجام شده است.
تهدیدات زیست محیطی،توسعه بیابان و ریزگرده‎ها سه چالش جدی در استان است
قزلسفلو گفت: تهدیدات زیست محیطی،توسعه بیابان و ریزگرده‎ها سه چالش جدی در استان است که اگر مدیریت نشود در سال‎های آینده شاهد تخلیه روستاهای مرزی و مهاجرت مردم این مناطق و حاشیه‎نشینی آنها می‎شود.
وی یادآور شد: ما آمادگی داریم تا به صورت رایگان اراضی کم‎بازده که کشت زراعت در آنها مناسب نیست را تبدیل به مرتع خصوصی و یا گیاهان دارویی کشت کنیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان خاطرنشان کرد: تنها تخصیص اعتبار برای جلوگیری از بیابانی شدن این اراضی کافی نیست و باید در این امر مهم همه ادارات، سازمان‎ها و مردم مشارکت و همکاری لازم را داشته باشند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس اظهارداشت: به منظور بهبود وضعیت معیشتی مردم مناطق مرزی گنبدکاووس 8 هزار نهال گیاهان دارویی سازگار با این محیط مانند گل خطمی، گل مریم و دیگر انواع گیاهان دارویی بین مردم به صورت رایگان توزیع شد.
قربانعلی گرایلو افزود: تغییر الگوی کشت در اراضی شمال گنبدکاووس علاوه بر جلوگیری از بیابانی شدن آن به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه بوده و اشتغال پایداری ایجاد می‎کند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس بیان داشت: به مناسبت هفته منابع طبیعی اعضای شورای پیشگیری از جرم استان از پروژه‎های منابع طبیعی و آبخیزداری و اراضی خلع ید شمال این شهرستان بازدید کردند.
وی ادامه داد: به منظور ترغیب دانشجویان رشته‎های کشاورزی و منابع طبیعی به اجرای پروژه‎های تولید گونه‎های مرتعی بومی، در هفته منابع طبیعی کاروانی از دانشجویان گنبدکاووس از پروژه‎های منابع طبیعی بازدید می‎کنند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar