آخرین خبر/ هفته منابع طبیعی که می‌شود، همه مسئولان و مقامات و مردم دست به کار می‌شوند تا در کاشت نهال به مناسبت این ایام از یکدیگر سبقت گیرند اما طنز تلخ ماجرا اینجاست که همه کوشش‌ها و تلاش‌ها برای حفظ و حراست از منابع طبیعی تنها و تنها در همین یک هفته و کاشت یک نهال خلاصه می‌شود و بس!
و کیست که نداند از فردای آن روز چه بر سر نهال‌های بخت‌برگشته‌ای که بدون رسیدگی در یک گوشه از زمین خدا رها می‌شوند می‌آید!
اما اکنون یک مسئول با انصاف و واقع‎‌بین در مازندران پیدا شده است که به جای تبریکات مرسوم چنین روزهایی، این ایام را به همه فعالان و دلسوزان عرصه منابع طبیعی تسلیت گفته که در نوع خود، کاری متفاوت و اقدامی تحسین‌برانگیز محسوب می‌شود.

*به جایش برسد نفرین هم می‌کنیم
حجت‌الاسلام تقوی فرد، رییس کل محترم دادگستری مازندران، در همایش گرامیداشت هفته منابع طبیعی که با حضور معاونین رئیس کل دادگستری مازندران، رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان، بازرس کل استان مازندران، مسؤولان نیروی انتظامی استان، مدیران کل منابع طبیعی ساری و نوشهر و روسای ادارات منابع طبیعی شهرستان‌ها در محمودآباد برگزار شده بود، با طرح این سوال که آیا به راستی در بحث حفاظت و بهره‌برداری از منابع طبیعی، منویات مقام معظم رهبری حتی به کمترین میزان ممکن اجرایی شده است یا خیر، اظهار کرد: افراد خاطی، قاچاقچیان به منابع طبیعی همچنین مدیران مقصر و غافل نسبت به منابع طبیعی را که در این حوزه همت کافی و لازم را نداشته و ندارند نفرین می‌کنیم.

*حفظ میز و صندلی،
واجب‌تر از حفاظت از طبیعت!
رییس کل دادگستری مازندران که همواره در نشست‌های مرتبط و غیرمرتبط با طبیعت و محیط‌زیست، خود را مدافع حقوق محیط زیست و منابع طبیعی استان دانسته و به این امر نیز افتخار می‌کند، در ادامه تصریح کرد: متولیان منابع طبیعی در بالاترین جایگاه‌ها از جمله وزارت جهادکشاورزی، بیشتر از منابع طبیعی به فکر حفظ جایگاه خود هستند و آنچنان که برای گرفتن رای اعتماد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت حفظ میز خود تلاش می‌کنند برای حفظ منابع طبیعی همت نداشته و ندارند.

*تاخیر در پرداخت حقوق محافظان طبیعت در طرح تنفس جنگل
رئیس کل دادگستری مازندران که نوک پیکان انتقاداتِ خود را به سمت وزیر جهاد کشاورزی نشانه رفته بود، اظهار کرد:« آقای وزیر که سالیان سال در این وزارتخانه حضور داری، از ابتدای فعالیت‌ خود تاکنون برای حفظ منابع طبیعی چه کار کرده‌ای؟ حقوق محافظان جنگل در طرح تنفس، به مدت 6 ماه است پرداخت نمی‌شود! آیا اینگونه می‌خواهید از منابع طبیعی حفاظت کنید؟»
وی خطاب به مدیران جهاد کشاورزی نیز اضافه کرد:« باید باور کنید که منابع طبیعی بیش از میز و صندلی وزارت و نمایندگی ارزش دارد ولی شما ببینید امروز از آن صندلی‌ها چقدر حفاظت می‌شود.»

*منابع طبیعی، عاری از طرح آمایش سرزمین
رئیس شورای قضایی استان مازندران همچنین خاطرنشان کرد: از نگاه وزیر جهادکشاورزی به منابع طبیعی گله‌مندم و از رئیس جمهور محترم در دولت تدبیر و امید می‌خواهیم تدبیر ویژه‌ای در این خصوص به کار گیرند تا حق منابع طبیعی ادا شود.
وی با گلایه از اقدامات و نگرش وزیر جهادکشاورزی در راستای حفظ منابع طبیعی، نیز گفت: آقای حجتی بداند تا برنامه بهره‌برداری از منابع طبیعی به طور شفاف ارائه نشود؛ برنامه حفاظت از منابع طبیعی هم اجرایی نمی‌شود.
تقوی‌فرد منابع طبیعی مازندران را بیمار و زمین‌گیر و رها شده تلقی کرد و گفت: منابع طبیعی، آمایش سرزمینی ندارد و بلاتکلیف مانده است.

*عرض تسلیت به مناسبت هفته منابع طبیعی
وی با تسلیت به فعالان عرصه منابع طبیعی گفت: این وضعیت منابع طبیعی جای تبریک و تقدیر ندارد، دل انسان برای جنگل و دریا می‌سوزد و وضعیت بهره‌برداری و حفاظت از این منابع خجالت‌آور است، هر کجا امکان تعرض وجود داشته، تعرض صورت گرفته است.
رئیس کل دادگستری استان مازندران اذعان کرد: بعد از انقلاب، به جز مقام معظم رهبری که بسیار در حفظ منابع طبیعی دلسوز هستند مسؤولی را حافظ منابع طبیعی ندیدم و ایشان در این حوزه تنها هستند.

*ناشایستگان!
تقوی‌فرد ادامه داد: ببینید منابع طبیعی چگونه و با چه ارتباطات، روابط و نفوذی به چه کسانی واگذار می‌شود؛ ما شایسته این جنگل‌ها و مراتع نیستیم بلکه فردی شایستگی دارد که در حفاظت و بهره‌برداری از این منابع دقت داشته باشد.

*کار سخت مدیران منابع طبیعی استان در حراست از حریم منابع طبیعی
وی با بیان اینکه دولت‌ها برای منابع طبیعی برنامه حفاظت لازم را مدنظر نداشته‌اند، منابع طبیعی را به عنوان سرمایه‌ای عظیم مورد تعرض انسان‌ها دانست و گفت: امروز مدیران کل منابع طبیعی ساری و نوشهر با زحمت و سختی زیاد از منابع طبیعی استان حفاظت می‌کنند.
*بلاتکلیفی قسمتی از منابع طبیعی در غرب و شرق استان
تقوی فرد در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به 9 هزار و 530 هکتار زمین در غرب مازندران، اظهار کرد: قرار بود این 953 قطعه زمین 10 هکتاری درختکاری شود؛ ولی ببینید این زمین‌ها در حال حاضر در چه وضعیتی قرار دارند؛ آیا می‌توانند پاسخ این سوال را بدهند که وضعیت این زمین‌ها به کجا رسیده است؟
وی با بیان اینکه 18 هزار هکتار بانک زمین شرق استان مازندران نیز بلاتکلیف مانده است، تصریح کرد: این بی‌توجهی به حدی است که اداره منابع طبیعی حتی حدود زمین خود را نمی‌داند و مردم هر طور که خواسته‌اند زمین را تصرف کرده‌اند.

* عمده مشکلات ما
به مسئولین کشوری به ویژه رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور مربوط می‌شود
این سخنان ریاست محترم کل دادگستری مازندران، ما را به یاد اظهارات حجت‌الاسلام اسدالله جعفری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران می‌اندازد که در جایی و در حاشیه بحث مشکلات مربوط به منابع طبیعی و تصرفات غیرقانونی اشخاص، قاچاق محصولات جنگلی و تخریب جنگل، اظهار کرد: بعد از پیگیری‌های چندین ساله شورای حفظ حقوق بیت‌المال و ادارات کل منابع طبیعی استان، به این جمع‌بندی رسیدیم که عمده مشکلات ما به مسئولین کشوری به ویژه رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور مربوط می‌شود.
این امر متاسفانه به داستان غمبار مسئولان فرصت‌طلب و سودجویی بازمی‌گردد که با رانت‌های عجیب و غریب و رشوه‌های کلان به برخی مدیران میانی و بعضا رده بالای منابع طبیعی کشور، در هر کجا که خواستند و باب میل‌شان بود، خانه‌ مجلل و ویلای باشکوهی ساختند و با قطع درختان و از بین بردن منابع طبیعی بکر و زیبای مازندران، راه را بر غارت هرچه بیشتر منابع طبیعی استان گشودند.

*امکانات
به حد کافی نیست
و عجیب‌تر آنکه خلیل آقایی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در پاسخ به این پرسش که چرا جنگل‌های ایران به سمت تخریب پیش می‌رود، عنوان می‌کند:« من ابزار لازم برای مقابله با تخلفات را ندارم و این در حالی‌ست که عرصه 2 میلیون هکتاری در جنگل‌های شمال، هر روزنه‌اش مستعد تخلف است!»
او با یاد کردن از جنگل‌های هیرکانی با عنوان میراث گرانبهای جهانی و اهمیت حفظ و نگهداشت جنگل‌های بکر و زیبای شمال کشور، تاکید می‌کند:« من ابزار و امکانات لازم برای مقابله با تخلفات را ندارم و متاسفانه دزدان این عرصه نیز راه و روزنه دزدی را به سهولت برای خود باز می‌بینند و این در حالی است که عرصه 2 میلیون هکتاری در جنگل‌های شمال، هر روزنه‌اش مستعد یک تخلف
است.»

*وقتی چشم‌ها به روی تخلفات بسته می‌شود
او سخنان خود را اینگونه پی گرفت که در مورد ویلاسازی نیز همین اتفاق می‌افتد و مجوزهای مختلف به راحتی صادر می‌شود. گاهی نیروی من چشمش را به روی تخلف می‌بندد و ممکن است خطا کند و در مقابل خواسته‌ای، از تخلف چشم پوشی کند. مرحله بعدی دستگاه دیگری است که چشمش را می‌بندد و بعضا مجوز می‌دهد و حال آنکه تغییر کاربری جنگل مطلقا ممنوع است و قانون‌گذار هر گونه تغییر کاربری در جنگل را ممنوع اعلام کرده است.»
*حال جنگلهای شمال
هیچ خوب نیست
همه این حرف‌ها و سخنان در حالی است که کارشناسان و اساتید محیط زیستی کشور نیز در روزهای اخیر به وضعیت نامساعد جنگل‌های شمال کشور اشاره کرده‌اند.
حسین آخانی سنجانی، یکی از ده‌ها اساتید برجسته این عرصه است که در گفت‌و‌گوی روزهای اخیر خود در این باره با بیان اینکه جنگل‌های شمال کشور وضع ناگواری دارند گفت: این وضع نامساعد بیش از همه به رشد و گسترش شهرها و قاچاق چوب و کنده‌های درختان و کاهش فضای مرتع، در جنگل‌های این خطه بازمی‌گردد.
او همچنین ادامه داد: با وجود سدسازی‌های بسیار، شبکه آبرسانی طبیعی را در همه مناطق کوهستانی از بین برده‌ایم و این در حالی است که جنگلها وابسته به رطوبت دره‌ها و رودخانه‌های پرآب هستند.
سنجانی همچنین افزود: وقتی به سدسازی‌های گسترده افتخار می‌کنیم، رودخانه‌ها به سمت خشکی می‌رود و شبکه‌ای که باید به اکوسیستم دره‌ای آبرسانی کند قطع می‌شود و البته یکی دیگر از دلایل از بین رفتن مراتع، چرای گله‌ها در فصل بهار است زیرا اجازه نمی‌دهد که رویش در بستر طبیعی خود صورت پذیرد.

*یک سوزن به خودمان و بعد یک جوالدوز به مسئولان
البته ناگفته نماند که همه چیز هم به سیاست‌های نادرست کلان کشور در عرصه منابع طبیعی و دست‌درازی‌های عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب خلاصه نمی‌شود، بلکه در بسیاری موارد نیز این ما، مردم هستیم که با اصلاح الگوی بهره‌گیری‌مان از طبیعت، از جمله (عدم رهاسازی زباله‌ در جنگل‌ها و آتش نیافروختن در فضاهای سبز و عدم قطع درختان برای درست کردن هیزم تنها برای ساعاتی ماندن در طبیعت و...) می‌توانیم آینده‌ای پر امیدتر و سبزتر را برای خود و فرزندان و نسل‌های بعدی‌مان ترسیم کنیم.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today
آخرین خبر مازندران در سروش :
http://sapp.ir/Mazandaran.Online
آخرین خبر مازندران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157483008Caead0dc3a9