مهر/ اسفندماه، آغاز بهار در شالیزارهای مازندران است و از چند روز مانده به عید شالیکاران، تلاششان را برای کشت دوباره برنج آغاز می‌کنند. عطر و بوی بهار را در شالیزارهای مازندران و در دل زمستان می‌توان حس کرد. مزارع و شالیزارها جان تازه می‌گیرند و از خواب زمستانی بر می‌خیزند.
مازندران با تولید ۴۳ درصد تولید، قطب برنج کشور محسوب می‌شود. سالانه حدود ۲۱۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به زیر کشت برنج می‌رود و کشت دو یا سه‌باره محصول در سال‌های اخیر در استان، رواج بیشتری گرفته است.
با آنکه کمتر از ۱۰ روز به شروع سال نو مانده، حدود یک‌هفته‌ای است که شالیکاران با آب تخت کردن و شخم و شیار به استقبال بهار شالیکاری رفته‌اند، شرایط آب و هوایی مناسب، بارندگی مطلوب و علاقه‌مندی به کشت دوم تا سوم موجب شده تا شالیکار مازندرانی زودتر از سال‌های قبل به سراغ مزارع برنج رود.
سال تحویل شالیزار زودتر از بهار طبیعت است و امیدواریم امسال رزق و روزی کشاورزان خوب و بابرکت باشد
محمد اکبری کشاورز بابلی که کار آب تخت کردن شالیزارهایش را آغاز کرده است می‌گوید: سال تحویل شالیزار زودتر از بهار طبیعت است و امیدواریم امسال رزق و روزی کشاورزان خوب و بابرکت باشد.
وی می‌گوید: از چند روز قبل از بهار باید به کار آماده کردن شالیزار و مزرعه بپردازیم و بتوانیم روزی خود را از دل زمین درآوریم.
مزارع اطراف شالیزارش ساخت و ساز و ویلا شده است و پیرمرد بابلی می‌گوید: هر سال زمین‌های اطراف از کشت خارج و تبدیل به ویلا می‌شود. اگر از کشاورز حمایت نشود دیگر چیزی از شالیزار نخواهد ماند.
اراضی بالادست کمربندی محمودآباد نیز آرام آرام از خواب زمستانی بیدار و برای کشت شالی مهیا می‌شود و کشاورزان مشغول آب تخت کردن شالیزارهایشان هستند. در سوادکوه شمالی به گفته قاسم حکمت شعار مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان، تاکنون بیش از ۵۰ درصد از شالیزارهای شهرستان شخم و شیار شده‌اند و این میزان به ۸۴ هکتار رسیده است.
وی به کشاورزان یادآور شد که با توجه به کمبود سایر منابع آبی، آببندان ها می‌توانند نقش مهمی در زراعت برنج، بخصوص در مراحل رشد گیاه که نیاز فراوان به آب دارد را فراهم کنند.
به گفته کارشناسان، آب تخت کردن و آماده سازی مزارع شالیزاری که در فصل زمستان و با آب‌های سطحی انجام می‌شود در تأمین نیاز آبی شالیزار حائز اهمیت است.
مهدی خلیلی کارشناس جهاد کشاورزی مازندران در این زمینه به خبرنگار مهر می‌گوید: در حال حاضر بیشتر عملیات شخم و شیار به صورت مکانیزه انجام می‌شود و ۳۰ درصد آب مورد نیاز شالیزار در مرحله آماده سازی مصرف می‌شود بنابراین کشاورزان از مصرف آب چاه و غیرسطحی در این بخش پرهیز کنند.
همپای بهار، شالیزارهای دیار همیشه‌بهار نیز عطر برنج گرفت و فصلی تازه از کار و تلاش در مزارع مازندران آغاز شد و با شخم و شیار و آب تخت کردن مزارع، شالیزارهای مازندران جان دوباره‌ای گرفت و کشت برنج در قطب تولید آن از سر گرفته شد و با گذر به مناطق شرقی و مرکزی مازندران، می‌توان شالیکارانی را دید که با شخم و شیار، شالیزارهایشان را مهیای کشت برنج می‌کنند.
تولید برنج در ایران هرساله به بیش از سه میلیون تن شلتوک و حدود دو ‪ میلیون تن برنج سفید می‌رسد و در این میان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان مهم‌ترین قطب‌های تولید برنج کشور محسوب می‌شوند و ۴۲۲ درصد برنج کشور در دیار همیشه‌بهار مازندران تولید می‌شود


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today
آخرین خبر مازندران در سروش :
http://sapp.ir/Mazandaran.Online
آخرین خبر مازندران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157483008Caead0dc3a9