ایسنا/ پلیس استان فارس با اشاره به قرار داشتن در آستانه چهارشنبه سوری و روزهای پایانی سال، توجه شهروندان را به توصیه‌ها و هشدارهایی جلب کرد.
روسای پلیس فتا و آگاهی استان فارس، با اشاره به قرار داشتن در ایام پایانی سال، خواستار توجه جدی شهروندان به توصیه‌های پلیسی پیرامون چهارشنبه آخر سال و رعایت نکات ایمنی هنگام تمیزکردن خانه و محل کار و انجام خریدهای شب عید و ... برای ممانعت از سرقت شدند.
رئیس پلیس فتای استان فارس اعلام کرد: متاسفانه در روزهای پایانی سال شاهد افزایش تخلفات در فضای مجازی با موضوع ساخت، تهیه و خرید و فروش مواد محترقه هستیم که می طلبد شهروندان توصیه‌های پلیس را در این خصوص جدی بگیرند .
سرهنگ حبیب ‌الله رجبلی بیان کرد: والدین باید همواره به عنوان صمیمی‌ترین دوست فرزندان دلبندشان، آن‌ها را هم در فضای واقعی، هم در فضای مجازی همراهی کرده و برای انجام فعالیت‌های بی‌خطر در این روز و لذت بردن از این جشن کهن، بدون هیچگونه آسیبی موارد لازم را به آنها گوشزد کنند.
رجبلی گفت: برخی از سایت‌ها در زمینه آموزش طرز تهیه و ساخت بمب و مواد محترقه فعالیت می‌کنند که متاسفانه بارها شاهد وقوع اتفاقات و حوادث ناگوار در این خصوص بوده‌ایم.
این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: خانواده‌ها باید دقت داشته باشند تا کودکان با استفاده از این سایت‌ها به دنبال ساخت مواد محترقه خطرناک نباشند و در دام کلاهبرداران و سودجویان گرفتار نشوند.
رئیس پلیس فتای استان فارس با بیان اینکه اکثر حادثه دیدگان این ایام نوجوان و جوانان هستند، گفت: خسارت‌های مالی قابل جبران است اما صدمات جسمی و تلفات جانی قابل جبران نیست.
رجبلی سایت پلیس فتا به نشانی (www.cyberpolice.ir) را به عنوان راه ارتباطی با پلیس برشمرد و گفت: شهروندان در صورت مواجهه با هرگونه مشکل در فضای مجازی می‌توانند آن را از طریق قسمت ارتباطات مردمی این سایت گزارش کنند .
رئیس پلیس آگاهی استان فارس نیز گفت: با توجه به اینکه در روزهای پایانی سال قرار داریم و شهروندان اقدام به خانه تکانی و خرید نوروزی می کنند شایسته است نکات ذیل را مد نظر داشته باشند.
سرهنگ فرج شجاعی گفت: افرادی که برای نظافت منزل، فروش اسباب و اثاثیه مستعمل و یا انجام کار های تعمیراتی به منزل آورده می شوند حتما با شناخت قبلی بوده و افراد مورد اطمینان باشند و از آوردن افراد دوره گرد و ناشناس به منزل جدا خودداری کنند .
این مقام انتظامی با بیان اینکه هنگام حضور نظافتچی یا تعمیرکار باید حتما یکی از اعضای بزرگسال خانواده در منزل باشد، گفت: هنگام حضور نظافتچی و تعمیر کار در منزل، از بیان مطالب غیر ضروری مانند تعداد اعضای خانواده، شغل، ساعت‌های ورود و خروج، نشان دادن طلا و جواهرات و ....خودداری شود.
او همچنین گفت: در صورت حضور نظافتچی یا تعمیرکار در منزل، از قرار دادن پول و طلا یا اشیاء قیمتی در دید و دسترس خودداری کنید.
این مقام انتظامی اضافه کرد: درصورت عزیمت برای خرید، حتما یکی از اعضای خانواده در خانه حاضر باشد و اگر خارج شدن همه اعضای خانواده ضروری است، از قفل بودن تمام درهای ورودی و خروجی مطمئن شده و در صورت امکان همسایه مجاور را در جریان بیرون رفتن خود گذاشته و یک چراغ را روشن نگه دارید.
رئیس پلیس آگاهی استان فارس هشدار داد: چنانچه در هنگام خرید فرزند خرسال همراه دارید حتما نام و نام خانوادگی، نام پدر و شماره تلفن همراه را روی تکه کاغذی نوشته و در جیب لباس او قرار دهید، از طرفی به گونه‌ای که فرزند خردسال شما دچار ترس و اضطراب نشود به او بیاموزید که از افراد ناشناس هدیه و به ویژه خوراکی دریافت نکند و همراه افراد ناشناس نرود و سعی کنید از پوشاندن زیورآلات به کودکان خودداری کنید.
شجاعی اضافه کرد: هنگام خرید با توجه شلوغی خیابان‌ها، حتی الامکان از وسیله نقلیه عمومی استفاده کرده و در صورت اجبار به استفاده از خودروی شخصی، حتما آن را در پارکینگ متوقف کرده یا در توقفگاهی مناسب پارک کنید.
رئیس پلیس آگاهی فارس تاکید کرد که شهروندان از قرار دادن کیف دستی، پول نقد و اشیاء قیمتی در درون خودرو جدا پرهیز کرده و مدارک شناسایی و مالکیتی خودرو را درون ماشین نگه داری نکنند.
شجاعی بار دیگر هشدار داد که هنگام خرید و پرداخت پول با کارت بانکی، شماره رمز و مبلغ را شخصا وارد و رسید را از فروشنده دریافت و مبلغ را دقیقا بررسی کنید.
رئیس پلیس آگاهی فارس به شهروندان توصیه کرد که در محل‌های شلوغ و پر جمعیت مانند پیاده روها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید و اتوبوس و مترو، مراقب اطراف خود و افرادی که خود را به شما نزدیک می‌کنند باشید

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913