باشگاه خبرنگاران/رئیس شورا‌های حل اختلاف خوزستان از رهایی ۵۱ نفر از محکومان به قصاص از ابتدای سال جاری تاکنون با تلاش اعضاء شورا‌های حل اختلاف استان خبر داد.
عبدالعباس زبیدی نیا، معاون قضایی و رئیس شورا‌های حل اختلاف خوزستان در مراسم تجلیل و تکریم از منادیان صلح و سازش پرونده اختلاف بین ۲ خانواده کعب فرج اله و محمدیان گفت: در سال ۹۷ اعضاء شورا‌های حل اختلاف این استان با تلاش و کوشش خود توانستند با جلب رضایت خانواده‌های مقتولان، ۵۱ نفر از محکومان به قصاص را از چوبه دار رها و همچنین ۱۰۶ پرونده مهم دیگر حل و فصل و به صلح و سازش ختم کنند؛ که لازم است از زحمات و تلاش‌های این عزیزان تقدیر و تشکر کرد.
وی بیان داشت: در سال جاری بیش از ۳۲ درصد پرونده‌های وارده به شورا‌های حل اختلاف خوزستان با موضوعات نزاع، دعاوی مالی و اختلافات خانوادگی منتهی به صلح و سازش شدند که بیشترین آمار مصالحه‌ها مربوط به این استان است و خوزستان جزء استان‌های برتر و موفق در زمینه صلح و سازش در سطح کشور به شمار می رود.
زبیدی نیا در ادامه با اشاره به نقش مهم و سازنده اقوام و عشایر در ایجاد امنیت تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین مقوله در جامعه امنیت است و اقوام با توسعه فرهنگ صلح و سازش و پیشگیری از وقوع جرم می‌توانند نقش مهم و بسزایی در ایجاد امنیت داشته باشند.
۵۱ پرونده اعدام در خوزستان به آزادی ختم شد
رئیس شورا‌های حل اختلاف خوزستان با بیان اینکه دشمن به دنبال ایجاد تنش و اختلاف بین اقوام است افزود: دشمنان برای سلب و خدشه وارد کردن به آسایش، آرامش و امنیت مردم به دنبال ایجاد تنش و اختلاف بین اقوام دارد، ولی با هوشیاری و ایستادگی عشایر و اقوام غیور نتوانست به اهداف خود دست پیدا کند.
وی با تاکید بر لزوم حضور بزرگان عشایر در موضوعات مختلف از جمله طلاق، اذعان داشت: یکی از معضلات جامعه ما معضلات خانوادگی است و می‌بینیم که بزرگان در مراسم شادی شرکت می‌کنند، اما آمار طلاق در سطح جامعه خوب نیست که باید در زمینه کاهش طلاق اقدام نمایند.
عبدالعباس زبیدی نیا با اشاره به صلح و سازش پرونده اختلاف ۲ خانواده کعب فرج اله و محمدیان اظهار داشت: ۱۷ سال پیش بر اثر یک کدورت ساده و درگیری خیابانی قتلی رخ داد و چهار سال است که حکم قصاص صادر شده است، اما پس از این مدت خانواده مقتول با گرفتن دیه از حق قصاص خود گذشت کردند و این پرونده به صلح و سازش ختم شد.
در ادامه این مراسم حجت الاسلام سعید سعدی معاون منابع انسانی دادگستری خوزستان با بیان اینکه باید همیشه بین اقوام دوستی و برادری برقرار باشد گفت: پیامبر اسلام بر دو خصلت بین مسلمانان تاکید داشتند، یکی دشمنی با دشمنان اسلام و دیگری دوستی و محبت با برادر مسلمان خود و اقوام باید از کینه و دشمنی با یکدیگر پرهیز کنند که ایجاد اختلاف بین اقوام از دسیسه‌های دشمنان انقلاب است.
وی بیان کرد: عشایر عرب و بختیاری خوزستان ثابت کردند در برابر دشمنان و غاصبین نظام مقدس جمهوری اسلامی محکم ایستادگی می‌کنند و هر چه دشمن تلاش کرده که عشایر را با ترفنده‌های نتوانست حمایت آنان را از انقلاب کوتاه کند و روز به روز حمایت عشایر و اقوام غیور خوزستان از انقلاب و نظام بیشتر می‌شود.
حجت الاسلام سعدی بر لزوم اتحاد بین اقوام و عشایر تاکید کرد و اذعان داشت: اگر اختلافی بین عشایر ایجاد شود باید همه تلاش و کوشش کنیم که این اختلاف را به دوستی و محبت تبدیل کنیم و عفو و ببخشش از خصلت‌های عشایر غیور این استان است.
در این مراسم حجت الاسلام عبدالحمید امانت بهبهانی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان خوزستان با اشاره به تشکیل شورای ساماندهی عشایر در دادگستری استان اظهار کرد: یکی از ابتکارات مهم دادگستری استان برای ایجاد هر چه بهتر اتحاد بین اقوام و عشایر تشکیل و راه اندازی شورای ساماندهی عشایر می‌باشد که با تشکیل این شورا تعامل خوب و سازنده‌ی بین دادگستری و سران عشایر صورت گرفت.
وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت بزرگان و سران عشایر جهت پیشگیری از وقوع جرم تاکید کرد و افزود: سران عشایر می‌توانند با ثبت نام در سامانه سجام قوه قضائیه به دادگستری در پیشگیری و کاهش جرم کمک شایانی داشته باشند.
در پایان این مراسم از اعضاء و مصلحین شورای حل اختلاف که نقش بسزایی در ایجاد صلح و سازش داشتند با اهداء لوح سپاسی از آنان تجلیل به عمل آمد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today
آخرین خبر خوزستان در سروش :
http://sapp.ir/Khouzestan.Online
آخرین خبر خوزستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157941760C42c3485335