باشگاه خبرنگاران/اولین همایش جهاد عشایرعرب خوزستان، فردا چهارشنبه ۲۲ اسفندماه در شهرستان دشت آزادگان برگزار خواهد شد.
در نشست هماهنگی برگزاری اولین همایش جهاد عشایر عرب خوزستان، غلامعباس هزاریان، فرماندار دشت آزادگان با بیان اینکه رشادت‌های عشایر غیور نقش بسزایی در شکست ارتش استعمارگر انگلیس داشتند گفت: اولین همایش جهاد عشایر عرب خوزستان در این شهرستان فردا، چهارشنبه ۲۲ اسفندماه، برگزار خواهد شد.
وی تاکید کرد: برای برگزاری این همایش لازم است مجموعه فعالیت‌ها، برنامه‌ها، مدارک و مستندات و متولی اجرای این برنامه مشخص شود.
هزاریان در پایان این جلسه، سید عباس موسوی را بعنوان مسئول برگزاری این همایش معرفی نمود.
گفتنی است؛ نبرد جهاد عشایر عرب خوزستان در زمان جنگ جهانی اول پس از فتوای مراجع نجف و کربلا علیه نیرو‌های استعمارگر بریتانیا است، که پس از ابلاغ فتوا، عشایر عرب خوزستان منجمله دشت آزادگان و هویزه، حمیدیه و روستا‌های اطراف به سوی اهواز به حرکت درآمدند و این نبرد بین عشایر عرب خوزستان و قوای استعمارگر انگلیس که از جنوب وارد ایران شده بودند در ۲۰ کیلومتری غرب اهواز (المنیور) روی داد.
جهاد عشایر عرب به عنوان یکی از وقایع مهم تاریخ قوم غیور عرب در استان خوزستان است که بیش از ۱۰۰ سال پیش به پیروی از مراجع تقلید وقت و لبیک به فتوای جهاد مراجع برای مقابله با نیرو‌های استعمارگر انگلستان با کم ترین تجهیزات دفاعی کم ترین سلاح همچون تفنگ سبک، مگوار، فاله و چوپ و چماق دست به قیام زدند و در مقابل ارتش از دندان مسلح با انواع سلاح‌های سبک و سنگین و توپخانه ایستادگی کردند و با دادن صد‌ها شهید در راه اسلام و وطن توانستند نیرو‌های اشغالگر بریتانیا را در دو مرحله مجبور به عقب‌نشینی نمایند.
اکنون به پاس آن رشادت‌ها جهت تجلیل از مقام رفیع شهداء به زنده نگاه داشتن و معرفی کردن این واقعه مهم تاریخی به نسل‌های امروزی و آینده که یکی از افتخارات قوم غیور عرب خوزستان است، این همایش برای اولین بار به میزبانی شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه برگزار می‌شود.
گفتنی است؛ این همایش فردا چهارشنبه ۲۲ اسفندماه ۹۷ در تالار سفینه برگزار می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today
آخرین خبر خوزستان در سروش :
http://sapp.ir/Khouzestan.Online
آخرین خبر خوزستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157941760C42c3485335