باشگاه خبرنگاران/قائم مقام و معاون صید و بنادر ماهیگری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: ۱۶ شناور صید ماهی به روش قلاب (لانگ لاین) شهرستان‌های چابهار و کنارک به دریا رفتند.
مهرداد میرزایی قائم مقام و معاون صید و بنادر ماهیگری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان اظهار داشت: صید لانگ لاین از روش‌های مورد حمایت و تاکید سازمان شیلات ایران بوده که این روش خوشبختانه در سال‌های اخیر با استقبال بسیار خوب صیادان مواجه شده است.
وی بیان کرد: با پیگیری ها، همکاری و مساعدت مسئولان سازمان شیلات ٢٠ مجوز شناور لانگ لاین به سیستان و بلوچستان اختصاص یافت که فرآیند واگذاری این مجوز‌ها با محوریت اتحادیه تعاونی‌ها آذر ماه سالجاری انجام شد.
معاون صید و بنادر ماهیگری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: از ۲۰ شناور لانگ لاین ساخته شده هم اینک ۱۶ فروند آن برای انجام صید به دریا رفته اند و چهار فروند دیگر نیز در حال انجام امورات اداری و آماده شدن برای دریاروی هستند.
وی ادامه داد: انواع ماهی و تن ماهیانی که با این روش صید می‌شوند از کیفیت بالاتری نسبت به روش‌های سنتی و گوشگیر برخوردارند.
میرزایی بیان کرد: صید با قلاب از سیاست‌ها و روش‌های مورد حمایت و استقبال سازمان شیلات ایران است که در این روش صید ماهی به صورت انتخابی انجام و پس از خون گیری و سردسازی در شناور با بالاترین کیفیت به ساحل انتقال داده می‌شوند.
وی ادامه داد: در نشست‌های متعدد هماهنگی و بررسی از آخرین وضعیت شناور‌های صید لانگ لاین انجام و با همفکری نسبت به ارتقا و توسعه این روش صید تاکید فراوانی شده است.
قائم مقام اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: با بازگشت این شناور‌ها از دریا از تعدادی فعالان، مروجان و مالکان این شناور‌ها در مراسمی با حضور مسئولان استانی و سازمان شیلات تجلیل می‌شود تا بتوانیم کیفیت صید و حفظ ذخایر توسط این روش را بهتر برای صیادان و مردم معرفی کنیم.
وی بیان کرد: ماهی صید شده با این روش انتخابی بوده و دارای کیفیت بالایی است و باید ۱۰ تا ۲۰ برابر تعداد مجوز‌های صادر شده فعلی مجوز صادر شود.
میرزایی ادامه داد: این ٢٠ شناور با اعتباری بالغ بر ٣٢٠ میلیارد ریال توسط متقاضیان بدون استفاده از تسهیلات دولتی ساخته شده اند که حدود ۲۵۰ نفر بصورت مستقیم و ٢ برابر این آمار اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.
وی افزود: با توجه به نو بودن روش صید لانگ لاین باید بصورت دوره‌های آموزشی ترویجی بیش از پیش برنامه ریزی کرد.
قائم مقام اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: اقدامات لازم برای تهیه ادوات و تجهیزات مکانیزه لانگ لاین باید تامین شود و درخواست اختصاص اعتبار برای توسعه این روش صید یکی دیگر از موارد مورد تقاضای صیادان است.
وی از تمامی کارخانجات فرآوری، سرمایه گذاران بخش خصوصی، سایر افراد و شرکت‌هایی که تمایل به خرید و عمل آوری این گونه از ماهیان دارند، خواست که برای سرمایه گذاری در این بخش به معاونت صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مراجعه کنند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c