خبرگزاری دانا/بازارچه های کشتار مرغ زنده در زاهدان که باید یکی از پاکیزه ترین نقاط باشند متاسفانه در حال ذبح بهداشت و بازی با سلامت شهروندان هستند.
راه اندازی بازارچه های توزیع و کشتار مرغ زنده از جمله اقداماتی بود که به گفته شهرداری زاهدان صرفاً به منظور رعایت موازین بهداشتی و سامان دادن به مرغ فروشان سطح شهر دایر شد اما امروز بعد از گذشت حدود 3سال، تنها موضوعی که به هیچ وجه رعایت نمی شود همین هدف اصلی یعنی رعایت بهداشت است.
در زمان راه اندازی این بازارچه ها؛ شهردار وقت زاهدان به صراحت اعلام کرد که هدف شهرداری از این کار رعایت بهداشت است ولی با یک عبور گذرا از حوالی این بازارچه ها متوجه ذبح بهداشت در روز روشن و در مقابل انظار عمومی می شویم.
شاید قیمت مناسب نسبت به سایر مراکز فروش مرغ در سطح شهر سبب شده تا این بازارچه ها مشتریان خاص خود را داشته باشند اما این امر نباید دست مایه ای شود برای فروشندگان که از تنگدستی مردم سوءاستفاده کرده و هر نوع مرغی را که می توانند به شیوه های غیربهداشتی ذبح و در اختیار شهروندان قرار دهند.
بر اساس قانون هرآنچه که با تغذیه و خوراک مردم ارتباط دارد باید مجوزهای لازم را اخذ کند اما گویا این بازارچه ها تافته ای جدابافته هستند که توسط شهرداری زاهدان و اتحادیه مرغ فروشان دایر شده و تنها چیزی که رعایت نمی شود بهداشت آنجا است. قبل از ورود به این بازارچه ها؛ جوی های آب مملو از زباله و لجن که بوی تعفن تندی را در فضا انتشار داده است توجه هر بیننده ای را جلب می کند. در گوشه ای دیگر چندین دوره گرد در حال فروش مرغ های به اصطلاح بومی و محلی هستند که در صورت انتخاب مشتری، در همان لحظه با چاقویی که لخته های خون روی آن نمایان است، روی خاک و آسفالت مرغ را بدون رعایت موازین شرعی و بهداشتی ذبح کرده و تحویل مشتری می دهند.
درست در کنار درب ورودی این بازارچه ها نیز حجم زیادی پَر و آشغالِ مرغ در کنار خون آبه ها دپو شده که گربه، مگس و حشرات موزی در اطراف آنها فضایی بسیار نازیبا و غیربهداشتی را ایجاد کرده اند و به طور کلی می توان گفت هر آنچه در حوالی این بازارچه ها به خصوص در بولوار کشاورز زاهدان دیده می شود غیربهداشتی است.
عده ای گمان می کنند که با ورود به بازارچه شرایط بهتر می شود اما نه تنها چنین نیست بلکه اوضاع بدتری در انتظار آنهاست. فضایی سراسر خاکی که یک گودال بزرگ در وسط بازارچه حفر شده و زباله و آشغال های مرغ را داخل آن می ریزند. گودالی رو باز که به راحتی می تواند ناقل بیماری های مختلفی برای انسان باشد.
محل نگهداری این مرغ ها نیز بویی از بهداشت نبرده است اما اسفبار تر از همه اینها، محل ذبح و کشتار مرغ است. کسانی که لباس هایشان مملو از خون و لخته خون است بدون دستکش، روپوش و داشتن هرگونه لوازم بهداشتی سرِ مرغ را جدا کرده و برای اینکه کامل جان دهد مرغ را روی زمین انداخته و با کفش روی گردنش فشار می آورند تا هم خون از بدنش خارج شود و هم به طور کامل آماده پر کندن باشد.
پر کردن مرغ ها نیز ادامه دهنده همان داستان ذبح بهداشت است، با دست های آلوده پرهای مرغ کنده شده و در همان محل دپو می شود. خون های مرغ بر روی در و دیوار و میز شره می کند و در نهایت گوشتی بدین گونه بر سر سفره شهروندان زاهدانی می رود و همگان انتظار دارند تا مردمی سالم و سرزنده داشته باشیم.
فعالیت غیرقانونی بازارچه های کشتار مرغ زنده
وقتی موضوع را با مدیرکل دامپزشکی سیستان وبلوچستان در میان گذاشتیم گویی حرف دل او را بر زبان آوردیم و به صراحت اعلام کرد این کشتارگاه های عرضه و توزیع مرغ زنده در زاهدان به هیچ وجه مورد دامپزشکی نیست و فعالیت آنها از همان ابتدای امر غیرمجاز بوده و هست.
مهدی حسینی ادامه داد: 3 سال قبل زمانی که اتحادیه مرغ داران این طرح را مطرح کرد با اجرای آن مخالفت کردیم و قرار بود پس از 6 ماه جلوی فعالیت آنها گرفته شود چون نه اطلاعی از نوع مرغ موجود در آنجا داشتیم و نه کشتاری که انجام می شد مورد تایید بود اما متاسفانه هنوز پس از سالها در حال فعالیت هستند.
وی با تاکید بر اینکه شهروندان به هیچ وجه از این بازارچه ها برای خرید مرغ زنده اقدام نکنند افزود: این موضوع به فرمانداری و شهرداری زاهدان نیز اعلام شده اما تاکنون هیچ برخوردی با آنها نشده و کماکان شاهد فعالیت بازارچه های غیرمجاز عرضه و فروش مرغ زنده در زاهدان هستیم.
حسینی تاکید کرد: شهرداری زاهدان مکلف است تا جلوی فعالیت آنها را بگیرد که این دستگاه نیز کوتاهی کرده است.
حال باید در انتظار ماند و نظاره گر باشیم که آیا دستگاهی وجود دارد تا برای سلامت شهروندان قدمی بردارد یا خیر؟!همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c