فارس/ امیر حسین نقی‌پور در گفت‌وگویی با اشاره به برنامه‌های اداره دامپزشکی شهرستان همدان در ایام نوروز اظهار کرد:‌ به منظور تامین بهداشت و سلامت مصرف‌کنندگان فرآورده‌های خام دامی طی ایام پایانی سال و نیز نوروز سال 98 برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.
وی از اجرای طرح تشدید نظارت بازرسی بهداشتی در سطح شهرستان همدان با تشکیل 6 اکیپ سیار و دو اکیپ ثابت خبر داد و گفت: از ابتدای اسفند سال 97 تا پایان فروردین ماه سال 98 در دو شیفت صبح و بعدازظهر نظارت‌ها در دستور کار است.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان همدان با بیان اینکه تمام مراکز تولید، نگهداری، توزیع و طبخ و خودروهای حمل مواد خام دامی، سردخانه‌ها و کارگاه‌های بسته‌بندی بازدید می‌شوند افزود: بازرسان نظارت بهداشتی یک‌هزار و 50 گشت مشترک با اداره تعزیرات حکومتی، شبکه بهداشت، اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از مراکز مورد نظر در سطح شهرستان خواهند داشت.
وی تاکید کرد:‌ در صورت احراز تخلف بهداشتی واحدهای عرضه‌کننده فرآورده‌های خام دامی، به علت تخلفات بهداشتی و عدم رعایت شرایط و ضوابط بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور، به مراجع ذیصلاح قانونی معرفی و مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.
نقی‌پور حفظ و سلامت عمومی مصرف‌کنندگان فرآورده‌های خام دامی و افزایش کیفیت این فرآورده‌ها از طریق کنترل و نظارت بهداشتی مستمر بر تمام مراحل تولید، حمل و نقل و عرضه این فرآورده‌ها را از دیگر وظائف مهم دامپزشکی عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه در 11 ماهه سال جاری 48 هزار و 346 مورد بازدید از مراکز تولید، نگهداری و عرضه مواد خام دامی این شهرستان صورت گرفته است خاطرنشان کرد: در این بازرسی‌ها 646 مورد نمونه‌برداری انجام شده است.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان همدان از کشف و معدوم‌سازی 105 تن مواد خام دامی غیر قابل مصرف در این 11 ماهه خبر داد و افزود: 213 واحد متخلف به مراجع قضایی و 51 واحد به اماکن نیروی انتظامی برای انجام اقدامات لازم معرفی شدند.
وی بیان کرد:‌ در راستای ارتقا و حفظ بهداشت عمومی و جلوگیری از مخاطرات بهداشتی و بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و آبزیان بروشورها و اطلاعیه‌های مرتبط با بهداشت و سلامت ماهیان قرمز در محل‌های عرضه ماهی قرمز به شهروندان ارائه خواهد شد.
وی با بیان اینکه مردم ماهی‌های قرمز شب عید خود را از مراکز معتبر و زیر نظارت و کنترل اداره دامپزشکی و سازمان شهرداری تهیه کنند افزود: مردم همکاری لازم را با اداره محیط زیست و دامپزشکی در خصوص محل‌های مجاز رهاسازی این ماهی‌ها پس از سپری شدن ایام نوروز و رعایت رفاه حیوانات و عدم خرید برخی گونه‌های حیات وحش نظیر سمندر، لاک پشت، قورباغه و مارهای کوچک داشته باشند.
نقی‌پور در پایان از شهروندان خواست ضمن تهیه این فراورده‌ها از مراکز معتبر و مجاز و با فاکتور خرید تاکید کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مراتب را از طریق تلفن گویای 1512 و تلفن 4-32651801 به اداره دامپزشکی اطلاع دهید تا برخورد لازم در این رابطه صورت گیرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e