ایرنا/رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد که مجوز برج-باغ هنوز برای 62 پرونده ای که مالکان آنها حقوق مکتسبه دارند، صادر نشده است.
محسن هاشمی روز سه شنبه در پایان یکصد و سی و دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران با انتقاد از نحوه انعکاس صدور مجوز برای 62 برج-باغ جدید در پایتخت افزود: قرار شد کمیته ای 62 پرونده را بررسی کند و با مالکان وارد مذاکره شود تا در صورت تمایل مالکان، وجه پرداختی آنان بازگردد.
هاشمی ادامه داد: همچنین مقرر شد اگر باغی جنبه تاریخی دارد مجوز ساخت در آن لغو شود.
وی با انتقاد از برخی رسانه ها در انتشار خبر مربوط به 62 پرونده برج - باغ خاطرنشان کرد: شورا مدعی است که براساس دستور رهبر معظم انقلاب جلو تخریب 411 باغ را گرفته و از این به بعد هیچ پرونده برج-باغی نخواهیم داشت اما متاسفانه رسانه ها به این موضوع نپرداختند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: برخی خبرنگاران در انعکاس این خبر کم لطفی کردند، تیترهای تخریبی زدند و فضای جامعه ملتهب شد.
وی با بیان اینکه شورای شهر پیشگام در لغو مصوبه موسوم به برج-باغ بود گفت: بیش از هزار باغ با تصویب این مصوبه تخریب شد و شورای پنجم این مصوبه را لغو و شهرداری را ملزم کرد که لایحه جایگزین ارائه دهد.
هاشمی توضیح داد: 473 پرونده در شهرداری از گذشته تشکیل شده بود و با استفساریه شهرداری از شورا جلو تخریب 411 باغ را گرفتیم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از عملکرد برخی رسانه ها که این دوره شورا را مسبب تخریب باغ ها جلوه دادند تصریح کرد: این نوع تیترزنی در خصوص برج-باغ توسط برخی رسانه ها درست نبود.
به گفته هاشمی شهرداری در دوره گذشته 700 میلیارد تومان از مصوبه برج-باغ ها درآمد داشت و ما نمی توانستیم حقوق مکتسبه مالکان این باغ ها را لغو کنیم.
هاشمی افزود: این مالکان نیز در دیوان عدالت شکایت کرده بودند اما شورا در این خصوص هوشمندانه عمل کرد و توانست از مصوبه خود دفاع کند.
وی خاطرنشان کرد که مدیریت شهری آماده است وجه پرداختی مالکان را پس دهد تا از تخریب باغ ها جلوگیری شود.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مالکان این 62 باغ آیا نهادها و دستگاه های مختلف هستند نیز گفت: این یک گمانه زنی است و من حتی یکی از مالکان این باغ ها را نمی شناسم.
براساس اعلام مدیران شهری پایتخت در نتیجه اجرای مصوبه برج-باغ که در دوره های گذشته شورای شهر تهران اجرایی شده حدود 129 هکتار از باغ های شهر تهران از بین رفته اند و به جای آنها ساخت و ساز شده است.
مدیریت شهری تهران در دوره جدید با لغو مصوبه برج-باغ، به منظور حفظ باغ ها لایحه خانه- باغ را تدوین کرده است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان تهران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/tehran_today_
آخرین خبر تهران در سروش :
http://sapp.ir/Tehranakhbar
آخرین خبر تهران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/133431296C42fac08651