ایرنا/ معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تاکنون برنامه مدیریت جامع سه تالاب مهم و بین المللی استان شامل «کانی برازان» مهاباد، «سولدوز» نقده و «نوروزلو» میاندوآب با مشارکت انجمن های زیست محیطی تدوین شده است.
حجت جباری ظهار داشت: تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب کانی برازان مهاباد جلوتر از 2 تالاب دیگر بوده و این برنامه در مهاباد به صورت کتاب و به عنوان سند راهبردی افق 20 ساله این تالاب رونمایی شده است.
وی گفت: هفته آینده نیز کتاب برنامه مدیریت جامع تالاب سولدوز در نقده رونمایی می شود و در فروردین 1398 نیز پیش بینی شده است تا از کتاب تالاب نوروزلو میاندوآب رونمایی شود.
وی اضافه کرد: در برنامه مدیریت جامع تالاب ها سه هدف راهبردی شامل مدیریت آب و خاک، حفاظت از تنوع زیستی و افزایش آگاهی مردم از وجود تالاب پیگیری شده است.
جباری افزود: در شهرستان های همجوار تالاب های مشمول این طرح، کمیته های برنامه مدیریت جامع با ریاست فرمانداران تشکیل می شود که دبیرخانه آن در ادارات حفاظت محیط زیست قرار دارد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: این برنامه های مدیریت جامع تالاب ها به شورای استانداری آذربایجان غربی ارسال می شود تا در این شورا نیز تصویب و الزام برای اجرایی کردن آن در سطح بالاتری پیگیری شود.
وی افزود: معیشت مردم حاشیه تالاب و جوامع پیرامون آن به وضعیت این تالاب وابسته است و مردم باید از راهکارهای حفاظت و شیوه ممانعت از تخریب تالاب آگاه باشند تا در حفظ و حراست از آن کوشش کنند.
جباری اضافه کرد: جوامع محلی باید به این باور برسند که تغییرات مختلف در تالاب ها بر اثر فعالیت های آنان روی می دهد و اگر تالابی خشک می شود، دلیل اصلی آن برداشت آب بیشتر از ظرفیت در مناطق بالادستی تالاب است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی بیان کرد: جوامع محلی پیرامون تالاب ها برای حفاظت از تالاب و حفظ حیات آن باید تغییراتی را در رفتار خود با طبیعت ایجاد کرده و در مناطق بالادستی به جای استفاده از سموم شیمیایی از روش های بیولوژیکی برای دفع آفت ها استفاده کنند.
وی اظهار داشت: به دلیل ناآشنایی بودن جوامع محلی با ارزش های زیست محیطی تالاب ها هم اکنون تالاب های یادگارلو میاندوآب و «قوپی باباعلی» مهاباد که جزو تالاب های سایت رامسر نیز به شمار می رود، خشک شده است.
طرح حفاظت از تالاب های ایران با همکاری بین دولت ایران (سازمان حفاظت محیط زیست ایران)، صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) از سال 2005 شروع و با هدف کاهش یا حذف دائمی تهدیدها و به طور کلی پایداری و بقای اکوسیستم های تالابی ایران فعالیت خود را در تالاب های منتخب و با اهمیت به عنوان سایت های نمونه اجرایی کرده است.
آذربایجان غربی با دارا بودن بیش از 70 تالاب دایمی و فصلی زیستگاه 300 گونه از انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی بوده و یکی از مهمترین مکان های مهاجرت و زیست انواع پرندگان است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b