خبرگزاری صدا و سیما/ملخ های صحرایی که از کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد تالاب جازموریان در جنوب کرمان شده اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: امسال به علت کنترل نشدن ملخ های صحرایی در کشورهای حاشیه خلیج فارس یا فراوانی آن ، از 45روز گذشته دسته هایی از ملخ صحرایی وارد جنوب کشور شدند و جمعیتی از این ملخ ها به جنوب استان کرمان و تالاب جازموریان آمده اند.
سعید برخوری از مبارزه با ملخ های صحرایی در بیش از 750 هکتار در پهنه تالاب جازموریان خبر داد و گفت: این روند با استقرار نیروهای مبارزه کننده و فعال شدن آمادگاه ملخ صحرایی در قلعه گنج آغاز شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به آماده باش یک فروند هواپیمای سم پاش در فرودگاه جیرفت گفت: با تشکیل ستاد مبارزه با ملخ همه اوضاع در کنترل است اما به علت افزایش سطح سبز دشت جازموریان احتمال هجوم ملخها وجود دارد.
مدیر آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به درگیری 6 استان کشور با آفت ملخ افزود: استان های خوزستان ، جنوب فارس ، بوشهر ، هرمزگان ، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان در حال حاضر شاهد هجوم ملخ ها است .
معین از مبارزه با ملخ های صحرایی در پهنه 15هزار هکتار در کشور خبر داد و گفت: معمولا این ملخ ها از سوی صحرای آفریقا روانه شبه جزیره عربستان شده و زمانی که کنترل نشوند راهی کشور ما می شوند.
به گفته وی ، سن پورگی این نوع ملخ از یک تا 3 ماه است که اگر در این بازه زمانی در مبارزه موفق عمل شود آنها به نوع بالدار ملخ تبدیل نشده و راهی مناطق دیگر نمی شوند.
دوره زندگی حشره بالغ نیز 2.5 تا 5 ماه است.
مدیر آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه پایش های مستمر نشان می دهد که ملخ ها هنوز به مزارع وارد نشده اند و بیشتر در عرصه های منابع طبیعی مستقر است تاکید کرد: کشاورزان نگران نباشند، زیرا کنترل این آفت در مرحله اول که از بین بردن آنها قبل از تخم گذاری است به خوبی پیش می رود. مرحله دوم که مبارزه با پوره است در بهار خواهد بود که ما هر چه بتوانیم در مرحله اول موفق ترعمل کنیم کارمان در مرحله دوم راحت تر خواهد بود.
مدیر آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور یادآور شد: وزیر جهاد کشاورزی در حال رایزنی برای اختصاص 12میلیارد تومان برای کنترل این آفت است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c