فارس/ مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: امسال یک‌هزار و 267 دام قاچاق سبک و سنگین در استان کشف شده که 377 راس از این تعداد با رای مقام قضایی، کشتار شده است.
امید حاج‌محمدی از خدمات‌رسانی دامپزشکی استان در ایام نوروز خبر داد.
مدیر‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه اظهار داشت: برای ایام تعطیلات نوروزی پیش‌رو در ستاد و تمامی اداره‌های دامپزشکی شهرستان‌های تابعه استان کرمانشاه کشیک منظم برقرار شده و کارشناسان دامپزشکی به صورت تمام وقت آماده خدمات‌رسانی و رسیدگی به شکایات احتمالی هستند.
تشدید نظارت‌های بهداشتی دامپزشکی در نوروز
وی با اشاره به تشدید نظارت‌های بهداشتی دامپزشکی در نوروز، افزود: بازرسان دامپزشکی شبانه روز بر امر تولید، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی در تمامی کشتارگاه‌های دام و طیور استان نظارت کامل دارند تا از عرضه هرگونه فرآورده‌های خام دامی غیربهداشتی جلوگیری شود.
حاج‌محمدی در خصوص جابجایی منابع انسانی در دامپزشکی استان، اضافه کرد: طی سال‌جاری در روابط عمومی، معاونت سلامت، قرنطینه، دارو و درمان، طرح و برنامه و... از ستاد به کرمانشاه و بالعکس برحسب نیاز انجام شده است.
وی در توضیح مزایای ارائه شده به پرسنل دامپزشکی استان، گفت: طی پنج ماه اخیر سال‌جاری، برای کارکنان 15 درصد مزایای مأموریت و اضافه کار در نظر گرفته شده است.
واکسیناسیون 13 میلیون سر رأس دام سبک و سنگین در استان
این مسؤول با اشاره به مساله واکسیناسیون دام سبک و سنگین در استان، اظهار داشت: تعهدات واکسیناسیون در تعهدات دامپزشکی به پایان رسیده و تا به امروز بالغ بر 13 میلیون سر رأس دام واحدهای دامداری واکسینه شده است که 170 رأس دام سنگین و بالغ بر سه میلیون دام سبک در خصوص بیماری‌های آبله، بروسلوز، تب برفکی و...واکسیناسیون انجام شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به دقت‌نظر و سرکشی مرتب بازرسان دامپزشکی از واحدهای دام و طیور استان، افزود: امسال شاهد هیچگونه علائم بیماری در دام‌های استان نبودیم، به‌جزو یک مورد تب‌برفکی در شهرستان کنگاور که اخیرا شیوع داشت که با اقدام به موقع، دام‌های بیمار جمع‌آوری و بیماری تب برفکی دامی مهار شد.
وی افزود: در تمامی گاوداری‌ها یک نوبت واکسن تب برفکی تزریق شده و اگر اعتبار لازم جذب شود، یک دوره دیگر واکسیناسیون در کل استان به‌خصوص در مناطق سردسیر انجام می‌شود.
حاج‌محمدی به شروع واکسیناسیون در کل استان اشاره و بیان کرد: طی 2 روز، بالغ بر 3 هزار و 500 رأس گاو و گوساله واکسینه شده‌اند.
وی کار دامپزشکی را هزینه‌بر دانست و گفت: با همکاری بخش خصوصی بعد از تست سلامت هزینه خدمات بخش خصوصی پرداخت می‌شود و در مواقع لزوم با هزینه خودمان سم مورد نیاز خریداری می‌شود، به روستاها برده شده و علیه بیماری‌های انگلی در مزارع پاشیده می‌شود.
دام سرمایه ملی است
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از دام به عنوان سرمایه ملی یاد کرد و افزود: ما مکلف هستیم به دامداران خدمات دهیم و برای آنان امنیت شغلی لازم را ایجاد کنیم.
وی با اشاره به خدمات خوب واحد‌ها در شهرستان روانسر، گفت: در این شهرستان 2 گاوداری عظیم صنعتی و یک کشتارگاه مجهز مرغ فعال است، که بعد از کرمانشاه روانسر رتبه نخست در استان از نظر تولیدات فرآورده‌های دامی و طیور را داراست.
حاج‌محمدی سال 97 را از لحاظ تلفات کم در دام و طیور سال خوبی دانست و افزود: ویروس بیماریزا در ماهیان گرمابی و سردابی که در سال 96 و سال‌های قبل آن تلفات زیادی داشته امسال با اقدام به موقع دامپزشکی و همکاری مردم در استان مهار شد.
این مسؤول در خصوص کشفیات دام قاچاق، گفت: امسال در کشفیات دام قاچاق 129 رأس دام سنگین و یک‌هزار و 138 دام سبک کشف شده که از این تعداد 41 رأس دام سنگین و 336 رأس دام سبک کشتار و مابقی نیز با رای مقام قضایی رأی برائت خورده است.
حاج محمدی در پایان ضمن تشکر از همکاری مردم از هم استانی‌ها خواست، هرگونه پیشنهاد، انتقال، شکایت و تقدیر را با شماره تماس 1512 و یا سامانه 100010001512 به بازرسان اطلاع دهند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید : 
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام : 
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
آخرین خبر کرمانشاه در سروش :
آخرین خبر کرمانشاه در ایتا :