فارس/ چند ماهی است که شهرهای چالوس، نوشهر و کلاردشت محل آمد و شد بازیگران طراز اول سینما و تلویزیون کشور شده تا سکانس‌ها و پلان‌های سریال تلویزیونی «نفوذ» در این مناطق ضبط و ثبت شود.
تاکنون ۳۰ قسمت از ۴۵ قسمت این سریال به کارگردانی «جواد شمقدری» در این مناطق ضبط شده است به‌طوری که در همین مدت پویایی و نشاط فرهنگی و اجتماعی بسیار خاصی در بین مردم، علاقه‌مندان به بازیگری به‌ویژه نسل نوجوان و جوان ایجاد شده و استعدادهای هنری یکی پس از دیگری جلوی دوربین رفتند و خوش درخشیدند.
اما در این بین یک جوان خوش‌نام، خوش‌فکر و بسیار دلسوز چالوسی در عرصه سینما و تلویزیون کشور به نام «مهدی مددکار» در ایجاد چنین فرصت بسیار ارزشمند و گرانبهایی برای همشهریان مازندرانی به‌ویژه چالوس، نوشهر و کلاردشت سنگ تمام گذاشت.
وی که حدود ۱۸ سال در عرصه سینما و تلویزیون در حال فعالیت دارد تاکنون در ۲۸ فیلم سینمایی و ۵ سریال تلویزیونی «هانیه»، «نفوذ»، «قصه‌های خدا»، «حریم ملکوت» و «هنگام بیداری» به عنوان مدیر تولید مشغول کار بوده است.

* فرصتی برای هنرمندان و استعدادهای هنری مازندران
«مهدی مددکار» این جوان هنرمند و فرهیخته چالوسی با تلاش‌های خود نزدیک به ۱۶ فیلم را برای ضبط به منطقه غرب مازندران آورده و امسال هم دو فیلم سینمایی «ماهی سفید»، «پارادوکس» و سریال «ممنوعه» در منطقه کار شد و آخرین کار وی هم سریال نفوذ بود که بخش‌های اعظم آن در شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت ضبط شد و علاوه بر ایجاد فرصت‌هایی برای هنرمندان و استعدادهای هنری مازندران و این منطقه، سبب پویایی بیشتر اقتصادی و فرهنگی نیز شده است.

* کسب جایزه بهترین تهیه کنندگی جشنواره فیلم‌های تلویزیونی کشور
این جوان شایسته مازندرانی کارنامه موفقی در تهیه کنندگی، مدیر تولید و مجری طرح در سینما و تلویزیون و حتی بازیگری هم دارد و در سال ۹۴ جایزه بهترین تهیه کنندگی جشنواره فیلم‌های تلویزیونی کشور را برای فیلم «ژوآن» گرفت و در فیلم سینمایی «هاری» تهیه کننده و مدیر تولید بود و جوایز بین‌المللی زیادی در جشنواره تورنتو کانادا، جشنواره فیلم‌های ایرانی در لندن و ترکیه را کسب کرد.

* بیننده‌های بخش تلویزیونی کم شده است
«مهدی مددکار» با اشاره به اینکه سینما و تلویزیون دارای خط قرمزهای خاص خودشان هستند و در این بین خط قرمز تلویزیون کمی بیشتر از سینما است، اظهار کرد: متأسفانه در ساخت فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی با کیفیت چندان موفقیتی دیده نشد و بیننده‌های بخش تلویزیونی کم شده است و این امر سبب گرایش مخاطب به تلویزیون‌های فارسی زبان ماهواره‌ای شده است و این از معضلات بزرگ جامعه است.

* پایین بودن کیفیت کارهای تلویزیونی
وی افزود: ساختار جدیدی در ساخت سریال‌های تلویزیونی ما وجود ندارد تا مخاطب را جذب کنند و هم پیام‌هایی فرهنگی و اجتماعی خوبی برای جامعه داشته باشد در حالی که دهه ۸۰ فیلم و سریال‌های بسیار خوبی در تلویزیون داشتیم و خانواده‌ها از آن لذت می‌بردند و در این بین حتی سریال‌هایی مانند «حضرت یوسف»، «مریم مقدس»، «باران» و «مختارنامه» از جمله اینها بود که شهر را به تعطیلی می‌کشاند چون همه را مجذوب خود کرده بود ولی متأسفانه در این چند سال اخیر ما نتوانستیم بیننده را جذب تلویزیون کنیم و برنامه‌هایی که الان تلویزیون نشان می‌دهد اغلب کپی برداری شده است و ایده‌های جدید هنوز وارد عرصه تلویزیون نشده است و کیفیت کار را پایین آورده است.

* سینمای دهه گذشته متفاوت است
این تهیه کننده سینما و تلویزیون گفت: در سینمای این دهه با سینمای دهه گذشته متفاوت است و به نوعی سینمای بدنه است و افرادی وارد آن می‌شوند تا وقت خود را بگذرانند و ساعتی شاد را تجربه کنند اما وقتی فیلم‌هایی که طی سال‌های گذشته ساخته شد پیام و آموزش‌های فرهنگی در خود داشت.
وی تصریح کرد: فیلم‌های سینمایی الان وجود دارد که فروش میلیاردی دارد، فروش‌های آن کاذب است و به عبارتی پول‌های کثیف وارد می‌شود و این خود معضل بزرگی برای جامعه است و باید جلوی این‌گونه کارها گرفته شود.

* سینمای ایران دچار مافیا شده است
مددکار بیان کرد: سینمای ایران دچار مافیا شده است و چند دفتر پخش فیلم در تهران وجود دارد که فیلم‌هایی با فروش بالا را برای اکران انتخاب می‌کنند وگرنه فیلم اکران نمی‌شود یعنی فیلمی که بار آموزشی و پیام فرهنگی داشته باشد، سینماگر آن را اکران نمی‌کند.
وی با اشاره به ورود غیرحرفه‌ای فوتبالیست‌ها به عرصه بازیگری سینما و تلویزیون تأکید کرد: الان وقتی یک فوتبالیست وارد سینما و بازیگری می‌شود تا تماشاگر به خاطر او به سینما برود باید در اینجا فاتحه سینما را خواند.

* سینمای رو به سقوط
این تهیه‌کننده و بازیگر سینما و تلویزیون عنوان کرد: آموزشگاه‌های سینمایی معتبر هنرجویان را تربیت می‌کنند که دارای ظرفیت‌های مثبت بازیگری حرفه‌ای می‌شود ولی یک فوتبالیستی که دوران فوتبالی او تمام شده است به عرصه بازیگری وارد می‌شود و چند تا حرکت و رفتارهای لُمپن انجام می‌دهد که جای تأسف دارد و این ارزش و شأن هنر سینمای ایران پایین آورده است و بزرگ‌ترین ضعف برای سینماست و سینمایی ما را به سمت سقوط سوق داده است.
وی بیان کرد: بحث فیلم‌سازی دارای بخش‌های مختلفی است ولی همه دنبال این هستند که مستقیماً وارد بازیگری شوند در حالی می‌توانند در ابتدا وارد بخش‌های مختلف مانند جلوه‌های ویژه، طراحی صحنه، گریم و... شوند و بنابراین آنهایی که دوست دارند وارد عرصه فیلم‌سازی شوند می‌توانند از این کریدور هم وارد شوند و حتماً نیازی نیست که از همان ابتدا به سمت بازی کردن در فیلم بروند.

* سختی‌ها و شیرینی‌های بازیگری
مددکار خاطرنشان کرد: بهنوش بختیاری در ابتدا به‌عنوان منشی صحنه وارد کار شد و بنابراین اگر کسی علاقه‌مند به بازیگری است نباید شاخص را بازیگری ببیند چون وارد شدن به آن سخت است بلکه باید از اول در بخش فرهنگ سینما شود تا سختی‌ها و شیرینی‌های بازیگری ببیند و سپس کم کم خودشان را در قالب یک سکانس یا حتی یک پلان توانمندی خود را نشان دهند ولی در شهرستان‌ها همه دنبال این هستند که سریعاً وارد بازیگری شوند و حاضر نیستند از پشت صحنه فیلم‌ها شروع کنند.
وی تصریح کرد: افرادی هستند که حاضرند پول‌های کلانی بدهند تا فرزندشان در فیلمی بازی کند و گاهی این‌گونه افراد با وجودی که وارد بازیگری می‌شوند اما چیزی برای گفتن ندارند و خیلی سریع کنار گذاشته شدند.

* جشنواره فیلم‌های کوتاه در شهرستان‌ها
مدیر تولید سریال فاخر «نفوذ» اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم همه ساله در شهرستان‌ها مراسمی را در قالب جشن فیلم‌های کوتاه برگزار کنند و دو بازیگر حرفه‌ای از تهران نیز دعوت شوند تا داوری کنند و توانایی‌های بازیگری افراد بسنجند و این کار شدنی است چون الان همه موبایل دارند و می‌توانند کار مستندسازی را انجام دهند و به جشنواره‌ها راه پیدا کنند ولی مهم این است ایده خوب داشته باشد.
وی افزود: یکی دیگر از مواردی که برخی گمان می‌کنند می‌توانند بازیگر شوند این است که افرادی در جمع‌های خانوادگی شیرین‌کاری‌هایی انجام می‌دهند و اطرافیان نیز به او اعتماد به نفس کاذب می‌دهند که استعداد بازیگری بالایی دارد و می‌تواند ‌بازیگر سینما شود در حالی که ادا و شیطنت بازی با بازیگری کاملاً فرق دارد.

* استعدادهای بازیگری در مازندران
مددکار با اشاره به اینکه توانمندی و استعدادهای بازیگری در مازندران قابل توجه است، تأکید کرد: باید در منطقه خودمان مطالبه‌گر باشیم و تا این کار را نکنیم نمی‌توان به پیشرفتی رسید ولی اینجا بیشتر به میز می‌چسبند تا مطالبه‌گر فرهنگی و هنری در حوزه تلویزیون و سینما باشند.
وی درباره آخرین روند ساخت سریال «نفوذ» محصول شبکه یک سیما در چالوس یادآور شد: به مدت چهار ماه در چالوس ضبط شد و در این مدت تعداد یک‌هزار و ۸۳۵ نفر از مردم و علاقه‌مندان به بازیگری و آنهایی دوست داشتند خود را محک بزنند به‌عنوان هنرور بازی کردند و از نزدیک سختی‌های کار بازیگری را لمس کردند و تعداد ۴۷ نفر نیز به‌عنوان بازیگر منطقه‌ای در این سریال بازی کردند و به هر حال راهی را باز کردیم و افراد آمدند خود را نشان دادند.
مدیر تولید سریال فاخر «نفوذ» با بیان اینکه این سریال چند میلیارد تومان آورده اقتصادی برای سطوح مختلف جامعه شهری منطقه به همراه داشت، تصریح کرد: الان در حال ساخت دکورهای قسمت سایت آمریکایی این سریال در چالوس هستیم و سه ماه دیگر کار ضبط در چالوس داریم که پس از نوروز ۹۸ آغاز خواهد شد و پس از آن تمامی قسمت‌های این سریال از ابتدای مهر ۹۸ تا ۱۳ آبان از شبکه اول سیما پخش خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه مسؤولان اول شهری چالوس اعم از فرماندار و شهردار باید در این بحث فرهنگی کمک کنند، اظهار کرد: برخی از مسؤولانی که از آنها انتظار بیشتری می‌رفت حتی سر صحنه فیلمبرداری سریال «نفوذ» نیامدند و خسته نباشید به بچه‌ها نگفتند و البته ما ناراحت نیستیم اما لااقل کمک کنند و برای یک نامه‌نگاری اذیت نکنند ولی متأسفانه برخی مسؤولان منطقه میزدوست هستند و زمانی که چیزی نیاز داشتیم به ما می‌گفتند صبر کنید اول از مرکز استان اجازه بگیریم.
این تهیه‌کننده مازندرانی سینما و تلویزیون کشور با ابراز امیدواری از کمک و همراهی مسؤولان منطقه در مرحله بعدی ضبط این سریال در چالوس و حومه، عنوان کرد: این فیلم مباحث مثبت و ارزشمند فرهنگی و اقتصادی برای خانواده‌ها به همراه داشت.
وی با اشاره به اینکه توانمندی در شهرستان‌های مازندران وجود دارد اما جوانان ما پشتوانه‌ای برای فیلم‌سازی ندارند، گفت: در ژاپن ساعتی از مدرسه را به زنگ سینما اختصاص دادند و در این ساعت دانش‌آموزان به مدت حدود یک ساعت و نیم فیلم‌هایی با ساختار آموزشی می‌بینند ولی در شهرستان‌های ما سالی یک‌بار هم دانش‌آموزان کودک را به سینما نمی‌برند و یا ساعتی را در همان مدرسه اختصاص به پخش فیلم دهند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today
آخرین خبر مازندران در سروش :
http://sapp.ir/Mazandaran.Online
آخرین خبر مازندران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157483008Caead0dc3a9