آخرین خبر/ مدیر باغ جهانی ارم از افزایش ساعت بازدید گردشگران از این باغ در ایام نوروز خبر داد وگفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته در تعطیلات نوروزی ساعت بازدید از باغ جهانی ارم با 3 ساعت افزایش همراه شده است ، به طوری که گردشگران می توانند تا ساعت 23 و 30 دقیقه در این محوطه تاریخی و طبیعی حضور داشته باشند.
ستاری در گفت و گو با «خبر جنوب» با بیان اینکه در تعطیلات نوروزی باغ جهانی ارم از ساعت 8 تا 23 و 30 دقیقه به صورت یکسره پذیرای گرد شگران است، افزود :با توجه به نورپردازی های انجام شده ، ایجاد مسیرهای جدید گردشگری، ساماندهی مبلمان سایت ومعابر و گذرها همچنین افزایش ساعت بازدید امکان گردشگری شبانه در باغ فراهم می شود .
به گفته وی با توجه به آمارهای موجود ، در نوروز امسال بیش از 270 هزار نفر از این باغ دیدن کردند و پیش بینی می شود که نوروز 98 این رقم به 300 هزار نفر برسد.
گفتنی است باغ جهانی ارم شیراز یکی از زیباترین باغ های کشور است که گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای دیدن آن از اقصی نقاط کشور و جهان راهی این منطقه می شوند .
این باغ با سروهای سر به فلک کشیده، گل های بسیار زیبا و متنوع و درختان گرمسیری و همچنین آب و هوای دلکش خود ، عده زیادی از گردشگران را به سوی خود جلب می کند و دیدن آن برای هر ایرانی علاقه مندی لازم است. درخت سروناز باغ ارم شهرت جهانی دارد و گلستان زیبای گل های رز آن نیز نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نماید .
باغ ارم شیراز به طور مسلم از دوره سلجوقیان و در تمام دوره آل اینجو و آل مظفر و گورکانیان وجود داشته است. با توجه به اینکه بسیاری از باغ های شیراز به همت اتابک قراچه که از طرف سنجر پسر ملکشاه سلجوقی به حکومت فارس منسوب شده بود احداث گردیده اند ، احتمال می رود که باغ ارم نیز به دستور و خواست وی احداث شد ه باشد .
ساختمان اصلی این باغ از سه طبقه تشکیل شد ه است. تالار حوض خانه در طبقه زیرین و در طبقه دوم در وسط ساختمان، ایوانی بزرگ با دو ستون بلند قرار دارد که درد و سوی آن دو ایوان کوچک دیده می شود .
عمارت اصلی باغ ارم شیراز نمونه نسبتا کاملی از ساختمان های اواسط دوره قاجاریه است.
این باغ با انواع گل های زینتی و گونه های گیاهی، باغ گیاه شناسی دانشگاه شیراز است و در حال حاضر از محوطه باغ به عنوان باغ گیاه شناسی د ر گسترش آموزش و پژوهش علوم گیاهی استفاد ه می شود.
پوشش گیاهی باغ را می توان به 2 د سته درختان غیر مثمر و درختان مثمر تقسیم کرد.
باغ ارم شیراز در تاریخ 14 آبان 1353 به شماره 1013 در فهرست آثار ملی ایران و در سال 2011 به شماره 1372 در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید ه است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913