نصف جهان/ موضوع انتقال آب به اصفهان یک بحث تمام ناشدنی است. سال هاست نمایندگان استان خوزستان انتقاد می کنند که چرا آب کارون باید به اصفهان منتقل شود و سال هاست نمایندگان اصفهان می گویند چنین اتفاقی نمی افتد و اگر هم بیافتد فقط برای شرب مردم است.
انتقال آب کارون به اصفهان امسال جنجالی تر از همیشه پیگیری شد به طوری که کار به استعفای دسته جمعی نمایندگان اصفهان در اعتراض به مراعات نشدن حقابه اصفهانی ها، اخلال در سخنرانی رئیس جمهور در مجلس به هنگام تقدیم لایحه بودجه و نشست اضطراری نمایندگان استان خوزستان با معاون اول روحانی به منظور بی اثر کردن دستور رئیس جمهور در زنده کردن زاینده رود هم کشیده شد.
اما بعد از یک سکوت دو سه ماهه، حالا در دور جدید بحث ها در این باره، یک نماینده استان خوزستان گفته است صنایع آب بر مثل ذوب آهن و فولاد باید از اصفهان و یزد به استان های دیگر منتقل شوند تا آب کارون صرف چرخیدن چرخ آنها نشود!
قاسم ساعدی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس و از جمله نمایندگان استان خوزستان به پایگاه اطلاع رسانی «رویداد24» می‌گوید: بحث انفال و حقابه مزارع اصفهان از سال ها قبل مطرح است و به 150 سال پیش برمی گردد اما در آن زمان حقابه اصفهان این حجم از آب نبوده تنها برای 75 هزار هکتار زمین بوده و الان به 900 هزار هکتار رسیده است و نمایندگان اصفهان می‌خواهند کل آب را ببرند! در حالی که در اصفهان موضوع عدم مدیریت درست در آب مطرح است یعنی آب را بیشتر در کارخانجات و صنایع استفاده می‌کنند و در آب شرب چندان استفاده نمی‌شود.
ساعدی می گوید: صنایع فولاد و پتروشیمی و ذوب آهن زمانی که توسعه پیدا می‌کند مسلماً با کمبود آب مواجه می‌شوند. یکی از مشکلاتی که وجود دارد عدم رعایت آمایش سرزمین در کشور است، استان های کرمان، یزد و اصفهان که سه استان مهم مرکزی ایران هستند می‌توانند در بسیاری از صنایع به جز صنایع آب بر توسعه پیدا کنند زیرا مرکزیت کشور هستند اما متأسفانه در این استان ها از آب زیرزمینی بیشتر استفاده می‌شود در حالی که آب زیرزمینی باید برای شرب و آبیاری مزارع استفاده شود.
او ادامه می دهد: دو ماه قبل آقای جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور بزرگ ترین پروژه فولاد یزد را افتتاح کرد که مشخص نیست آب این پروژه از کجا باید تأمین شود در حالی که آب‌های زیرزمینی این منطقه هم نشست کرده‌اند. هر چند به موضوع انتقال آب هم توجه می‌شود اما به موضوع هزینه انتقال آب توجهی نمی‌شود.
ساعدی گفته پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها باید به سیستان و بلوچستان و هرمزگان و بوشهر و خوزستان و استان‌های شمالی که آب بیشتری دارند و در جوار دریا هستند منتقل شوند و صنایعی که نیاز به آب ندارند را در اصفهان و یزد و کرمان و متناسب با طبیعت آنها توسعه دهند این در حالی است که ما معکوس و سلیقه‌ای عمل کردیم و آنچه امروز در خصوص بحث آب دچار چالش شدیم از صنایع آب بر است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today
آخرین خبر خوزستان در سروش :
http://sapp.ir/Khouzestan.Online
آخرین خبر خوزستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157941760C42c3485335