آخرین خبر/ منطقه آبگرم معدنی مرتضی علی منطقه نمونه گردشگری در شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی است.
این منطقه در حوالی روستای خرو طبس و در مسیر دره ای به نام کال سردر واقع شده است.
از ویژگی های منحصر به فرد چشمه آبگرم مرتضی علی، در کنار هم بودن دو نوع آب گرم و آب سرد است که گاهی اختلاف دمای آن به 10 درجه سانتی گراد می رسد.
این چشمه به خاطر وجود مواد معدنی و املاح، خاصیت درمانی زیادی دارد که می توان به صورت رایگان از آن استفاده کرد. آب بازی در این منطقه مانعی ندارد اما برای شنا کردن و شیرجه زدن مناسب نیست.
بلندترین، نازک ترین و قدیمی ترین سد قوسی جهان هم به نام سد عباسی در انتهای مسیر چشمه واقع شده که بیشتر شهرت آن به خاطر تاج نازک یک متری است که از سنگ ساخته شده است. این سد یکی دیگر از اعجاب انگیزترین اثرهایی است که در این منطقه قرار گرفته و نشان از هوش و خلاقیت ایرانیان دارد.
از دیگر جذابیت های این منطقه می توان به وجود حفره هایی در میان دیواره های دره اشاره کرد که خانه گبر نامیده می شود و قدمت آن به دوران ساسانیان حدود 1500 سال پیش می رسد.
امکانات رفاهی و زیرساختی در اطراف چشمه به دلیل وجود کوه ها وجود ندارد اما در روستای خرو که در 2 کیلومتری چشمه واقع شده، اقامتگاه هایی به صورت محدود در نظر گرفته شده که می توان برای اسکان از آن ها استفاده کرد. آب شرب، برق، تلفن، پوشش تلفن همراه و قنات از دیگر امکاناتی است که در این روستا وجود دارد.
چشمه آبگرم معدنی مرتضی علی در 2 کیلومتری روستای خرو، 23 کیلومتری شهر طبس و 305 کیلومتری بیرجند (مرکز استان) قرار دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7