باشگاه خبرنگاران/در استان چهارمحال و بختیاری، زیبایی و نقاشی هزار رنگ طبیعت در حاشیه رودخانه زاینده رود را تماشا کنید.
شهرستان سامان و حاشیه رودخانه زاینده رود از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری و کشور، بویژه در تعطیلات نوروزی است که درختان و باغات منطقه هم به گُل نشسته و انبوه شکوفه‌های بهاری، تصویری زیبا از خلقت خدا را به نمایش گذاشته اند.
پل تاریخی «زمانخان» یکی از بنا‌های با ارزش و قدیمی متعلق به دوره صفویه، با قدمتی افزون بر ۴۰۰ سال و دارای مناظر طبیعی بسیار زیبا و جذاب بر روی رودخانه خروشان زاینده رود است که با دو دهانه، ۳۰ متر طول و ۱۲ متر ارتفاع، بر روی سه پایه سنگی طبیعی بنا شده و در ادوار گذشته، اهالی منطقه، ایلات و عشایر و مسافران، از روی آن آمد و شد می‌کردند.
این بنای تاریخی در ۲۹ کیلومتری شمال شهر شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و ۷ کیلومتری شهر سامان قرار دارد.
تفکر اولیه ساخت این پل به دوره ساسانیان بر می‌گردد که به دستور زمان‌خان یکی از سران ایل قشقایی که زمانی دامنه کوچ آن‌ها تا این منطقه می‌رسید، بر روی رودخانه زاینده رود احداث شد.
این بنا در سال ۱۰۲۲ ‏توسط کارگزاران حکومت صفوی و بار دوم در سال ۱۳۲۱ شمسی، به طور کامل تعمیر و مرمت و با احداث دیوار سنگی در طرفین، استحکام آن دو چندان گردید.
شهرستان سامان دارای آب و هوای معتدل و بسیار لطیف و پاکیزه بوده و با داشتن باغ‌های فراوان و درختان بسیار زییا و نیز مناظر بدیع و شگفت انگیز، می‌تواند انتخاب مناسبی برای گذراندن تعطیلات نوروزی در استان چهارمحال و بختیاری باشد.
دهکده سیاحتی زاگرس در مجاورت این پل دارای واحد‌های اقامتی و مشرف به رودخانه زاینده رود و پل زمانخان است.
مسجد، امکانات هتل، کمپ و ویلا به صورت اجاره‌ای و همچنین رستوران، چای‎خانه و سرویس بهداشتی، برای آسودگی مسافران در این محل وجود دارد.
رفتینگ هم بعنوان یکی ازشاخه‌های پرطرفدار صنعت توریسم و بدلیل داشتن هیجان، نشاط و سفر‌های رودخانه‌ای در آب‌های خروشان به جذابیت‌های این منطقه گردشگری افزوده است.
پل تاریخی زمانخان، در سال ۱۳۵۷ و به شماره ۱۷۴۴، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان چهارمحال و بختیاری را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEPpS8kVmT0jtIi9HQ
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در سروش :
http://sapp.ir/Shahrekordonline
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/161349632Cb884c715e3