ایرنا/ بارش شدید باران در استان باعث سرریز شدن سدها شد و با این حال برای پیشگیری از وقوع حوادث احتمالی از روز گذشته آب سدهای کوثر و شاه قاسم رها سازی شد و دستگاه ها در آماده باش کامل قرار گرفتند.
به رغم هشدارهایی که داده شد تا این ساعت آنچنان که مدیر کل بحران استان می گوید بارش ها خسارت جانی و حادی به وجود نیاورده اما خطر به صورت صددر صد هم برطرف نشده است و با توجه به تداوم بارندگی ها همچنان امکان وقوع سیل وجود دارد.
مدیرکل بحران استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: احتمال آبگرفتگی شدیدتر و سیل در سطح استان وجود دارد و مردم باید نسبت به هشدارها توجه داشته باشند.
وحید محمدی تبار با بیان اینکه بارش شدید باران همچنان در سطح این استان ادامه دارد، افزود: این بارش‌ها تا کنون در سطح استان خسارت جانی نداشته و مشکل حادی به وجود نیاورده است.
وی ادامه داد: بارش‌های شدید سبب آبگرفتگی معابر و منازل مسکونی، ریزش جاده‌ها و اختلال در تردد جاده‌ای و معابر شده است.
محمدی تبار افزود: تمامی فرمانداری ها، دستگاه ‌های دولتی، خدمت رسان و امداد و نجات، نظامی، انتظامی و آموزش و پرورش پای کار هستند اما مردم همچنان باید به هشدارها توجه کنند و از سفرهای غیر ضرور خودداری کنند.
وی ادامه داد: سالن‌ها و فضاهای آموزش و پرورش و ورزش و جوانان آماده اسکان اضطراری مسافران و گردشگران نوروزی است.
مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: برخی از راههای روستایی استان مسدود شدند که راهداران و بخشداری‌ها در حال بازگشایی این مسیرها هستند.
به گفته محمدی تبار برخی واحدهای مسکونی در مناطق شهری دچار آبگرفتگی شدند که با همکاری مردم، شهرداری‌ها و دستگاه‌های خدمات رسان پمپاژ و تخلیه شدند.
بیشترین بارندگی در مناطق عشایری ثبت شد
بیشترین نگرانی ستاد بحران کشور مربوط به مناطق عشایری به دلیل عدم دسترسی به تلفن و وسایل ارتباطی بوده است. گزارش های هواشناسی هم نشان می دهد روستاهای شهرستان بویراحمد و مناطق عشایری استان بیشترین بارندگی را داشته اند.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: لوداب با 105 و ماشمی زیلایی با 94.5 میلیمتر بیشترین میزان بارندگی را در استان داشته اند.
ولی بهره مند بیان کرد: در آبمورد لوداب 86 و جاورده بخش چاروسا 83.8 میلیمتر باران ثبت شده است.
بهرمند ادامه داد: در گنجه ای 67،یاسوج 65،4.سراسیاب یوسفی 65،کاکان منصورخانی 62،سی سخت 55.7، لنده 54، کریک 48، باشت 46، مارگون 42، لیکک 40، بوستان 40، امامزاده جعفر 37.9، قلعه دختر 37،ابده گاه 31، دوگنبدان 28.3، سرفاریاب 25، دژسلیمان 23،دهدشت 21.5 و چرام 18میلیمتر باران ثبت شده است.
وی عنوان کرد: سامانه بارشی تا فردا سه شنبه همچنان در جو استان فعال است.
خطر وقوع سیل در کمین شهر یاسوج
اما ستاد بحران کشور نسبت به تداوم بارندگی در شهرها نیز هشدار داده است زیرا در شهرها به دلیل ساخت و سازها و عدم نفوذ آب به آسفالت ها احتمال جاری شدن سیل بالاست.
موضوعی که شهردار یاسوج نسبت به آن هشدار داده است که در صورت ادامه بارندگی تا ساعات دیگر احتمال ورود آب به منازل مسکونی محله بختیاری ها و آسیب به پل اول ,پل دوم بشار ،پل موقت مختار و پل مهریان در شهر یاسوج وجود دارد و با این وضعیت شهر یاسوج بحرانی می شود.
نستهن مقدم افزود: تا این لحظه با اینکه بیشترین حجم بارندگی استان کهگیلویه و بویراحمد در شهر یاسوج بوده ولی در شهر یاسوج خسارت و تلفات مالی قابل توجهی در پی نداشته است.
وی ادامه داد: هنوز برآورد کلی از خسارت وارده به فضای سبز و تاسیسات شهری صورت نگرفته اما آب گرفتگی معابر ، تردد در شهر را برای شهروندان دشوار کرده و به جداول، پل ها و آسفالت های شهری خسارت هایی وارد خواهد کرد.
شهردار یاسوج تاکید کرد: طبق پیش بینی هواشناسی بارندگی ها در شب دوشنبه و روز سه شنبه به اوج خود می رسد که همین موضوع باعث به زیر آب رفتن پل موقت مختار شده و با توجه به سیلاب زیادی که روی پل مهریان وجود دارد تاسیسات پایین دست آن آسیب خواهد دید.
وی با اشاره به پایان یافتن دوره مقاومت پل اول و دوم شهر یاسوج گفت: ادامه بارندگی به این دو پل خسارت هایی وارد خواهد کرد و این در حالی است که زیر گذر پل سوم نیز به منظور حفظ ایمنی شهروندان مسدود شده است.
مقدم ادامه داد: احتمال بروز خطر در مسکن مهر نجف آباد نیز به دلیل قرارگفتن در پایین دست سروک و اکبرآباد وجود دارد.
شهردار یاسوج با بیان اینکه محله بختیاری ها و شهرک های امام حسین و امام علی در یاسوج به شدت در معرض آب گرفتگی قرار دارند ابراز امیدواری کرد این محلات تا پایان وضعیت بحرانی و هشدار دوام بیاورند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در سروش :
http://sapp.ir/yasuj.online
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158924800C1f20897277