شبکه اطلاع رسانی هرمز/ فاویسم یک بیماری ارثی است که بر اثر کمبود یا نبود آنزیم گلوکز شش فسفات دی هیدروژیناز بروز می‌کند و به دلیل ارثی بودن تا آخر عمر همراه فرد است؛ین بیماری همزمان با فصل عرضه باقلای سبز محلی در افرادی که زمینه مساعد این بیماری را دارند ، شیوع می‌یابد.
مصرف باقلای محلی با داشتن پروتئین و فیبر بالا و جلوگیری از بیماریهای روده ای فواید زیادی برای بدن دارد اما استفاده آن برای افرادی که فاقد آنزیم مذکور هستند ، بسیار خطرناک است .
مصرف باقلا هم به ‌صورت خام و هم پخته برای بیماران فاویسمی خطرناک است زیرا خوردن حتی یک دانه باقلا برای این بیماران که آنزیم گلوکز شش فسفات دی هیدروژیناز (G6PD) را ندارند، خطرناک و باعث کم خونی شدید است.
فاویسم بیماری ارثی است که بیشتر در پسرها دیده می شود و پیک این بیماری در هرمزگان از ۱۵ فروردین تا ۱۵ خرداد به دلیل فراوانی باقلای محلی مشاهده می شود .
رنگ پریدگی ، ضعف و بی حالی ، درد شکم و ادرار پر رنگ را از علائم بیماری فاویسم که در صورت بروز علائم یاد شده فرد را بایستی حتما به بیمارستان برد ، زیرا در بسیاری موارد به تزریق خون نیاز است .
تمام علائم این بیماری پس از مصرف باقلا در مدت ۴۸ ساعت بروز می کند بنابراین در صورت عدم اقدامات لازم فرد به نارسایی کلیه مبتلا خواهد شد .
فاویسمی ها علاوه بر عدم مصرف باقلای محلی حتی از کنار مزارع باقلا نیز نباید عبور کنند این بیماری می تواند با بوئیدن گل و گرده های باقالا نیز به وجود آید و بیشتر در افرادی که فاقد آنزیم گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز هستند ایجاد می شود. نه تنها باقالا بلکه برخی از داروها همانند مصرف آسپیرین با دوز بالا ، داروهای ضدمالا ریا، مصرف برخی آنتی بیوتیک ها، نفتالین، حنا و عوامل عفونی می توانند گلبول های قرمز را تخریب کنند.
تظاهرات بالینی اصلی فاویسم حاد به صورت کم خونی ،یرقان یا زردی و کاهش ترشح و دفع ادرار است، کم خونی در اثر لیز شدن گلبولهای قرمز پس از مصرف یا تماس با باقلا ایجاد می شود . با لیز شدن گلبول قرمز مقداری از محتویات آن در ادرار ظاهر می شود و رنگ ادرار تیره و شبیه به رنگ چای پر رنگ می شود.
خانواده نخودیان (لگومینوزه) مانند باقلا، انواع لوبیا، سویا، انواع نخود، عدس، گیاه خرنوب، کهور ، سولفیت‌ها و غذاهای شامل آنها از مواد غذایی است که نباید این گونه بیماران استفاده کنند.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today
آخرین خبر هرمزگان در سروش :
http://sapp.ir/Hormozgan.Online
آخرین خبر هرمزگان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159907840C378e037121

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی