ایمنا/ در ادامه تکمیل رینگ حفاظتی شهر اصفهان، کلنگ مجموعه پل‌ها و تقاطع غیرهمسطح نصف‌جهان به زمین خورد.
ایرج مظفر در آئین آغاز عملیات اجرایی مجموعه پل‌های تقاطع غیرهمسطح نصف‌جهان که ظهر امروز برگزار شد اظهار کرد: حلقه حفاظتی شهری اصفهان بزرگترین پروژه شهری در تاریخ شهری است که اطلاعات کمی در مورد آن رسانه‌ای شده است؛ مطالعات این حلقه از سال 73 تا 79 انجام شده و در سال 79 مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی استان را گرفته و از طرف استاندار وقت به همه شهرداران مربوطه ابلاغ شده است.
معاون عمران شهری شهرداری اصفهان بیان کرد: تا سال گذشته کار آن در حد مصوبات بود ولی از سال 96 با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تصمیم گرفته شد که این پروژه بزرگ آغاز شود و باتوجه به اینکه طول آن 78 کیلومتر بوده و 45 کیلومتر آن در شهر اصفهان است، نیاز به برنامه ریزی داشت و مابقی آن در شهرهای دیگر است.
وی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی و باتوجه به مشکلات در شمال و شمال شرق اصفهان برای ارسال این حلقه ترافیکی و اینکه تنها نقطه‌ای که ترافیک سنگین در شهر تحرک دارد، مربوط به شمال شرق اصفهان است و یکی از خطرناک‌ترین نقاط بوده که باتوجه به الویت‌های شهرداری اصفهان بود، این پروژه کلیک خورد؛ شهرداری اصفهان به دور از درگیر کردن خودش با شهرداری‌های دیگر، با اقدام موقت در ادامه بلوار فرزانگان و اتصال آن به حلقه منطقه 14 امیدوار است بتواند این معضل چندین ساله را حل کند.
مظفر عنوان کرد: این اتفاق سال گذشته رقم خورد و کلنگ 1.5 کیلومتر رینگ در منطقه 14 و چندین کلیومتر مسیر موقت در این منطقه ایجاد شود تا این معضل حل شود؛ از کیلومتر صفر در مسیر اردستانی آغاز می‌شود که تا اتوبان فرودگاه ادامه پیدا می‌کند و از این جا به طول 7 کیلومتر ادامه پیدا می‌کند و سپس وارد منطقه دولت‌آباد می‌شود و سپس از گذشت از پشت ورزشگاه به جاده معلم می‌خورد و سپس در مناطق دیگر ادامه پیدا می‌کند.
معاون عمران شهری شهرداری اصفهان ادامه داد: حدود 33 تقاطع غیرهمسطح بزرگ در این پروژه وجود دارد و عرض حلقه حفاظتی 76 متر خواهد بود و باتوجه به عبور از محلات می‌تواند از زیرگذر یا روگذر عبور کند و به مرور نقشه‌های اجرایی آن ابلاغ می‌شود که ما هم در معاونت عمران پیگیر ساخت آن‌ خواهیم بود.
وی اذعان کرد: استاندار و اداره کل راه و شهرسازی هم باید همکاری لازم را در ارائه مجوزات کار انجام شود و پیش‌بینی می‌شود که 5 ساله این پروژه انجام شود ولی عمده این پروژه در محل‌هایی است که نیازمند همکاری بین شهرستانی‌ است و استانداری می‌تواند نقش موثری داشته باشد؛ همچنین بخشی از این پروژه از زمین‌های ارتش عبور می‌کند.
مظفر بیان کرد: این حلقه به رینگ سوم کمک می‌کند که خیلی زودتر از موعد ظرفیت آن پر شده است و همچنین می‌تواند محدوده توسعه شهری را مشخص کند.
معاون عمران شهری شهرداری اصفهان در مورد پروژه مجموعه پل‌ها و تقاطع‌ غیرهمسطح نصف‌جهان، خاطر نشان کرد: 260 هزار متر مربع که 170 هزار مترمربع آزادسازی داشته است؛ تقاطع در 4 سطح اجرا می‌شود و تمامی حرکات این پروژه بصورت غیر همسطح انجام شود و در چهار سطح -7، همسطح و +7 و +14 خواهد بود.
وی در پایان اظهار کرد: از ویژگی‌های این پروژه نسبت به سایر پروژه‌های مشابه، طرح معماری خاصی برای آن انجام شده است و به عنوان یکی از دروازه‌های مهم شهر اجرا خواهد شد.
رینگ حفاظتی محدوده توسعه شهری را مشخص می‌کند
فتح‌اله معین رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: پیش از این مشکل اصفهان کمربندی شمال-جنوب بوده است و باتوجه به موقعیت جغرافیایی شهر اصفهان دستیابی به این امر به طور کامل میسر نشده است.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: اقداماتی هم انجام شده ولی هنوز به صورت کامل به اهداف آن دست پیدا نکرده‌ایم؛ در گذشته خودروها برای عبور از شمال به جنوب از خیابان خرم عبور می‌کردند که همیشه ترافیک سنگینی دارد و اکنون نیاز به پروژه‌های دیگر در این محور هست.
وی با بیان اینکه یکی از اهداف حلقه حفاظتی بستن حد توسعه شهری است، ادامه داد: با پروژه‌ای که روی این گذر انجام شد، باعث کاهش ترافیک می‌شود و امروز هم لازم است که برای این پروژه به مسائل مربوط به ترافیک دقت لازم داشته باشیم.
معین بیان کرد: یکی از هزینه‌های هرساله که به ما متحمل می‌شود، عبور خودروهای سنگین از پل‌های داخل شهری است که هزینه نگهداری پل‌ها را بالا می‌برد و نشان می‌دهد که باتوجه به توسعه شهری مسیرهای موجود جوابگو نبوده است.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان کرد: استان اصفهان جز استان‌های نخست در میزان حمل بار و مسافر هستیم و میزان حمل بار اصفهان به اندازه استانی مثل هرمزگان است که مبادی ورودی بار به کشور است؛ همان‌طور که خوراسگان و رهنان به اصفهان اضافه شده است، شهرهای دیگری هم تقاضا برای پیوستن به شهر اصفهان است ولی طراحی برای رفع مشکل باید به صورت منطقه‌ای باشد.
وی تصریح کرد: آنچه که از این پروژه در محدوده شهر اصفهان است، شهردار و شورای شهر اصفهان مصمم هستند که کار با سرعت و کیفیت مطلوب پیگیری شود؛ شهردار اصفهان با مشکل قرار گرفتن بخش‌های از این پروژه در محدوده فرمانداری بخش‌های دیگر مواجه است و برای انجام این پروژه در این منطقه نیاز به همکاری و همیاری استانداری و همه دستگاه‌ها هستیم.
معین گفت: شهرداری اصفهان به هر شکلی آماده همکاری با بنیاد مستضعفان هستیم و یکی از بازوان ما در ساختن شهری است و امید است با احداث این رینگ عامل تغییر مستقیم در محدوده خوراسگان شود.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در پایان اذعان کرد: در گذشته برای این پروژه کاری انجام نشده است و به جز چند قطعه زمین در منطقه 12 که تملک شده، مابقی اقدامات در دوره جدید مدیریت شهری بوده است و این پروژه یکی از پروژه‌های حیاتی برای شهر اصفهان است که امید است زودتر به پایان برسد.
کیفی‌سازی عامل تاخیر 2 ساله شروع پروژه
شیرین طغیانی در ادامه اظهار کرد: سال 98 یکی از سال‌های ویژه برای شهروندان اصفهانی خواهد بود و باز شدن آب زاینده‌رود به عنوان یکی از هویت‌های شهری اصفهان شاهد این ادعاست.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: در دوره پنجم شورای شهر از مهم‌ترین دستورها توجه به پروژه‌های کلان در سطح شهر اصفهان و پروژه‌های خرد در محلات از دو محور مورد توجه ما بود است و امروز شاهد کلنگ‌زنی یکی از کلان‌ پروژه‌های شهری اصفهان هستیم که علاوه بر ترافیکی این پروژه، رویکرد معماری به آن داریم.
وی بیان کرد: منطقه 15 در مسیر توسعه اصفهان کمتر برخوردار بوده است و در زمانی که در کنار شهر اصفهان بوده، بیشتر مضرات کنار کلان شهر را داشته باشد و در این مدت که به شهر اصفهان الحاق شده، تغییرات قابل توجه بوده است.
طغیانی خاطر نشان کرد: یکی از رویکردهای ما توجه به مناطق به غیر از مناطق مرکزی شهر اصفهان بوده و امروز هم یکی از کلان پروژه ها در این منطقه آغاز می شود.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان کرد: مدیریت شهری باید متمرکز شود که پیش از این گسترش پیدا نکند و این حلقه حفاظتی می‌تواند این نقش را داشته باشد؛ کیفی‌سازی از محورهای مهم ما بوده است و اگر این پروژه بعد از 2 سال آغاز می‌‎شود، به علت همین مورد بوده است.
وی اذعان کرد: اینکه شهرداری این پروژه را آغاز می‌کند جسارت شهرداری را نشان می‌دهد و باتوجه به تلاش شهرداری بودجه 97 به صورت قابل توجهی محقق شد که در بین کلان‌شهرها میزان قابل توجهی بود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در سروش :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154796032C2c55b66f18