ایرنا/مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: تصمیمات لازم برای هدایت مناسب سیلاب های غیر قابل کنترل افغانستان به مخازن چاه نیمه ها و تالاب بین المللی هامون اتخاذ شده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.
عبدالرحمن شهنوازی اظهار داشت:پس از بارندگی های مناسب در حوضه آبریز رودخانه هیرمند در کشور افغانستان در روزهای اخیر شاهد ورود رواناب به دشت سیستان بودیم.
وی افزود: برای اتخاذ تصمیمات لازم برای جلوگیری از ایجاد خسارات نشست های شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و شهرستان های منطقه سیستان برگزار و ضمن شناسایی نقاط آسیب پذیر تصمیمات لازم برای هدایت مناسب سیلاب به مخازن چاه نیمه ها و تالاب بین المللی هامون اتخاذ شده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: هم اینک تمام مدیران و نیروهای امدادی در منطقه برای مواجهه با هر گونه حادثه احتمالی در آماده باش کامل بسر می برند و بیش از 200 دستگاه ماشین آلات سنگین در نقاط شناسایی شده که آسیب پذیری بیشتری دارند مشغول انجام عملیات تقویت و استحکام بخشی هستند.
وی بیان کرد: با عنایت به برنامه های در دست اجرا جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و سیلاب تحت کنترل است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان تاکید کرد که مردم از توجه به شایعات در این خصوص خودداری و اخبار را از مراجع رسمی پیگیری کنند.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده و با ولایت نیمروز افغانستان هم مرز است.
رودخانه هیرمند از کوههای بابایغما از رشته کوههای هندوکش سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر وارد مرز ایران در سیستان می شود.
آب این رودخانه از 20 سال پیش تاکنون به سبب قهر طبیعت و برخی عوامل دیگر قطع شده بود و تنها در زمستان برخی سالها سیلاب های جزئی ناشی از بارندگی ها به صورت دشتمال از داخل افغانستان وارد سیستان می شد که مدت زمان جریان آب بسیار کوتاه بود و به تالاب بین المللی هامون نمی رسید.
سیلاب رودخانه هیرمند خارج از کنترل کشور همسایه است و به عنوان حق آبه سیستان محسوب نمی شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c