عصر اترک/ محمدعلی نودهی، بخشدار مرکزی بجنورد در گفتگویی اظهار داشت: طی بارندگی هایی که از فروردین ماه امسال تاکنون در استان شاهد بوده ایم، 35 روستای بخش مرکزی بجنورد دچار رسوب گذاری، سیل، رانش زمین و سرمازدگی شدند اما خوشبختانه تلفات جانی در این بخش وجود نداشت.
نودهی افزود: بر اثر بارندگی های اخیر، منازل مسکونی 6 روستای بجنورد شامل، گلی، نرگس لو علیا، علی گل، قاپاق و کلاغ آشیان دچار رانش زمین و خسارت شده است.
وی ادامه داد: در روستای گلی 4 منزل بر اثر رانش زمین تخریب شد و 164 منزل مسکونی نیز در معرض رانش قرار دارند که از این تعداد 30 منزل که پرخطر بودند تخلیه و در چادر یا منازل اقوام اسکان داده شدند.
وی با بیان اینکه صاحبان این منازل در انتظار دریافت تسهیلات از بنیاد مسکن برای ساخت منازل جدید هستند، تاکید کرد: محل قبلی این واحدها استحام لازم برای ساخت و ساز را ندارد و باید محل جدیدی برای این واحدها جانمایی شود.
بخشدار مرکزی بجنورد تعداد منازل خسارت دیده از رانش زمین در روستای نرگس لو علیا را 5 واحد اعلام کرد و گفت: این واحدهای مسکونی هر چند از استحکام بنای مناسبی برخوردار بودند اما براثر رانش زمین تخلیه شدند.
نودهی تعداد واحدهای در معرض تخریب در روستاهای علی گل و قاپاق را نیز 4 مورد اعلام کرد.
وی همچنین از رانش زمین روز گذشته در روستای کلاغ آشیان بجنورد خبر دادو گفت: در این رانش زمین بر اثر تخریب دیوار بلوکی یک واحد دامداری که از حداقل های نکات فنی سازه برخوردار نبود 7 راس دام تخریب شد.
وی تصریح کرد: 3 منزل مسکونی نیز در این روستا در معرض تخریب قرار دارند که تخلیه شده و در چادر اسکان داده شدند و اقدامات در راستای دریافت تسهیلات و رفع خطر رانش در این روستا انجام شده است.
بخشدار مرکزی بجنورد افزود: 35 روستای دهستان بدرانلو به خاطر شرایط توپوگرافی و نوع خاک این منطقه که رسی است در معرض رانش زمین قرار دارند.
نودهی ادامه داد: تیم مطالعاتی و تحقیقاتی از تهران دعوت شده و مطالعات خود را در خصوص روستاهای شهرستان بجنورد آغاز کرده اند و راهکارهایی را نیز ارائه داده اند.
وی گفت: خوشبختانه با تدابیری که قبل از بارندگی ها با همکاری بخشداری و دهیاری ها انجام شده بود، هشدارهای لازم به مردم و کشاورزان داده شد که کمترین میزان خسارت را داشتیم .
وی با ابراز خرسندی از اینکه حوادث اخیر در بجنورد خسارت جانی نداشت، خاطرنشان کرد: اگر تمهیدات ستاد مدیریت بحران در روستاهای بجنورد انجام نمی شد، طی بارندگی هایی که از ابتدای سال داشتیم قطعا شرایط بجنورد هم همانند شهرهای شمالی درگیر سیل می شد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45