فارس/ مدیرکل اداره هواشناسی آذربایجان‌غربی گفت: امسال اعتبار نصب رادار هواشناسی با برد 250 کیلومتر در آذربایجان‌غربی مصوب شده است.
حبیب عبدلی امروز در حاشیه نمایشگاه عملکرد فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: اعتبار لازم برای نصب رادار هواشناسی با برد 250 کیلومتر در آذربایجان‌غربی مصوب شده که امسال با نصب این رادار میزان بارش و وضعیت جوی سریع‌تر مشخص خواهد شد.
وی اداره هواشناسی را فرا دستگاهی عنوان کرد و افزود: از آنجایی که یکی از مسائل مهم در جهت توسعه پایدار استان، هواشناسی است در این نمایشگاه اقدامات و نیازهای اداره کل هواشناسی معرفی شده است.
مدیر کل اداره هواشناسی آذربایجان‌غربی ادامه داد: اداره هواشناسی با اطلاع رسانی به موقع می‌تواند به مردم کمک‌ کند، از جمله در دو روز کاهش دمای زیر صفر درجه اخیر اطلاع رسانی هواشناسی، مردم را از سرمازدگی محصولات نجات داد.
وی بیان کرد: در صورت عدم اطلاع رسانی هواشناسی، بیش از 90 درصد امکان سرمازدگی وجود داشت در حالی که این میزان به 10 تا 15 درصد کاهش پیدا کرد.
عبدلی افزود: میزان بارندگی تا به امروز در آذربایجان‌غربی به صورت میانگین تجمعی 449.5 میلی متر، در ارومیه 469.3 میلی متر و در حوضه دریاچه ارومیه 375.9 گزارش شده است.
وی ادامه داد: این میزان بارندگی در استان در مقایسه با حالت طبیعی 63.4 درصد، در ارومیه 65 درصد و در حوضه دریاچه نسبت به گذشته بلند مدت 79 درصد افزایش داشته است.
مدیر کل اداره هواشناسی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: میزان بارندگی‌ها در مقایسه با سال گذشته در استان 37.6 درصد، در ارومیه 54.9 درصد و در حوضه دریاچه ارومیه 40.7 درصد افزایش داشته که میزان بارندگی در حوضه دریاچه ارومیه نسبت به ارومیه 16 درصد بیشتر گزارش شده است.
وی به اقدامات اداره هواشناسی اشاره کرد و افزود: خودکارسازی از جمله اقدامات اداره کل هواشناسی محسوب می‌شود که به معنی اطلاع رسانی دیتا در سریع‌ترین زمان ممکن به کاربر است.
عبدلی ایستگاه‌های قبلی باران سنجی را دستی خواند و گفت: در سال گذشته تعدادی از ایستگاه‌ها به صورت دیتا تبدیل شده و آنلاین میزان بارندگی مشخص می‌شود.
وی به مانیتورینگ اداره هواشناسی اشاره کرد و توضیح داد: در مرکز مدیریت بحران اداره کل، تمام عواملی که در راستای پیش بینی، صدور پیش آگاهی، اخطاریه و هشدار هواشناسی وجود دارد در 12 نقشه همزمان پایش می‌شود.
مدیرکل اداره هواشناسی آذربایجان‌غربی از جمله اقدامات سال 97 را توسعه هواشناسی عنوان کرد و ادامه داد: پنج ایستگاه هواشناسی خودکار در سال 97 تاسیس و راه اندازی شده است.
وی تصریح کرد: در راستای اطلاع رسانی به موقع به مردم از 13 بهمن سال گذشته پیش بینی هواشناسی در صدا و سیما توسط کارشناس هواشناسی به صورت آنلاین و با تلویزیون لمسی انجام می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b