بهداشت نیوز/ کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: نگهداری طولانی تعداد زیادی گلدان طبیعی و درختچه‌های زینتی در محل بسته به دلیل ایجاد قارچ و کپک، موجب ایجاد آسم می‌شود.
دانیال فرهیخته افزود: رطوبت و گرما سبب رشد قارچ‌ ها و کپک‌ها می‌شوند، کپک‌ها و قارچ‌ ها از عوامل آلرژی‌زا در فضاهای بسته به شمار می‌روند.
او بیان کرد: بنابر این باید از منابع تکثیر قارچ مثل جاهای مرطوب اجتناب شود و نظافت مکرر محل‌های مرطوب نظیر حمام و زیرزمین به منظور پیشگیری از رشد کپک‌ها و قارچ‌ها و کاهش هر نوع آلاینده در محیط‌های مسکونی ضرورت دارد.
فرهیخته گفت: آسم شایع ‌ترین بیماری مزمن دوران کودکی و شایع ترین علت بستری در بیمارستان و علت غیبت طولانی از مدرسه است.
او ابراز کرد: آسم یک بیماری مزمن است و تاکنون درمانی برای ریشه‌کن کردن آن پیدا نشده است،‌ ولی این بیماری را می‌توان به شکلی درمان وکنترل کرد که از بروز علائم و حملات آن پیشگیری شود. بنابراین هدف از درمان آسم، کنترل علائم بیماری است و در صورت کنترل بیماری آسم بیماران می‌توانند از زندگی مطلوبی برخوردار شوند.
و کنترل نامناسب آسم می‌شود باید با تنظیم محتوای غذا و ورزش مانع از چاقی شد.
او درباره راه‌های پیشگیری از آسم گفت: به منظور پیشگیری از آسم لازم است تماس با مواد حساسیت‌زای استنشاقی نظیر هیره(مایت) موجود در گرد و خاک خانه‌ها، سوسک و حیوانات خانگی را کاهش داد.
به گفته فرهیخته، خودداری از مصرف دخانیات و یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار سایر افراد و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در فضاهای باز و بسته از دیگر راه‌های جلوگیری از ابتلا به آسم است.
او بیان کرد: اجتناب از عوامل محرک نظیر بوی رنگ، اسپری مو، ‌عطر و ادوکلن، سفیدکننده‌ها،‌ جوهر نمک و... یکی از راه‌های مهم پیشگیری از آسم است در میان کسانی که با نظافت سروکار دارند، است.
کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: در فصول گرده‌افشانی به منظور جلوگیری از نفوذ گرده‌ها به اتاق، بستن در و پنجره‌ها ضروری است.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913