باشگاه خبرنگاران/اعضای مرکز علوم و نجوم کانون زنجان در چهاردهمین همایش دانش آموزی نجوم خوش درخشیدند.
سلیمی مسئول روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان زنجان گفت: چهاردهمین همایش دانش آموزی نجوم قطب‌های ۱، ۴ و ۶ کشوری با حضور استان‌های تهران، البرز، ایلام، سمنان، مازندران، قم، همدان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل و گیلان در زنجان برگزار شد.
وی افزود: مقارن با آغاز برنامه‌های هفته جهانی نجوم در ایران، ویژه برنامه‌های مرکز علوم و نجوم زنجان نیز با برگزاری چهاردهمین همایش دانش آموزی نجوم در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ کلید خورد.
به گفته سلیمی بخش اول همایش در مرکز علوم و نجوم زنجان شامل برنامه رصد خورشید در محوطه مرکز با استفاده از تلسکوپ خورشیدی بود ، همچنین در این بخش میهمانان که منجمانی از سراسر کشور بودند در کنار والدین و معلمان و اساتید راهنما، به تماشای لکه‌ها و زبانه‌های خورشیدی از دریچه تلسکوپ کرونادوی مرکز پرداختند.
مسئول روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان زنجان گفت: بخش دوم حضور در مرکز، با اجرای ویژه برنامه آسمان نما همراه بود؛ در این بخش منجمان مشتاق و علاقه‌مند با وجوه متفاوتی از مباحث سفر به فضا، شناخت اجرام اعماق کیهان، شناخت صور فلکی، اصول جهت یابی به کمک ستارگان آشنا شدند. اجرای گزیده‌ای از اشعار شور انگیز عطار نیشابوری با موضوع "شگفتی‌های خلقت کائنات" و نیز جلسه پرسش و پاسخ نجومی، پایان بخش این برنامه بود.
وی خاطر نشان کرد: روز دوم همایش در محل سالن سهروردی زنجان برگزار شد؛ این روز اختصاص به ارائه‌های شفاهی مقالات منتخب بهمراه ارائه پوستر در کریدور ورودی سالن همایش‌های سهرودی بود. این همایش که عرصه رقابت ۷۱۹ دانش‌آموز بخش­های ارائه شفاهی، پوستر، دست سازه‌های نجومی، و نرم افزار‌های نجومی برگزار شد.
سلیمی گفت: از میان این ۷۱۹ مقاله ارسالی به همایش، ۳۸۵ مقاله مربوط به دانش آموزان زنجانی بود که ازین میان منجمان مرکز علوم و نجوم زنجان موفق به کسب رتبه اول در بخش شفاهی شدند.
این مقام مسئول اظهار کرد: «محمد زلفخانی» دانش آموخته نجوم مرکز علوم و نجوم زنجان با ارائه مقاله‌ای با عنوان"سیاهچاله ها، اجرام اسرارآمیز" در بخش کیهان شناسی در میان شرکت کنندگان مقطع متوسطه اول، حائز رتبه اول در این همایش شد.
برگزیده دیگر در بخش شفاهی از مرکز علوم و نجوم زنجان، «فاطمه محمدی» بود که با مقاله‌ای با عنوان "لوله‌های نوری و کاربرد آن در بهینه سازی مصرف انرژی" توانست رویکردی متفاوت در معرفی تکنولوژی‌های نوین بهینه سازی مصرف انرژی برای مخاطبان ارائه کند.
وی افزود: همچنین در بخش ارائه پوستر، اعضای مرکز علوم و نجوم زنجان با ارائه موضوعات مختلف شامل: سیاهچاله‌ها توسط «علی بلوری» و نحوه‌ی شکل گیری زمین و سیارات توسط «مهسا خلفی» توانستند در عرصه رقابت میان شرکت کنندگان بدرخشند.
داوران این همایش از اساتید دانشگاه و همکاران مرکز علوم و نجوم کانون بودند.
در پایان مراسم اختتامیه همایش، از دانش‌آموزان و معلمان راهنمای مقالات برتر تقدیر شد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی