تسنیم/ مهدی جمال بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از یک هزار و 838 اثر تاریخی شناسایی‌شده در استان سمنان 813 اثر در فهرست میراث ملی ثبت‌شده است.
وی با اشاره به مرمت و بهسازی آثار تاریخی در سمنان گفت: در سال گذشته 16 اثر تاریخی تعیین حریم حفاظتی شده است.
مدیرکل میراث، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان همچنین از ثبت 13 بنا، 22 اثر منقول تاریخی، 20 اثر ناملموس و 6 اثر طبیعی استان سمنان در فهرست ملی خبر داد.
جمال بیان داشت: آثاری که در استان سمنان مرمت و بهسازی شدند درزمینهٔ مرمت و احیای بناهای تاریخی، مشارکت در مرمت بناهای تاریخی بخش خصوصی، خرید مصالح جهت احداث موزه بزرگ سمنان، تهیه مطالعات حفاظت، ساماندهی و ارائه ضوابط اختصاصی بافت های تاریخی شهرستان‌های شاهرود و سمنان و مرمت بازارهای تاریخی استان بوده است.
وی با بیان اینکه بیش از 32 میلیارد ریال از اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان صرف مرمت و بهسازی بناهای تاریخی شده است؛ ازجمله آن طرح‌ها می‌توان مرمت و بهسازی بافت تاریخی فرومد و میامی، کاروانسرای عباس‌آباد، امامزاده شاه نظر، خانه میرآخوری و معتمدی و مدرسه ثنایی ایوانکی را نام برد.
مدیرکل میراث، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به دیگر طرح‌های مرمت‌شده این استان اشاره کرد و گفت: مرمت، ساماندهی و نورپردازی مسجد تاریخانه، چشمه‌علی، دیوار و بازوی و بازار تاریخی دامغان، گرمابه نخست، مسجد جامع، مسجد سلطانی، موزه گرمابه پهنه و بازار تاریخی سمنان ازجمله دیگر طرح‌ها است.
جمال عنوان کرد: راه‌اندازی موزه صنایع‌دستی مهدی‌شهر و پروژه‌هایی نظیر تهیه مطالعات و مستند نگاری ضوابط بافت تاریخی روستای قلعه بالای شاهرود از دیگر طرح‌های اجراشده در سال گذشته بوده است.
وی از دیگر طرح‌های اجراشده در سال گذشته را اجرای مطالعات مقاوم‌سازی کنار بسطام، برج و بارو یک بسطام، بازار شاهرود، خانه یغمایی‌ها، موزه و مسجد جامع بیارجمند، مسجد آقا و مرمت بافت تاریخی خرقان، خانه حشمت و آب‌انبار سرخه و مرمت و بهسازی مجموعه تاریخی بسطام عنوان کرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today
آخرین خبر سمنان در سروش :
http://sapp.ir/Semnan.Online
آخرین خبر سمنان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c