آخرین خبر/ در چند سال اخیر افزایش شیوع آسم در کودکان و نوجوانان سبب شده است که نیاز به مراقبت‌های پزشکی در این بیماری در مدارس بیشتر شود.
آسم، شایع‌ترین بیماری مزمن کودکی
مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آسم را شایع‌ترین بیماری مزمن کودکی اعلام و تصریح کرد: آسم علت اصلی غیبت از مدرسه به شمار می‌رود و در چند سال اخیر افزایش شیوع آن در کودکان و نوجوانان سبب شده است که نیاز به مراقبت‌های پزشکی در این بیماری در مدارس بیشتر شود.
فریبا مرادی افزود: در کشور میانگین شیوع نشانه‌های آسم در بزرگسالان ۹ درصد و در کودکان و نوجوانان ۱۱ درصد است که البته این میزان در کلان شهر‌ها و شهر‌های دارای آلودگی هوا بیشتر است.
وی تصریح کرد: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از بیماری آسم رنج می‌برند و سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر به علت این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه ادامه داد: آسم، بیماری التهابی مزمن و غیرواگیر ریه است که تا کنون راه حلی برای ریشه کن کردن آن پیدا نشده، اما این بیماری را می‌توان به شکلی درمان و کنترل کرد که از بروز نشانه‌ها و حمله‌های آن پیشگیری شود.
مرادی اضافه کرد: علت دقیق و اصلی ابتلا به آسم هنوز نامشخص است، اما آنچه تا کنون روشن شده این است که اگر در خانواده یک فرد، سابقه یکی از انواع بیماری‌های آلرژیک مانند اگزما، آلرژی بینی، آلرژی غذایی و آسم وجود داشته باشد، احتمال بروز آسم در چنین فردی و خانواده اش بیشتر می‌شود.
وی با اشاره به نقش خودمراقبتی در حفظ و ارتقای سلامت بر شناخت بیماری و علایم آن و عوامل خطر آغازگر بیماری، راه‌های پیشگیری از بروز و تشدید نشانه ها، نحوه استفاده صحیح از دارو‌ها و وسایل کمک درمانی و ارتباط منظم با پزشک معالج برای کنترل بیماری‌ها تاکید کرد.
مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: این امر موجب می‌شود تا بیمار مبتلا به آسم بتواند از زندگی مطلوبی برخوردار شود.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913