فارس/ کمتر کسی پیدا می‌شود که به مرگ و بدن بی جان خود فکر نکرده باشد. بدنی که پس از مرگ در زیر خروارها خاک می آرامد و در کمترین زمان چیزی از استخوان‌هایش باقی نمی‌ماند. گرچه تدفین مردگان در ایران از قدیم الایام باب بوده و باور شرعی و عرفی به اجساد، چیزی جز دفن را تجربه نکرده اما ایرانیان امروزی جور دیگری به اجساد خود می نگرند.
هرچند نگاه عمده افراد یا میان ذهنیت افراد جامعه به چیزی جز دفن جسد فکر نمی کند اما در میان میلیون‌ها ایرانی، کسانی هستند که دلشان می‌خواهد جور دیگری نه به رسم همیشگی برای ابد آرام بگیرند. کسانی که حتی برای رسیدن به این مقصود حاضرند کشور دیگری را به عنوان آخرین مقصد سفرشان انتخاب کنند تا جسدشان در آنجا سوزانده شود و خاکسترش را به آب یا باد بسپارند، یا حتی به روش های خاص امروزی با استفاده از تکنولوژی به خاکی برای یک درخت تبدیل شوند در این میان بسیار از افراد هستند که می خواهند بدن خود را برای درمان درد بشری اهدا کنند یا به پیشرفت علم پزشکی کمکی کنند.
اهدا ء اعضا در ایران فرهنگ نوپایی بود که در کمترین زمان به یک فرهنگ عرفی-شرعی تبدیل گردید.علاوه بر ثبت نام داوطلبانه و صدور کارت برای افراد ، اگر فردی از روند ثبت نام جامانده باشد ، اکنون خانواده ها خود داوطلبانه پیش قدم در اهدای اعضای فرزندان خود به دیگران هستند تا توانسته باشند در بخشیدن زندگی مجدد به یک تا چند بیمار نیازمند به عضو،خود و فرزند خویش را شریک وسهیم بدانند
درتازه ترین اقدام مردی اقدام به وقف جسد خود برای کمک به علم پزشکی نموده است.
احمد انصاری فهلیانی از شاعران برجسته شعرلری در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از اقدام قابل توجه یک مهندس متوفی در نوراباد ممسنی خبر داد.
مرحوم مهندس کریم هاشمی قبل از فوت خود وصیت کرده بود تا بمنظور کمک به تحقیق و پژوهش پس از مرگ جسد وی دراختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار بگیرد.
دربخشی از وصیت نامه این فرد آمده است :
اینجانب کریم هاشمی در صحت و سلامت با قصد واختیار حاضر گردیدم وبصورت داوطلبانه اجازه می دهم که بعداز مرگ جسد اینجانب در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرارگیردکه درجهت امر آموزش دانشجویان پزشکی درحد ضرورت پزشکی بصورت کامل و مشروع از آن استفاده شود.واز نظر اینجانب هیچگونه منعی ندارد دانشگاه خود مجاز است به هر طریق که صلاح بداند باقطعات وجسد رفتار نمایدو بدینوسیله جسد خود را به دانشگاه علوم پزشکی اهدا نمودم.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913