آخرین خبر/ رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انتشار پیامی، بر استفاده از تمامی توانمندی های مجموعه این دانشگاه در اجرای بهینه این طرح عظیم ملی تاکید کرد.
دکتر «علی بهادر» در این پیام، ضمن برشمردن اهداف پیش بینی شده، از اجرای این طرح از بیست و هفتم اردیبهشت تا پانزدهم تیر و طی دو مرحله خبر داد.
امروزه، افزایش فشارخون یکی از مهمترین مشکلات سلامت عمومی و رو به گسترش در سطح دنیا، به ویژه در کشورهای در حال توسعه است.
بیماری پرفشاری خون، اولین عامل خطر در مرگ و ایجاد ناتوانی در جهان و ایران است و در استان فارس علت حدود ۴۷ درصد مرگ ها، بیماری های قلبی عروقی شناخته شده است.
این عامل خطر تا حدود زیادی قابل پیشگیری و البته کاملاً قابل کنترل است. طبق بررسی های انجام شده، انتظار داریم حدود ۲۲ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه مبتلا به بیماری پرفشاری خون باشند که تاکنون ۵۶ درصد آنها شناسایی شده و دارای پرونده الکترونیک هستند و بیش از نیمی از آنها از به دلیل بی اطلاعی از بیماری حود، مراقبت های منظمی دریافت نمی کنند.
فشارخون بالا به عنوان بیماری­ خاموش و عامل اصلی برای بسیاری از بیماری­ های خطرناک و تهدیدکننده سلامت مردم است. پیامدهای این بیماری شامل حملات قلبی، سکته ­های مغزی، مرگ و میر و معلولیت ­های مختلف، هزینه­ های سنگینی را بر دوش بیماران، خانواده­ ها، جامعه و دولت تحمیل می­ کند.
شناسایی و پیگیری به موقع مبتلایان به این بیماری، می ­تواند روند پیشرفت آن را کند کرده و زندگی هزاران نفر و تعداد بیشتری از خانواده­ها را نجات داده و در هزینه ­های مربوط به سلامت صرفه جویی شود.
به همین منظور وزارت بهداشت اجرای طرح بسیج ملی را با مشارکت و تعامل تمامی دانشگاه ‌های علوم پزشکی کشور برنامه ریزی نموده است. در این بررسی به شناسایی و مراقبت مهم‌ترین عامل خطر بیماری قلبی عروقی، یعنی فشارخون بالا پرداخته می ‌شود.
اهداف این طرح شامل:
· افزایش میزان شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشارخون بالا
· افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا
گروه هدف این طرح تمامی افراد ۳۰ سال و بالاتر از ۳۰ سال ایرانی و غیر ایرانی ساکن در کشور، بیماران کلیوی و زنان باردار در همه گروه های سنی هستند.
این طرح از بیست و هفتم اردیبهشت آغاز و تا پانزدهم تیر سال جاری در دو مرحله ادامه دارد، مرحله آموزش و اطلاع رسانی از بیست و هشتم تا پایان برنامه و مرحله غربالگری از هفدهم خرداد تا پانزدهم تیر سال جاری اجرا می شود.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913