فارس/ طبق گزارش های رسیده از مردم ، مدتی است که شکر در سطح استان کم یاب شده و طبق مشاهدات عینی در بیشترسوپرمارکت ها و عمده فروشی های شیراز نیز شکری موجود نیست یا اگر هست در برخی فروشگاه های بزرگ کیلویی حدود 8 هزار تومان می فروشند.
این در حالی است که طبق اعلام ستاد تنظیم بازار کشور «140 هزار تن شکر باهدف تأمین نیاز صنف، صنعت و خانوار توزیع می شود که 120 هزار تن از این محصول برای صنف و صنعت و 20 هزار تن برای مصرف خانوار خواهد بود که قیمت شکر توزیعی در این طرح 3 هزار و 400 تومان است.»
با توجه به این که در ماه مبارک رمضان هستیم نیاز مردم به شکر بیشتر از گذشته است و این احتمال وجود دارد که شکر در راستای منفعت عده ای احتکار شده باشد.
البته مشکل کمبود شکر در کشور وجود دارد و با توجه به سیل خوزستان و زیرآب رفتن محصولات کشاورزان این مشکل بیشتر شده است، اما این خسارت ها نیز با توجه به گفته نائب رئیس هیئت مدیره شرکت بازرگانی توسعه نیشکر و صنایع جانبی مبنی بر واردات شکر، باعث کمیاب شدن ناگهانی در بازار نخواهد شد.
محمدمهدی راسخ 10 اردیبهشت سال جاری در مصاحبه ای با رادیو اعلام کرده بود: «به طورکلی با توجه به کمبودهایی که بود شرکت بازرگانی دولتی وارد عمل شد و مقداری شکر وارد کرد. جدا از بازرگانی دولتی به شرکت های خصوصی هم برای واردات شکر مجوز صادرشده و این شرکت ها در حال واردات شکر هستند، بنابراین مردم نگران کمبود شکر نباشد و به مقدار نیاز واقعی خود خرید کنند.»
او در بخشی از گفت وگوی خود اضافه می کند: «خوشبختانه با فروکش آب در خوزستان برداشت مزارع نیشکر آغاز و همینطور دو کارخانه تصفیه شکر نیز آماده تصفیه شکر خام است؛ بنابراین امروز یا فردا محصول تازه وارد بازار مصرف می شود.»
بنابراین کمبود شکر به گونه ای نیست که باعث بحران نبود شکر و حتی افزایش قیمت در استان فارس شود. در این راستا به سراغ سازمان های مربوط به توزیع و بازرسی در این زمینه مثل اتحادیه عمده فروشان شیراز، سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، جهاد کشاورزی فارس و شرکت غله رفتم.
به ما ربطی ندارد
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در شیراز می گوید: بحث تأمین و توزیع را از جهاد یا شرکت غله پیگیری کنید. در بحث نظارت باید بعد از تأمین و تزریق آن ها در بازار به ما اعلام کنند که در چه محل هایی و به چه مقدار توزیع شده است که ما نظارت کنیم.
محمدابراهیم صداقت در پاسخ به این سؤال که تا به امروز نظارتی بر بازار شکر نداشتید؟ عنوان می کند: روند کار این است که ستاد تنظیم بازار کشور سهمیه های تنظیم بازار را تعیین و به استان ها اعلام کند. میزان سهمیه ها و میزان مصرف خانوار و میزان مصرف صنف و صنعت مطابق سهمیه ها باید ابلاغ شود که متولی این بخش سازمان جهاد کشاورزی و شرکت غله است.
وی اضافه می کند: در حوزه نظارت بازرسی ها را انجام می دهیم و هرکجا هم تخلف و گران فروشی مشاهده شود پرونده را تشکیل می دهیم، مردم هم اگر جایی گران فروشی دیدند با تلفن 124 یا 32340000 ستاد خبری اتاق اصناف تماس بگیرند تا بازرسان حضور پیدا کنند.
معاون بازرسی و نظارت صنعت، معدن و تجارت فارس در واکنش به قیمت 8 هزارتومانی شکر، آن را مشکلی کشوری عنوان کرد.
احتکار کار دلال هاست، نه اعضای اتحادیه
پس ازآن به سراغ رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد غذایی شیراز رفتم. 

عبدالله رزاق منش در خصوص کمبود شکر در بازار می گوید: روزانه میان 50 تا 80 فروشگاه و سوپرمارکت در شیراز شکر تنظیم بازار توزیع می شود.
وی با اشاره به مشکلات کمبود شکر در قبل از عید سال 98، ادامه می دهد: حدود 60 درصد شکر کشور توسط کارخانه های اهواز و خوزستان تأمین می شود که بعد از جریان سیل کل مناطق اهواز و خوزستان زیرآب رفته و به دلیل وضعیت آب گرفتگی مناطق، اکنون برداشت نی شکر صورت نمی گیرد.
رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد غذایی شیراز مطرح می کند: درنتیجه اتفاقات اخیر شکر در بازار کم شد و از طرفی تعطیلی یک ماهه کارخانه ها هم به دلیل تعطیلات نوروز وجود داشت که باعث شد کمبود شکر بیشتر حس شود.
رزاق منش اضافه می کند: کمبود در بازار هست ولی مقداری شکر باقیمت 3150 تومان به سوپرمارکت ها عرضه می شود که باقیمت 3400 تومان به دست مصرف کننده می رسد.
وی در واکنش به فروش شکر در برخی فروشگاه ها به نرخ 8 هزار تومان، عنوان می کند: وقتی که در شبکه ی رسمی بازار شکر کم باشد، طبیعتاً زمینه این قیمت ها در بازار ایجاد می شود.
رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد غذایی شیراز با تأکید بر اینکه انبار عمده فروشان و مغازه داران زیر نظر اتحادیه به صورت منظم بازرسی می شود و احتمال احتکار از سمت آن ها وجود ندارد، تصریح می کند: با توجه به تعهد اخلاقی در جامعه صنفی، گران فروشی و احتکار در این بخش وجود ندارد و عمده تخلفات و احتکار توسط دلال ها و شبکه زیرزمینی صورت می گیرد که هیچ گونه مجوزی برای فعالیت ندارند.
رزاق منش از توزیع شکر بسته بندی یک کیلویی با قیمت 4200 تومان از امروز در سوپرمارکت ها خبر داد.
مصاحبه نمی کنم!
پس از صحبت با رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد غذایی برای اینکه متوجه شوم فرآیند دقیق توزیع شکر به چه صورت است و در این ساختار احتمال احتکار وجود دارد یا نه، به دنبال هماهنگی مصاحبه ای با مدیرعامل شرکت غله منطقه 3 از طریق روابط عمومی این شرکت بودم که پس از یک روز اطلاع داده شد که «لطیف رستاد» مدیرعامل این شرکت، متولی توزیع را سازمان جهاد کشاورزی عنوان کرده و حاضر به مصاحبه در این رابطه نیست.
به سراغ شرکت قبلی بروید
پس ازآن به سراغ مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی فارس رفتم. اما حمید دبیری هم توپ را به زمین نفر قبل انداخت و متولی توزیع را شرکت غله عنوان کرد!
وی گفت: شرکت غله و خدمات بازرگانی که متولی تأمین شکر است، توزیع را هم انجام می دهد که سهمیه خانوار، صنوف و واحدهای صنعتی را به مقداری که در توانشان هست دارند تخصیص می دهند و حمل می شود.
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی فارس در واکنش به این موضوع که شرکت غله متولی کار را جهاد کشاورزی عنوان کرده، می گوید: این شرکت وابسته به وزارت جهاد و البته زیر نظر جهاد کشاورزی فارس نیز هست، ولی اطلاعات دقیق را از مسؤول توزیع شرکت غله بگیرید.
باز هم تماس و پیام های بی پاسخ!
پس ازآن با جباری مسؤول توزیع شکر و معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی در شرکت غله تماس گرفتم و پس از چند بار تماس و پیام موفق به برقراری ارتباط با او نشدم.
پاس کاری مسؤولان و سوءاستفاده دلالان
روند کمیاب شدن شکر و عدم پاسخ گویی مسؤولان زمانی بحث برانگیزتر می شود که روابط عمومی تعزیرات حکومتی فارس خبر از بازداشت عرضه کننده 57 تن شکر خارج از شبکه توزیع در شیراز می دهد.
البته مشاهدات عینی نیز همچنان حاکی از این است که شکر در بازار و سوپرمارکت ها کمیاب است و اکثر فروشندگان نظر به احتکار شکر دارند، نه کمبود شکر در کشور. در حال حاضر مشخص نیست چه کسی پاسخگوی دلیل کمیاب شدن شکر در استان و گران فروشی آن در برخی فروشگاه ها است؟

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913