عصر اترک/ الیاس یزدانی مسئول منابع طبیعی رازوجرگلان در گفت و گویی اظهار داشت: پوشش گیاهی تا ۹۰ درصد از فرسایش خاک و بارندگی های سیل آسا جلوگیری می کند اما عمر برخی گیاهان بسیار کم است و بعد خوشه دهی خشک می شود که زنگ خطر را ایجاد می کند که با هر جرقه ای آتش سوزی رخ دهد.
یزدانی افزود: جهت جلوگیری از این اتفاق نیازمند همکاری مردم و تدابیر سازمان حفاظت خاک و آبخیزداری و منابع طبیعی هستیم.
وی تاکید کرد:آتش سوزی خطری هولناک تر از سیل می تواند باشد چراکه بزرگترین خطر منابع طبیعی کشور محسوب می شود که اغلب توسط گردشگران آماتور در دامان طبیعت رخ می دهد.
وی بر ضرورت فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی در خصوص نحوه ورود به طبیعت و خروج از آن تاکید کرد و گفت: حتی یک بطری شکسته شیشه ای و یا یک بطری آب معدنی با چندین قطره آب موجود در آن می تواند نور خورشید را متمرکز و ایجاد آتش سوزی کند .
مسئول اداره منابع طبیعی شهرستان رازوجرگلان اظهار کرد: سال گذشته خشک سالی در این شهرستان حاکم بود و پوشش گیاهی این منطقه رشد آن چنانی نداشت و می رفت که گیاهان موجود نیز خشک شود اما به دلیل بارش خوب و مناسب امثال که تمام نقاط این شهرستان شاهد جاری شدن نهرها و ران آبها و سیرآب شدن سفره های زیرزمینی هستیم و رشد گیاهان نیز پوشش صددرصدی دارد.
وی افزود: علاوه بر اینکه گیاهان چند ساله بار دهی خوبی دارند گیاهان یک ساله نیز رشد خوبی دارد و مردم در حال جمع آوری گیاهان دارویی و همچنین علوفه فصل زمستان دام های خود در مزارع و باغات هستند .
وی با اشاره به این رازوجرگلان از مناطق غنی گیاهان دارویی است، گفت: گیاهان موجود در این منطقه شامل شیرین بیان، آویشن، کاکوتی ،خارشتر، باریچه و اسفند و ... است که علاوه بر ارزش علوفه ای ارزش درآمدی نیز برای اهالی دارد که لازم است به صورت اصولی برداشت شود تا همیشه این گیاهان باردهی داشته و مورد استفاده قرار بگیرد .
یزدانی گفت: این شهرستان دارای ۱۸۰ هزار هکتار مرتع، ۶۷ هزار هکتار جنگل و دو منطقه قرق شده گونیگ و تازه قلعه هر کدام به مساحت۵ هزار هکتار است .همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45