ایسنا/ مجید درخشانی در گفت و گویی در رابطه با علل تاثیرگذار در این امر اظهار کرد: خراسان شمالی استانی تولید کننده نیست و در آن به جزء تولید محصولات کشاورزی و آن نیز به صورت خام تولید خاص دیگری صورت نمی گیرد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه این استان بیشتر وارد کننده کالاست، افزود: ورود کالا و تاثیر هزینه های جانبی همچون کرایه حمل و نقل و ... نیز بر بالا رفتن قیمت کالاها در این استان موثر بوده است.
درخشانی ادامه داد: اگر به فروشگاه های شهرهایی همچون مشهد سری بزنیم به خوبی می بینیم که بیشتر کالاهای تولید شده همچون مواد غذایی، پوشاک و ... در همان منطقه تولید شده و همین کالاها نیز با قیمت متعادل تری به فروش می رسند.
وی خاطرنشان کرد: کم بودن کالاها با برند خراسان شمالی در این استان یکی از معایبی است که سبب می شود تا هزینه زندگی در این استان بالا رود.
درخشانی تصریح کرد: از سوی دیگر بنکداران فعال در این استان افراد توانمند به لحاظ بنیه مالی نیستند و همین امر موجب می شود تا آن ها نتوانند اجناس را به صورت نقد خریداری کنند و این امر نیز بر روی این موضوع تاثیر خواهد گذاشت.
وی بیان کرد: البته راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای در این استان سبب شده تا حدودی قیمت برخی از کالاها همانند سایر استان ها در این فروشگاه ها به فروش برسد.
گفتنی است کشاورزی یکی از مزیت های اقتصادی خراسان شمالی است اما متاسفانه صنایع تبدیلی و تکمیلی چندانی در این استان وجود ندارد.
علاوه بر آن تولید صنایع دستی همچون فرش، پارچه بافی و ... نیز در این استان از رونق خاصی برخوردار است اما حلقه های مفقوده در آن فراوان مشاهده می شود.
لازم به ذکر است خراسان شمالی دارای پنج صنعت بزرگ همچون پتروشیمی خراسان، آلومینیای جاجر، فولاد و لوله گستر اسفراین و سیمان بجنورد است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45