صدا و سیما/ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه ملخ‌های مهاجم وارد مراتع منطقه بابا کلان شهرستان گچساران شده اند، گفت:اگر این آفت کنترل نشود، تخم گذاری و باغات و مزارع را تهدید می‌کنند وکار مبارزه با آن‌ها برای سال آینده هم سخت‌تر می شود.
الیاس تاج الدینی در نشست مدیریت بحران گچساران از فرمانداران و مسئولان استان‌های خوزستان، بوشهر و فارس که همجوار استان کهگیلویه و بویراحمد هستند خواست همه همت خود را برای مشارکت در امر مبارزه تا ریشه کنی این آفت بکارگیرند.
وی گفت:ملخ‌های مهاجم در ۲۰۰ هکتار از مراتع منطقه باباکلان و بی بی حکیمه از توابع شهرستان گچساران شناسایی شده که کار سم پاشی در ۴۸ ساعت گذشته انجام شده است، اما نیازمند بسیج همه امکانات است تا این آفت خطرناک وارد زمین‌های کشاورزی استان نشود.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: نگرانی از نظر کمبود اعتبار برای مبارزه با ملخ‌های مهاجر در استان وجود ندارد.
وحید محمدی‌تبار افزود:فرمانداران شهرستان‌های هشتگانه کهگیلویه و بویراحمد، دستگاه‌های اجرایی، منابع طبیعی و آبخیزداری، امور عشایر و محیط زیست و سایر دستگاه‌های اجرایی در صورت ضرورت برای کمک به جهاد کشاورزی وارد عمل می شوند.
سرپرست فرمانداری گچساران نیز گفت: این نشست برای مدیریت بهتر، استفاده از همه ظرفیت‌ها برگزار شده است.
علی خوان پایه افزود: چگونگی تامین تجهیزات، نیروی انسانی و سم مورد نیاز از مصوبات این جلسه بود.
وی گفت: همه امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی ادارات عضو ستاد مدیریت بحران شهرستان برای مبارزه با ملخ‌ها آماده است
معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ضرورت همکاری مردم در این زمینه گفت: در صورت تخم گذاری و ریشه کن نشدن ملخ‌ها جمعیت آنان در سال آینده به ۳۰۰ برابر کنونی خواهد رسید.
شهرام عسکری با بیان اینکه آفت ملخ از یک ماه پیش در استان مشاهده شده افزود: با توجه به دوران پوره تا حشره، ۱۵ روز دیگر برای مبارزه با این آفت خطرناک زمان باقی مانده است.
ملخ‌های مهاجم که بهمن ماه سال گذشته از کشور‌های حوزه شبه جزیره عربستان از جمله امارات، عمان و کشور عربستان وارد برخی استان‌های جنوب شرق کشور شده بود وارد برخی استان‌های کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس و خوزستان مشاهده شده بود.
ملخ‌های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه‎ روز می‎ تواند تا ۴۰۰ کیلومتر پرواز کند.
این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در سروش :
http://sapp.ir/yasuj.online
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158924800C1f20897277

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی