باشگاه خبرنگاران/رئیس سازمان زندان‌های کشور گفت: استان اصفهان با ۱۰ درصد بیشترین زندانیان جرائم غیرعمد را دارد و استان فارس و تهران در رتبه بعدی هستند.
اصغر جهانگیر در سی و دومین جشن گلریزان ستاد دیه اظهار کرد: برگزاری این جشن‌ها به افزایش رفاه اجتماعی کمک می‌کند.
وی افزود: جشن گلریزان در ماه مبارک رمضان به ابتکار شهید جولایی آغاز شد و بعد از سه دهه هم چنان ادامه داد.
رئیس سازمان زندان‌های کشور با بیان اینکه زندان یک نظام اسلامی باید به عنوان یک الگو باشد، گفت: بعد از اینکه توفیق پیدا کردیم در خدمت خانواده زندانیان باشیم، از همان ابتدا بحث کاهش جمعیت کیفری به عنوان دستور کار مدنظر قرار دادیم و قدم‌هایی در جهت کاهش جمعیت کشوری برداشته شد.
وی ادامه داد: امروز توانسته ایم آمار زندانیان را که رشد ۱۰ درصدی داشت و سال به سال ۱۰ درصد به جمعیت کیفری ما اضافه می‌شد را با برنامه‌های سازمان زندان‌ها منفی کنیم.
جهانگیر با بیان اینکه درحال حاضر روند رشد ۱۰ درصدی نه تنها ادامه نیافته است بلکه منفی نیز شده است، افزود: ۱۰۰ هزار نفر از زندانیان مشمول عفو رهبری شدند که ۶۰ هزار نفر از زندان آزاد و ۴۰ هزار نفر مورد تخفیف مجازات قرار گرفتند.
وی گفت: ۷۰ هزار نفر از افرادی که مرتکب جرائم سبک بودند و به شش تا یکسال حبس محکوم شده بود قبل از ورود به زندان مورد عفو رهبری قرار گرفتند.
جهانگیر با بیان اینکه افرادی که دارای شاکی خصوصی بودند مورد عفو رهبری قرار نگرفتند، ادامه داد: خیرین باید با کمک به آن‌ها زمینه آزادی آن‌ها را فراهم کنند.
وی افزود: براساس آمار ۱۳ هزار و ۴۶۰ نفر زندانی جرائم غیرعمد در زندان هستند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۶۱۵ نفر زندانی‌های جرائم مالی ، ۲۵۷۸ نفر زندانی مهریه و ۲۶۷ نفر بدلیل دیه غیرعمد در زندان هستند.
رئیس سازمان زندان‌های کشور با بیان اینکه براساس جنسیت ۹۷ درصد زندانیان مرد و ۳ درصد زن هستند، گفت: ۲۵ درصد از زندانیان جرائم غیرعمد بین ۴۰ تا ۴۴ سال سن دارند.
وی تصریح کرد: از نظر تحصیلات ۸۲ درصد زندانیان جرائم غیرعمد دیپلم و زیر دیپلم هستند و ۸۸ درصد آن‌ها متاهل اند.
جهانگیر افزود: ۱۵ درصد زندانیان جرائم غیرعمد فاقد فرزند، ۲۴ درصد یک فرزند، ۳۰ درصد دو فرزند، ۱۴ درصد سه فرزند، ۶ درصد ۴ فرزند، ۳ درصد پنج فرزند و ۳ درصد بیش از ۵ فرزند دارند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در سروش :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154796032C2c55b66f18